Kompatybilność pamięci DDR3 i DDR4

Witam,
Mam pytanie dotyczące kompatybilnosci płyt głównych z pamięcią Ram. Mianowicie słyszałem że pamięć DDR3 będzie działać z płytą główną DDR4 , a pamięć DDR2 z płytą DDR3. Obecnie posiadam pamięć Kingstom DDR3 16GB , bardzo słaby procesor i płytę główną pod DDR3. Planuje wymienić 2 ostatnie, na płytę z chipsetem Z170 i i5 6600k a pamięć zostawić taką jaką jest. I z tąd moje pytanie czy jeżeli kupię ta płytę która jest pod DDR4 to czy będzie działać z moją pamięcią czy ja też będę musiał do kupić. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Nie. Musisz kupić płytę, która będzie obsługiwała DDR3, w przeciwnym wypadku nawet nie włożysz w sloty pamięci DDR3.

W takim wypadku chyba jednak dokupie Nowy RAM DDR4. Dzięki za odpowiedź.

Kiedyś były dostępne płyty główne (np. na chipsecie Intel P35 czy P45), które obsługiwały pamięci typu DDR2 oraz DDR3 (ale nie naraz) - np. taki model (który sam posiadam i zmieniłem kilka lat temu pamięci z DDR2 na DDR3): Gigabyte GA-EP45C-DS3R.
Jednak wtedy kontroler pamięci nie był zintegrowany z procesorem (tak jak jest teraz) i z tego co się orientuję, płyty główne pod te procesory obsługują już tylko jeden typ pamięci.

Były (no i nadal są) płyty główne na dwa rodzaje pamięci (DDR i DDR2 oraz DDR2 i DDR3) z kontrolerem pamięci w procesorze - tak było w przypadku procesorów AMD.
Oczywiście w tym przypadku, tak samo w tej samej chwili mogły być zamontowane pamięci tylko jednego typu.

Tak jak piszą koledzy procesor 6600k ma wbudowany kontroler pamięci DDR4, sprzedaj stare pamięci dołożysz niewiele i będziesz na nowszej platformie.