Komendy wbudowane Windows, a język programowania


(XOR) #1

Czy moze mi ktoś wytłumaczyć jak działają języki programowania podczas wykonywania zadań typowych dla systemu operacyjnego?

 

Np. tworzenie folderu

 

W trybie GUI PPM - Nowy folder. Ale można też to zrobić z poziomu skryptu bat lub vbs (mkdir "Folder 1"). Jednak polecenie utworzenia folderu mozna też wykonać za pomocą jakiegoś języka programowania, gdzie komendy na utworznie folderu mogą byc różne w zależności od języka. Pytanie czy w takiej sytuacji język programowania poprzez swoją komendę utworzenia folderu komunikuje się jakoś z systemem windows i przekształca ją na typowo windowsową komendę "mkdir" czy robione jest to "poza" poleceniami systemu? Czy moze jeszcze jakoś inaczej?


(system) #2

Poczytaj o Windows API

 

Tak po chłopsku.

 

W systemie są odpowiednie biblioteki w których jest już gotowe co i jak ma robić system.

Programista jeśli chce to może wywołać bezpośrednio lub przez swój język programowania odpowiednią komendę, która po podaniu parametrów wykona jakieś zadanie.

 

przykład: Tworzenie katalogu

SetCurrentDirectory(
  _In_ LPCTSTR lpPathName
)

To jest wg win API, ale samo wywołanie może się różnić w zależności od języka programowania.

 

W przypadku prostych czynności nie ma problemu z posługiwaniem się WinApi, a do bardziej skomplikowanych i aby oszczędzić czas w wielu językach powstały komponenty.

Programista dodaje go do swojego programu i w łatwy sposób bez wnikana w dokumentację ustala sobie wartości mu potrzebne.

To takie składanie aplikacji z gotowych klocków, gdzie program może powstać z kilku kliknięć myszą i 1 linijki kodu :wink:

 

I nie ważne, czy komenda pada z GUI PPM, mkdir czy w inny cudaczny sposób to i tak na samym końcu to trafia do jakiejś biblioteki systemu.