Komp pod napięciem, obudowa kopie prądem

No jak chcesz kogos tam nadole przy piecu zabic to jasne

Albo sam się narazić, gdy sąsiad z góry

podłączy tak pralkę i będzie miał przebicie.

A poza tym, nigdy tak do końca nie

wiadomo. czy co jest uziemione

otóż to :slight_smile: u mojej cioci na remoncie elektryk byl taki zabiegany że wbił iglice w ziemie… ale nie podlaczyl do niej uziemienia… trzeba bylo za niego robote dokonczyc :stuck_out_tongue:

a wracajac do tematu… czy na obudowe komputera powinno isc jakie kolwiek napiecie?? czy to jest celowe dzialanie konstruktorow komputera?? czy moze efekt przebicia na jednym z elementow komputera ??

Nie ponieważ jest to zagrożenie dla życia i zdrowia.

W żadnym ale to żadnym urządzeniu na obudowie nie moze leciec faza tylko neutralny :wink:

U mnie przebicie jest napewno z kabla od monitora, wystarczy że go wyjmę a prąd znika

Podłącz wtyczki odwrotnie i zobaczy miernikiem lub zwykłą neonówką czy jest napięcie. Proponowałbym wszystkim ludziom zabezpieczenie sprzętu gniazdkiem z przewodem ochronnym (PE). Elektryk wcale tak duzo piniendzy nie weźmie a możliwe że to komuś uratuje sprzęt lub życie

niestety wiąże sie to z przerobieniem całej instalacji, takze nawet jak nie wezmie duzo kasy to materialy i remont bedzie cholendarnie drogi.

hmmm… o ile mi wiadomo to w przewodzie neutralnym, za prawidłowym odbiornikiem tez plynie prad… wiec podpinanie go od obudowe to jak podpiecie obudowy szeregowo z np. żarówką… czyli jak sie dotknie to pierdut :wink:

i tu nachodzi mnie mysl - czy Pea5 nie ma na myśli przewodu uziemiającego ??

a co do tego ze na obudowie mam napiecie - nie jest to zadne 230V :stuck_out_tongue: czyli nei faza prosto z gniazdka :slight_smile: ino gdzies za zasilaczem (transformatorem) prąd musi sie na obudowe dostawac… tylko gdzie??

Mam podobnie ale uziemienie u mnie jest jeśli dotykam płyty głównej (tył kompa) to też lekko mnie czasem kopnie prądem.

Ja mam do gniazdka bez bolca i uciemieniapodlaczone:

zlodziejka na 3: 2 wpiete w 3-im jest zlodziejka na 2 ktore sa podpiete razem do jednej dziuy w kontakcnie mam 6 kabli: 2 zasilacze jeden slabszy od monitora kabel od lampy, od glosnikow i keabordu. Jak dotkanalem kalooryfera bylem nieprzytomny 5 min. Dalej mi sie rece trzesa. :shock:

nie cały czas mówie o neutralnym, zreszta zapytaj jakiegos elektryka jak nie wierzysz o poprawnosc moich wskazówek

Ps. tak mnie uczono w szkole

Aby wykonać może nie uziemienie(potrzebne 3 kable) a zerowanie wystarczą 2 kable w gniazdku , wystarczy że zmostkujemy przewód zerowy z bolcem i w ten spsób prąd z częsci metalowych kompa czy monitora bedzie " odprowadzony" czyli przestanie kopać , w bloku którym mieszkam cała instalacja jest wykonana w ten sposób nie ma 3 kabla uziemiającego a gniazdka w kuchni i łazience które są z bolcami własnie za pomocą takiego mostka są zerowane w taki sposób mam również wykonane gniazdko w pokoju do którego podłączony jest komp.

Zbych1 ten sposób jest najlepszy tak więc wystraczy kupić gniazdko z bolcem a nastepnie zero zmostkowac z bolcem i po problemie

tu tez sa sposoby:)

i tu

Zbych1 widze uważa dokładnie tak jak ja czyli w takim razie mam racje :wink:

dobra… niech wam będzie… głupio mi :oops:

sorka za niewlasciwe porady…

bede musial zobaczyc jak to jest u mnei w gniazdku… bo niby uziemienie w instalacji mam…

przy najblizszym wylaczeniu kompa rozkrecam gniazdko i jak nie ma uziemienia to sobie zmostkuje :lol:

może sie przyda:

http://img122.imageshack.us/my.php?imag … dko9wx.jpg

pamiętaj o wyłączonym napieciu, wykreć korki a jak nei masz doświadczenia to sie za to nie zabieraj

witam- problem jest prosty - bolec nie jest podłączony do przewodu " O " gniazdka ( najczęściej niebieski ) problem występuje wtedy gdy bierze się za to "wybitny fachowiec "- nawet ściany są pod napięciem !!

ROBIMY tak - lokalizujemy przewód " 0 " dniazdka BIERZEMY wskaznik napięcia ( śrubokręt z neonówką ) i przewód na którym neonówka nie świeci mostkujemy z bolcem - wszystko

NAJWAŻniejsze pomiary robimy podnapięciem - montaż mostka PRZY WYŁĄCZONYCH BESPIECZNIKACH !!

DO ROBOTY-straty mogą być ogromne !!

A co w takim razie jak mam w gniazdku 3 przewody?? Chyba należało by sprawdzić jakoś czy ten trzeci to nie uziemienie, a jeśli nie, jeśli jest tym jakimś zabezpieczeniem to co z tym zrobić? A jeżeli zmostkuje 0 z bolcem, a później będę chciał podłączyć grafikę pod TV który jest podpięty pod inne gniazdko to sie nie spali?

mogą być 3 przewody,bo akurad mieli kabel 3 żyłowy i nim prowadziłi instalacje ( psełdo zato nie płacą ) jest zasada,ze albo się zeróje albo uziemia nie robi się obu na 1 urządzenu , a co do współpracy z odbiornikami nie “0” nigdy się nic nie stanie !!

Wreszcie znalazłem miernik i okazuje się że w tym trzecim kablu tez jest prąd, więc do czego on jest?