Komenda podobna do apt-get w FreeBSD i Debianie


(Marekglapa) #1

Postanowiłem zainstalować kilka dystrybucji Linuksa na maszynach wirtualnych i wybrać sobie najlepszą do pracy na fizycznym sprzęcie. Dystrybucje, które biorę pod uwagę to Ubuntu, Debian i FreeBSD. Jak na razie ubuntu jest na pierwszym miejscu. Można w nim stosować wygodną komendę apt-get install nazwa_pakietu. Program się pobiera, instaluje i działa. Czy są podobne komendy w systemach Debian i FreeBSD?

Pozdrawiam


(mario@) #2

Debian

apt-get install nazwa_pakietu

Tę “wygodną komendę” pod różnymi postaciami ma większość jak nie każda dystrybucja Linuksa.


(Marekglapa) #3

Na debianie jeszcze jej nie testowałem, ale na FreeBSD i slax-ie nie działa. Może to być wina pochodzenia FreeBSD? To jak by nie było Unix. Mógłbyś napisać mi inną postać tej komendy dla FreeBSD? :slight_smile: Dla Debiana komenda wygląda tak samo.


(mario@) #4

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Menadżery_pakietów

Najlepiej będzie jak użyjesz :google:

Polecam stronkę http://jakilinux.org/


(roobal) #5

Po pierwsze FreeBSD to nie jest dystrybucja Linuksa, bo po 2 FreeBSD to nie Linux.

Debian oraz oparte na nim systemy (Knoppix, Ubuntu i inne) posiadają menedżer pakietów (deb) Apt. Do instalacji służy apt-get lub aptitude, natomiast Slax oraz FreeBSD korzystają z innych narzędzi tego typu.

We FreeBSD korzysta się z kolekcji portów. Aby cokolwiek zainstalować wchodzisz do katalogu z interesującym Cię portem i wydajesz polecenie

make

W celu kompilacji, następnie:

make install

W celu zainstalowania skompilowanego kodu (czytaj programu).

Pozdrawiam!


(Marekglapa) #6

@roobal

Dziękuję a konkretną odpowiedź. O to mi chodziło.


(matiit) #7

Ciekawy link n/t BSD:

http://bsdguru.org/


#8

We FreeBSD nie trzeba koniecznie kompilować. Paczki wraz z potrzebnymi zaleznościami zainstalujesz wydając polecenie:

pkg_add -r nazwa_programu

@dzikimuflon

poza tym biorąc pod uwagę treść Twoich wypowiedzi, stwierdzam, że FreeBSD zdecydowanie nie jest dla Ciebie, będzie zbyt trudne na poczatku :stuck_out_tongue_winking_eye:

Jeśli chcesz spróbować jakiegoś userfrindly, to zainteresuj się PC-BSD. Tam wszystko ładnie jest już skonfigurowane, jak w Ubuntu. Na pewno spodoba Ci się sposób instalacji programów, który właściwie tak samo wygląda jak w wihndowsie. Po prostu klikasz 2 razy na pakiet .pbi i się instaluje. Pakiety pbi zawieraja w sobie wszystkie potrzebne zalezności, więc możesz spokojnie używać tego systemu bez neta, i trzymać “instalki” na dysku.