Kompatybilność - SSD M2 sata

Witam, prosiłbym o informację czy w laptopie modelu jak niżej, dysk SSD M2 sata będzie współpracować z tą płytą główną.

https://support.hp.com/hr-en/document/c06449379

Z góry bardzo dziękuję za pomoc

Mi to wygląda na klucz M, co oznacza, że nie dysk M.2 SATA tylko NVMe.

Najprawdopodobniej M.2 PCIe NVMe 3.0 x4. Ale HP coś wspomina, że dają gwarancję, że max 256, ale prawdopodobnie chodzi im o to, że oni w takich konfiguracjach mają. Na wszelki wypadek, jeśli chcesz większy kup wysyłkowo.

Jesli SATA to np. Crucial oferuje SSD z adapterem. Wyglada na to ze tylko taka możliwość.

Montaż, ponizej

2022-06-01 11.37.35 www.crucial.com 128518add570

1 polubienie

Kierując się zdjęciem, tylko SATA jak @Yakii wspomniał.
Nie masz złącza M2…

Nawet napis na płycie widnieje SSD.

Faktycznie… sorry

Ma M2 ale nie SATA. Vide specyfikacja laptopa.

Do podłączenia dysku S-ATA należy dokupić tasiemkę, o ile nie było w komplecie. Znajdziemy ją po haśle „HP 14-dk series sata connector”. Tasiemkę wpinamy w rogu nad pamięcią.

2

Tak, dysk SSD M.2 SATA powinien współpracować z tą płytą główną.
Np. taki model:

Właśnie ten może nie współpracować bo to jest M.2 SATA, a musi być NVMe.

Szczerze mówiąc spotkałem się z płytami, które nie obsługują NVMe, a tylko SATA (i mają gniazdo w standardzie M.2/B), natomiast nie widziałem płyt z gniazdem M.2/M które nie obsłużą dysku M.2 SATA z kluczem B/M. Stąd moja odpowiedź, no ale może (a raczej na pewno) nie wszystko widziałem, więc faktycznie - kto wie…

Tak swoją drogą, to w Internecie widzę taki laptop z SSD SATA na M.2:

Wstawiłem linki z Crucial gdzie są podane typy SSD któe ten laptop obsługuje. SATA to tylko 2.5 calówki z adapterem, ładowane w „kieszeń” (vide zdjęcie)

Cała masa, ba, sam korzystam z takiej do odzyskiwania danych, jedno gniazdo M.2 SATA drugie M2 NVMe, jak wsadzisz dyski odwrotnie, to nie widzi. Asrock na B550.

Bardzo dziękuję za zainteresowanie tematem, do laptopa wpiąłem dysk pm871b 128 gb który wcześniej zakupiłem na jakiejś wyprzedaży, ale z braku kości ram i czasu nie byłem wstanie sprawdzić czy bios go wykryje, stąd ten temat. Laptop pracuje bez problemu jednak jest to mały dysk i będę musiał wyposażyć się w taśmę sata na dysk 2,5 hdd, której tu niestety brakuję. Modeli taśm jest niestety kilka wiec z tego co już się dowiedziałem, muszę policzyć ilość pinów i w ten sposób dobrać tą odpowiednią…

Może komuś się przyda ta informacja, ram który dokupiłem to:
Pamięć RAM Kingston 4GB DDR4 SODIMM 3200MHz w Świdnica - Sklep, Opinie, Cena w Allegro.pl

I w tej konfiguracji działa, niestety jednak taktowanie jakie bios ustawił to tylko 2400mhz ale tego się akurat spodziewałem :wink: