Komp nie chce mi się włączyc

Oddałem kompa kumplowi do naprawy, no niby chodziło żeby go wyczyścił…nic więcej

Podłączyłem go a tam od razu

“floppy disk(s) fail (40)” to coś o dyskietkach chyba ale nie wiem na 100 bo sie za bardzo na tym nie znam.

Nie wiem czy to będzie cos psuło czy nie no ale naciskam F1 i komp wczytuje dalej

niby czyta…wszystko ladnie

I “DISK BOOT FAILURE, INSERT SYSTEM DISK AND PRESS ENTER”

i tyle

po 1 nie wiem czy dobrze podłączyłem te kabelki bo mam dyski

CD

DVD

Nagrywarkę

Stacje dysków

i dysk główny czy jakos tak ;p

mógł by ktoś dać linka jak to podłączyć i jakies propozycje jak usunąć ten błąd bo nie mogę włączyć kompa ![;

Plis szybko bo naprawdę potrzebuje Komputer do pracy a nie działa ;(

Elementy typu CD, HDD są na interfejsie ATA czy SATA ? Wszystko jest poprawnie widziane przez BIOS ?

Na początek podłącz TYLKO Dysk, i stację dyskietek. I spróbuj wtedy włączyć kompa. Jeśli ruszy, to kolejno dodawaj urządzenia nowe. Najlepsza metoda :stuck_out_tongue:

Flopy disk fail oznacza, że stacja dyskietek nie działa, więc prawdopodobnie masz odłączoną taśmę lub kabel zasilający stację. Co do podłączenia nagrywarek i dysków, to patrzysz na laminat płyty, która taśma jest podłączona pod nadrzędny kanał ide(gniazdo w które wpięta jest taśma będzie oznaczona pri ide, lub ide 1) i pierwszy wtyk tej taśmy wpinasz w dysk który jest ustawiony jako master(nadrzędny), a drugi, zapewne siwy wtyk pod drugi dysk, który masz ustawiony jako slave. Z nagrywarkami robisz tak samo. Jeżeli dalej nie zaskoczy, to wejdź do biosu i sprawdź, czy bios go wykrywa. Jeżeli go wykrywa, to odnajdź coś takiego jak boot sequence, albo device boot priority i sprawdź, czy jako 1st boot device masz ustawiony dysk z systemem. Jeżeli nie, to ustaw jako 1st dysk, 2nd napęd a 3rd najlepiej ustawić na disabled(wyłączony), ale możesz ustawić stację dyskietek jeżeli chcesz i zapisz zmiany klawiszem f10. Jeżeli bios nie będzie widział dysku, to wymień taśmę na inną. Jeżeli to też nic nie da, to przykro mi, ale najprawdopodobniej dysk zakończył żywot i będziesz go musiał wymienić na nowy, ale jeszcze dla 100% pewności podłącz go u kogoś jako slave i zobacz czy Windows go wykryje. Na przyszłość, jeżeli nie znasz obcykanego od strony technicznej, że to tak nazwę kompa, to lepiej nie grzeb w nim, bo to naprawdę nie jest problem coś uszkodzić. Wystarczy tylko chwila nieuwagi i już pecet może Cię przywitać np. czarnym ekranem, czarnym ekranem i dodatkowo serią pisków z głośniczka, albo w ogóle się nie włączyć. :x