Komfort pracy na słabym komputerze z Ubuntu

Czy jeśli na mój komputer (1.8GHz Procesor, 256 RAM DDR1, 64 mb grafika zainstaluje Linux Ubuntu (najnowszy) to będzie chodził normalnie? Tak jak teraz windows xp czy będzie sie mulił albo coś? Proszę o pomoc.

pójdzie ale niezbyt dobrze bowiem ramów masz mało-dokup 256 i będzie działał bardzo dobrze:)

no będzie mulił bo jest powolny i ma środowisko Gnome też zasobożerne,pozatym nie instaluj Ubuntu na 256 :? ,przynajmniej 512,albo najlepiej 1GB,ja na twoim miejscu zainstalowałbym Xubuntu,albo pozostał przy Xp-qu :slight_smile:

Ale ja nie chce żadnych efektów itp po prostu zwykły system. Nie mogę zostać przy XP bo odkupuje używany komputer bez systemu a ja mam licencje na xp na 1 komputer…

Zawsze można zainstalować jakąś lżejszą dystrybucje np. Fluxbuntu.

Dystrybucja Ubuntu będzie u Ciebie śmigać miodzio, jeżeli zmienisz środowisko graficzne GNOME, na mniej zasobożerne Xfce, bądź sam menadżer okien (Fluxbox, Openbox, E17, etc.).

A czy Fluxbuntu ma takie narzędzia systemowe jak GIMP czy Open Office?

mezecik , GIMP, OpenOffice.org etc.

To są same programy… Możesz mieć K3b napisanym w Qt i Brasero napisanym w GTK+. Te aplikacje to programy do nagrywania. Osobiście polecam Ci Xfce. E17 nie jest dla super nowych użytkowników, a pojerzewam, że Ty takim jesteś. Fluxbox jest dość prosty w konfiguracji i podobny do Xfce, ale NIE JEST JUŻ ŚRODOWISKIEM, a jedynie Window Managerem, czyli aplikacją, która “dba” o okna.

A zresztą - Kaka’a wszystko powiedzial :wink: .

Tak, w innych środowiskach/menadżerach okien też uruchomisz te programy.

Możesz zainstalować standardowe Ubuntu i jeżeli będzie działać zbyt wolno - co jest calkiem prawdopodobne (szczególnie że wersja 8.04 do najszybszych nie należy) to doinstalujesz środowisko np. Xfce. Albo od razu zainstaluj Xubuntu czy Fluxbuntu.

Jak mówią poprzednicy - za mało ramu, 512MB to już by było coś, ale z taką ilością ramu to raczej lżejsze środowisko graficzne. Np. Xubuntu z Xfce.

Na słabszym sprzęcie używalem ubuntu. W twoim wypadku dołóż ramu jak radzą Ci inni i powinno chodzić.

A to fluxbuntu to jakaś nakładka na ubuntu czy osobny system? Zadaje takie trochę lamerskie pytania ale ja nigdy nie widziałem linuxa (no nie licząć screenów w internecie). I ten Fluxbuntu to będzie chodził normalnie? Bo ja nie mam teraz możliwości dokupienia RAM’u.

Fluxbuntu to ubuntu z innym managerem okien (lżejszym)

Ale ja bardziej polecałbym Ci xubuntu bo fluxbuntu jeszcze nawet nie ma 8.04 i jego rozwój jest niepewny.

Do tego Fluxbuntu instaluje się chyba tylko w trybie tekstowym :wink: Xubuntu będzie dobre.

Szczerze to jak to się instaluje to mi wszystko jedno bo ja oddaje do punktu komputerowego i za 50 zł sformatują mi dysk i wgrają linuxa.

A czy ten Xubuntu to będzie chodził jak windows xp czy lepiej/gorzej?

Z takim podejściem zostaw sobie windowsa…

@up

Czemu?

Bo nie umiem wgrać systemu? Nie umiem wgrać systemu ponieważ do linuxa jakoś muszą być 3 partycje, a pierwszym i zarazem ostatnim razem kiedy próbowałem wgrać system operacyjny to stale wyskakiwał błąd przy wybieraniu partycji.

Dobra Twój wybór. Tylko póxniej nie płacz, że nic zrobić nie będziesz umiał.

matiit , masz trochę racji. Do Linuksa trzeba mieć chęci.

mezecik , poczytaj, później mów. Nawet na stronie głównej DBP jest poradnik instalacji Linuksa i odpowiedniego spartycjonowania.

P.S. I tak serio, to mówisz teraz jak mój znajomy ze szkoły… Ma wszystko w nosie, jak nie działa to odda do serwisu. Zapłaci te 200 zł, ale ma.

Ja zrobię sam i też mam.

Jeszcze niedawno jechałem na PIII 500 MHz i 256 MB Ramu z Ubuntu, zamiennie na Gnome i XFCE i jakoś wszystko chodziło.

Z takim podejściem lepiej daruj sobie linuksa…