Kompatybilność SATA III z SATA I

Mam takie pytanie: Czy płyta SATA I w laptopie obsłuży dysk SATA III? Mój laptop to Acer Aspire 3693WLMi, chciałbym tam włożyć dysk WD7500BPKX (Western Digital 2.5” 750GB WD Black 7200 16MB SATA-III). Teoretycznie SATA III powinna być kompatybilna z wcześniejszymi systemami SATA, jednak po przeglądnięciu forów dowiedziałem się, że czasem mogą być problemy (np. potrzebne zworki w dysku ograniczające przepustowość do 1,5 Gbit/s). Jak to będzie w moim przypadku?

Nie w dyskach 2,5 cala.

Laptop pewnie lata ma, więc większym problemem jest bios, czy rozpozna taki dysk? sprawdź.

A w jaki sposób mogę o sprawdzić?

Wrzuć sobie w wyszukiwarkę typ laptopa i zobacz jakie max dyski obsługuje, albo najlepiej wsadzić dysk i sprawdzić bez kupowania.

maksymalna-pojemnosc-nowego-dysku-laptopa-t513633.html

W instrukcji jest napisane, że obsługuje dyski “120 GB lub większe”, bez podania wartości maksymalnej. Ograniczenie, z tego co wiem, jest na poziomie 137 GB, więc dyski 160 GB i większe też powinny być obsługiwane. Nie mam możliwości włożenia dysku do laptopa przed kupnem.

Wszystko teoria - w praktyce bywa różnie. Kupuj

A co za problem podejść z laptopem do sklepu z serwisem i sprawdzą.

Problem jest taki, że chcę kupić dysk przez internet. Oczywiście można go zwrócić, jak nie będzie pasował, ale wolałbym nie strzelać na ślepo.

Chyba że wiesz, gdzie w Jeleniej Górze można kupić taki dysk jak wyżej lub o podobnych właściwościach i jakości, nie droższy niż ca 260 zł? :wink:

No to musisz się zdecydować co chcesz, bo nikt Ci nie powie czegoś na 100 % .Kupuj,co najwyżej zwrócisz dysk - masz 10 dni.

Na 100% niekoniecznie, ale kto pyta, nie błądzi.

Też kupuję w necie, tu za drogo.

Ano, sam widzisz…

Nic, prawdopodobnie kupię ten WD i zobaczymy empirycznie, czy będzie pasował. Chyba że ktoś mi coś jeszcze doradzi. W każdym razie dzięki za rady i poświęcony czas :slight_smile: