Komp nie trzyma ustawień w BIOS-ie

Po instalacji systemu i całej konfiguracji, instalacji Neostrady, firewalla itp, w pewnym momencie musiałem zrestartować komputer, aby przejść do trybu awaryjnego… Komp zawisł, włączyłem konsolę naprawy z płytki XP… Niby coś tam ponaprawiał, ale kolejny restart zakończył się wyciem i nie było mocnego na odpalenie tej maszyny ;/

Kompa rozebrałem, przeczyściłem - odpalił (z początku znów miał problem, ale przywróciłem ostatnią znaną konfiguracje i jakoś dobrnąłem do dp :expressionless: )

Lecz ku mojemu zdziwinieniu z procka Pentium III 500 MHz zrobił się 333… Mało tego, system nie wczytał ani dysku, ani flopa, ani CD-ROM-u…

Przełożyłem taśmy i zworki w odpowiednie miejsca…

HDD na Master w Primary

CD-ROM na Master w Secondary

Flop

Wszystko jakoś się poukładało… Przwywróciłem również ustawienia domyślne… Lecz teraz za każdym razem wyłączę kompa guzikiem (przestawiałem te taśmy), przy wejściu do BIOS-u jestem kierowany od razu tam, gdzie ustawia się taktowanie procesora. Po prawej stronie mam monit - “od ostatniego botowania komputera coś tam się nawaliło w ustawieniach. Mam sprawdzić, czy CPU jest zgodne z płytą” czy coś podobnego…

W sumie komp chodzi na tych ustawieniach cały czas :expressionless:

Nie jest mój, więc właściwie nie mogę nic więcej powiedzieć oprócz tego, że siedzę nad nim i mnie zaraz trafi ;/

Proszę o jakąś pomoc czy wskazówkę

Pozdrawiam :bukiet:

Wymień baterię. To jedna z prawdopodobniejszych przyczyn takiego stanu rzeczy.

Heh… No ale to tak nagle, po formacie mu odbiło :frowning: ??

O ile wiem, bateria trzyma ustawienia, gdy komp sobie śpi…

A nie, kiedy wyłączam na dosłownie chwilkę kompa, włączam ponownie a tu klapa :expressionless:

Myśli Pan, panie moderatorze, że to bateria?

Być może po prostu nadszedł jej czas.

Nie jestem moderatorem :slight_smile:

czyli jak nie wyłączasz listwy mimo resetów. Jeżeli wyłączysz listwe to wtedy nastepuje reset ustawień Biosu. Jeżeli tak jest to na 99 % bateria jak mówi Sebastian Szaniawski

Już nie, to prawda :clever:

Wyłączenie nastąpiło tylko guzikiem…

A w ogóle wyjąłem baterię, podociskałem profilaktycznie BIOS i jakoś w ogóle poszło nie wiem czemu :expressionless: Heh… Ale baterię i tak zmienię ;]

Jak nowa bateria nie da spodziewanych rezultatów, będziemy się zastanawiać dalej.