Kompatybilność 4 sloty ram x370

witam,
za jakiś czas zakupię kompa opartego na płycie asusa prime x370 pro. najpierw planuję zakupić do niej 16gb ramu (2x 8gb) a później (kilka lat) drugie tyle.
planuje kupić ten ram Corsair Vengeance LPX DDR4, 2x8GB, 3000MHz, CL15 ale nie ma go na stronie producenta i nie wiem jak wygląda sprawa z obsługą 2-4 kości.
wiem, że ten Corsair Vengeance LPX Series, DDR4, 16GB ver 3.1 wspiera 4, ale jest drogi.
moje pytanie brzmi czy ten tańszy ram będzie komatybilny z płytą? i czy jak bym wsadził 4 kości to by wszystko grało? gdzieś też słyszałem że te płyty x370 mają z 4 kośćmi problem.
link do strony asusa z kompatybilnością ramu https://www.asus.com/pl/Motherboards/PRIME-X370-PRO/HelpDesk_QVL/
pozdrawiam

Coś mi się wydaje, że mylisz trochę pojęcia. To o czym piszesz - (dual channel / quad channel) nie zależy od płyty głównej, tylko od procesora.
Przykładowo: jeśli wsadzisz tam Ryzena - to nawet przy 4 obsadzonych slotach pamięci będziesz miał pamięci pracujące w trybie Dual Channel.
Tryb Quad Channel - to specjalność Threadrippera - ale to z kolei zupełnie inne gniazdo procesora.

Reasumując - musisz sprawdzić jakie pamięci sugeruje do obsadzenia 4 slotów producent płyty głównej - ale traktować to jako tylko wskazówkę. QVL nie jest tu ostateczną wyrocznią.

faktycznie pomieszało mi się. (czytając pdf dimm zrozumiałem jako chanel XD, głupi błąd, bywa)

pomijając całe fakt quad/dual chanel jak wygląda to obsługą 4 slotów ram? bo tego ramu nie ma w pdf’ie a z drugiej strony producenci to uzupełnieją

i tam jest taka dziwna sprawa że nawet 4 kości (w pakiecie) nie wspierają 4 slotów luknij sobie
jak mam to interpretować? (wsadzisz 2, połowa nie ruszy hehe)

a jak mam sprawdzić by być w pełni pewnym?

Odpowiem ci jako praktyk: nie możesz być w pełni pewny niczego, poza podatkami i śmiercią.
Poważnie zaś - z różnych testów i źródeł - wyłania się jedna w miarę skuteczna metoda: szukaj pamięci nie szybszych niż 2800, najlepiej opartych o markowe kości pamięci (Samsung, Hynix), o pojemności modułu nie większym niż 8 GB. Dodatkowo (wydaje mi się że tak jak w przypadku Gigabyte) - bezpieczniej jest inwestować w pamięci SingleSide. Takie podejście powinno zagwarantować ci przyszłą rozbudowę.