Komp nie uruchamia się po resecie BIOSu

Witam mój kolega dziś zresetował BIOS w BIOSie ;] przywrócił ustawienia domyślne i po uruchomieniu komputera nie ładuje mu się system. Pozwolę sobie zacytować kolegę.

“wziales w biosie setup defaults, to jak sie wlacza to jest jedno pikniecie jak wszedzie, potem nagle szybkie dwa, cos z disk floppy disk(s) fail (40),f1 to continue,wciskam i potem normalnie, pozniej na jakies napisy zeby wcisnac ctrl+z dla jakiegos menu i potem okno z trybem awaryjnym, zeby wlaczyc normalnie i jak biore normalnie albo ostatni dobrze dzialajacy to ledwo okno ladowania windowsa i blue screeb i reset”

Jego płyta to asus p5vd2-vm/si i czy przeinstalowanie systemu pomorze?

Mógłbyś kolegę na polski przetłumaczyć prze upublicznieniem :slight_smile: Poza tym Pomorze może pomoże.

Jaki system? Niech ten kolega przypomni sobie jaką wersję sterownika do dysku twardego miał w systemie, może AHCI i po resecie bios powrócił do IDE i stąd niebieski ekran. poza tym jeśli nie posiada stacji dyskietek to poszuka sobie w Biosie i wyłączy bootowanie z floppy. I jako pierwsze urządzenie bootujące ustawi HDD.

Sorry ale pisał z telefonu i jeszcze w stresie :smiley: Miał WinXP właśnie jesteśmy w trakcje instalacji nowego XP jeśli się nie uda to poszukamy tych opcji z AHCI bo na razie znalazł że mógł zmienić z RAID na IDE i mu to wyskoczyło

“jest tak samo z floppy, i jeszcze IDE channel 2 master hard disk S.M.A.R.T. Status Bad. warning: immediate back up your dataand replace your hard disk drive. a failure may be imminent”

No to sytuacja skomplikowana. Kolega nie zna swojego Biosu, a mogło się obejść bez przeinstalowywania Windowsa. Takie rzeczy najlepiej załatwiać na spokojnie. Choć te komunikaty, które zgłasza są co najmniej dziwne, jeśli komputer działał do tej pory bez problemów to skąd nagle SMART wykazuje awarię? Może po prostu padł mu HDD, komputer nie wstał i tym resetem niepotrzebnie namieszał. Wskazany jest użycie programu MHDD i za jego pomocą zaglądnięcie w SMART dysku (klawisz F8) MHDD wypala się na płycie za pomocą programu do nagrywania obrazów ISO i bootuje się tak jak płytkę z Windowsem. Jeśli dysk jest uszkodzony przeinstalowanie systemu nie pomoże.

I jest problem podczas instalacji systemu wyskoczył błąd nie wiem jaki bo kolega nie napisał. Jeszcze popróbujemy i najwyżej jutro przyniesie go do mnie i na spokojnie sprawdzimy. A jeśli podłącze mój i jego dysk do jednego komputera to będzie można sprawdzić jakoś ten dysk prócz MHDD?

Tak będzie można w każdym programie, który odczytuje SMART, np HDTune.

Dobra udało się zainstalować czysty system i komputer już normalnie chodzi. Można zamknąć.