Kompatybilność karty graficznej z płytą główną

Witam forumowiczów. Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że jeśli chodzi o sprzęt komputerowy jestem totalnym laikiem w związku z czym zwracam się do Was z prośbą o udzielenie mi informacji w pewnej kwestii. Otóż niedawno padła mi karta graficzna, którą wymieniłem na geforce’a GT 620 1gb (taką mi doradził sprzedawca). Po tej wymianie drastycznie spadła mi wydajność komputera, jest strasznie zamulony, wolny etc. I chciałbym się dowiedzieć czy ww karta jest kompatybilna z płytą główną Intel dg33fb czy może problem leży gdzieś indziej?

Przede wszystkim to jest niezbyt szybka karta, jaki procesor masz do tego? I z jakiej karty się przesiadłeś? Karta na PCI-Express musi być kompatybilna z płytą główna, która takie gniazdo posiada.

Nie potrzebuję jakiejś wybitnej karty byle wszystko sprawnie działało. Wcześniej miałem geforce’a 8600GT. Procesor Intel core duo 2,66

Rozumiem że nie potrzebujesz wybitnej karty ale według mnie właściwsza była by w Twoim przypadku Geforce GT 640, GT 440 na pewno są to szysze karty od Twojej poprzedniej i nie powinny być zbyt drogie. Na czym polega ten spadek wydajności? Masz mniej klatek w grach, czy może komputer zaczął przymulać co niekoniecznie jest spowodowane niewłaściwą pracą karty graficznej? Opisz dokładniej co się dzieje, na czym to przymulanie polega?

Spadek wydajności jest widoczny wszędzie, w grach również. I szczerze powiedziawszy nie mam bladego pojęcia co może to powodować. Ukierunkowałem się teraz na kartę z tego względu, że wszystko inne wykluczyłem. Po zainstalowaniu tej nowej kary geforce’a komputer był zmulony więc wydawało mi się, że to przez nałożenie się sterowników. Dlatego przeinstalowałem windowsa, ale problem pozostał. Sprawdziłem RAM memtestem i wszystko jest ok, dysk zdefragmentowałem i sprawdziłem programem HD Tune Pro i wszytko ok. Znajomy informatyk powiedział mi, że to też nie będzie wina zasilacza (mam 350W), Procesor nasmarowany, radiator wyczyszczony i sprawdzałem jeszcze komputer spybotem. Więc ja już nie wiem…

Na wszelki wypadek pokaż jeszcze SMART z zakładki Health w HDTune. Jeśli komputer się nie resetuje podczas grania, to na pewno nie jest to wina zasilacza. Jeśli masz wszystkie sterowniki odpowiednio zainstalowane, to tak jak mówisz pozostaje tylko słabiutka karta graficzna. Nowe karty są znacznie bardziej energooszczędne, tak, że Twój zasilacz nawet jeśli jest badziewny, powinien pociągnąć każdą z wymienionych powyżej.

Niestety SMART nie mogę pokazać przynajmniej narazie bo kilka godzin temu przeinstalowałem windowsa jeszcze raz z nadzieją, że to zamulenie komputera wynikało z jakichś błędów przy poprzedniej instalacji. Postaram się jak najszybciej wrzucić tego SMARTA. Jednak nie mogę się nie zapytać jak to jest możliwe, że mocniejsza karta graficzna jaką chyba jest gt 620 1gb w porównaniu do 8600GT 256mb może działać gorzej na tych samych grach ?

Poczekam na SMART to się będę dalej wypowiadał, stąd możesz ściągnąć HDtune Upewnij się, ze masz zainstalowane najnowsze sterowniki zarówno do płyty głównej jak i do swojej karty http://www.nvidia.pl/Download/index.aspx?lang=pl Oczywiście pobierasz odpowiednie dla swojego systemu operacyjnego.

http://imageshack.us/photo/my-images/70 … uumrt.png/ Mam nadzieję, że o to chodziło. A odnośnie sterowników to do grafiki mam najnowsze, ale jeśli chodzi o sterowniki do płyty głównej to były jakieś problemy i nie wiem czy jest wszystko poinstalowane.

Dysk jest w pełni sprawny, i w dobrej kondycji, pozostaje więc kwestia sterowników.

Przed chwilą chciałem jeszcze raz zainstalować sterowniki do płyty głównej, ale pojawia się informacja, że mój system jest nieobsługiwany. Dziwne jest to, że zanim mi się te problemy zaczęły nigdy nie miałem problemów z instalacją jakichkolwiek sterowników… Mam Windowsa 7 SP1 x64 A z płyty CD dołączonej do płyty głównej nie chce mi się zainstalować “Intel Management Engine interface”. Zrobiłem również indeks wydajności systemu i blado tam wypada procesor który ma notę 3,5 i grafika dla interfejsu aero 4,8, reszta ma noty ok. Przed chwilą sprawdziłem jeszcze raz tą ocenę wydajności systemu i teraz nota procesora skoczyła do 5,9 grafika interfejsu aero bez zmian.

Poczytaj sobie o Twojej karcie. Wdług mnie ten zakup nie był właściwy sprzedawca opchnął Ci bubel. Wydajność raczej nie wzrośnie.

No dobra postaram się ją wymienić dzisiaj na tą gt 440 tak jak wyżej wspominałeś, chyba, że masz jeszcze jakieś propozycje w podobnym przedziale cenowym? Ale czy gt 620 nie jest lepsza od 8600gt ? Byłbym zapomniał, w przypadku wymiany na geforce’a gt 440 zasilacz da radę i czy nie będzie problemu z kompatybilnością karty graficznej z płytą główną ?

Masz opis i opinie między innymi do Twojej karty http://www.komputerswiat.pl/blogi/blog- … kiem!.aspx

Post z dzisiejszego dnia z tego samego działu i też problem slabe-osiagi-grach-t509646.html

Nvidia prezentuje nowe (stare) karty graficzne, gracze powinni omijać je szerokim łukiem

Przyjmij sobie kryteria

Minimum 1GB DDR5, szyna 128BIT a najlepiej 256Bit A reszta sama Ci wyjdzie :slight_smile: Jeśli na komputerze głównie grasz, to może być i karta od ATI, w tym segmencie cenowym może znaleźć się lepszy wydajnościowo odpowiednik. Z tym, że może być konieczna wymiana zasilacza. Ja nie do końca się orientuję w entry-level ale po parametrach łatwo powiedzieć czy komputer będzie chodził płynnie, czy gry będą miały zadowalającą liczbę klatek na sekundę. Kiedyś z czystym sumieniem polecił bym: Karta graficzna Vertex3D Radeon HD4850 1GB DDR5 PX 256BIT jest już to konstrukcja starsza i nie ma nic wspólnego z energooszczędnością ale nowe gry na niej spokojnie odpalisz. Miło było by jak by ktoś przeanalizował Twoją sytuację pod kątem nowszych kart, tak żebyś nie musiał zmieniać zasilacza jeśli to możliwe. A powiedz co to w ogóle za firma?

Na wszelki wypadek podam Ci jeszcze modele zasilaczy: Do karty mniej łasej na prad, do mocniejszej (np do tego Radeona)

Kartę już sobie zamówiłem tą gt 440 1GB szyna 128BIT, w mocniejszą nie będę się pakował bo to prawdopodobnie byłoby związane z wymianą zasilacza, a to jest całkowicie zbędne w moim przypadku. Gry to ja od święta włączam. A o firmę czego pytasz ? Tak na marginesie to wielkie dzięki za pomoc. :slight_smile:

Spoko, nie ma sprawy. Pytałem jakiej firmy jest zasilacz ponieważ mocniejsze karty wymagają mocniejszych zasilaczy z odpowiednimi zabezpieczeniami ale jeśli bierzesz GT 440 to powinno być dobrze.

Zasilacz mam Modecom Feel III 350W. Karta graficzna mi przyszła, podpiąłem ją i jest tak jak było… :? więc nie mam już żadnego pomysłu przez co taki spadek wydajności. Liczyłem, że było to winą karty graficznej i teraz się wszystko poprawi, a tu lipa.

Może jednak kupno karty z seri GT 400 nie było najlepszym wyborem pomimo że określana jest jako poczciwa w opisie z linku a radzą z serii GT 500. Miano poczciwa to na tamte czasy a karty GT z serri 610, 620, 630, to jak napisane z linku odgrzewane kotlety serii GT 400. Przynajmniej mi takie wnioski się nasuwają ale cuż kupiłeś i masz teraz dwie nie mal takie same karty. Wcześniej nie chciałem się wtrącać bo dobieranie podzespołów to nie jest narazie moja mocna strona tylko takie wnioski wychodzą z tego co wyszło Tobie.