Kompatybilność pamięci DDR3 i DDR4

(Poniatek) #1

Witam,
Mam pytanie dotyczące kompatybilnosci płyt głównych z pamięcią Ram. Mianowicie słyszałem że pamięć DDR3 będzie działać z płytą główną DDR4 , a pamięć DDR2 z płytą DDR3. Obecnie posiadam pamięć Kingstom DDR3 16GB , bardzo słaby procesor i płytę główną pod DDR3. Planuje wymienić 2 ostatnie, na płytę z chipsetem Z170 i i5 6600k a pamięć zostawić taką jaką jest. I z tąd moje pytanie czy jeżeli kupię ta płytę która jest pod DDR4 to czy będzie działać z moją pamięcią czy ja też będę musiał do kupić. Z góry dziękuję za odpowiedź.

(Veers) #2

Nie. Musisz kupić płytę, która będzie obsługiwała DDR3, w przeciwnym wypadku nawet nie włożysz w sloty pamięci DDR3.

(Poniatek) #3

W takim wypadku chyba jednak dokupie Nowy RAM DDR4. Dzięki za odpowiedź.

(Pablo_Wawa) #4

Kiedyś były dostępne płyty główne (np. na chipsecie Intel P35 czy P45), które obsługiwały pamięci typu DDR2 oraz DDR3 (ale nie naraz) - np. taki model (który sam posiadam i zmieniłem kilka lat temu pamięci z DDR2 na DDR3): Gigabyte GA-EP45C-DS3R.
Jednak wtedy kontroler pamięci nie był zintegrowany z procesorem (tak jak jest teraz) i z tego co się orientuję, płyty główne pod te procesory obsługują już tylko jeden typ pamięci.

(Cedar) #5

Były (no i nadal są) płyty główne na dwa rodzaje pamięci (DDR i DDR2 oraz DDR2 i DDR3) z kontrolerem pamięci w procesorze - tak było w przypadku procesorów AMD.
Oczywiście w tym przypadku, tak samo w tej samej chwili mogły być zamontowane pamięci tylko jednego typu.

(TommyKris) #6

Tak jak piszą koledzy procesor 6600k ma wbudowany kontroler pamięci DDR4, sprzedaj stare pamięci dołożysz niewiele i będziesz na nowszej platformie.