Kompatybilność pamięci 1066MHz oraz 1333MHz

WItam!

 

Posiadam laptop Asus k27f:

http://www.asus.com/pl/Notebooks_Ultrabooks/K52F/specifications/

 

W specyfikacji podane jest, że obsługuje on Pamięć RAM DDR3 1066MHZ. Posiadam w nim 2GB RAM DDR3 1333MHz (10600). Chciałbym dokupić jeszcze RAM (jeden slot wolny), bądź przełożyć z innego laptopa (ten sam chipset - HM55)

 

I teraz mam pytania:

  1. Czy mogę przełożyć z innego laptopa/kupić pamięć (2 lub 4GB) 1066Mhz (8500)?

  2. Czy nie będzie się to gryzło? Czy obniży się taktowanie tej pierwszej kości?

  3. Mam możliwość przełożenia i sprawdzenia tego empirycznie, ale nie wiem czy nic się przy okazji nie uszkodzi (slot, kość itp). Czy mam spróbować? ;p

 

Pozdrawiam

Ad. 1/3) Możesz spróbować jak kość jest tego samego typu (DDR3; chipset “dawcy” nie ma tu żadnego znaczenia), jeśli ty nic nie uszkodzisz to samo nie ma prawa się uszkodzić.

Ad. 2) Z wzajemną kompatybilnością kości różnych producentów bywa różnie ale zwykle nawet kości różnych producentów i o różnych parametrach działają ze sobą.

Co do drugiej części pytania to ta kość co tam siedzi pracuje z taktowaniem 1066Mhz, nie może pracować na wyższej częstotliwości jak płyta wyższej nie obsługuje.

A jakby płyta obsługiwała te 1333MHz to montując drugą kość o niższym taktowaniu to taktowanie tej pierwszej obniży się, taktowanie wszystkich kości pamięci będzie takie jakie jest najwyższe taktowanie najwolniejszej kości chyba że maksymalna obsługiwana przez płytę częstotliwość będzie jeszcze niższa (wtedy to z tym taktowaniem będą one działały).