Kompatybilność wstecz pamięci ram

Chciałbym dokupić sobie pamięć ram(DDR2, taktowana na 633). Wg. instrukcji do mojego laptopa obecnie zainstalowana jest pamięć jest taktowana na 533(1024KB od Samsunga). Mój BIOS został wyprodukowany przez Foxon(nie wiem, jak rozpoznać wersję BIOS-u - na starcie nie wyświetla żadnych komunikatów).

Spisałem jakieś numery bezpośrednio z pamięci. Jakby ktoś chciał, to mogę podać.

Pytanie brzmi: czy jeżeli kupię szybszą kość, to zostanie ona automatycznie przetaktowana w dół, czy będzie powodować problemy?

Chciałbym skorzystać w swoim laptopie z trybu dwukanałowego, więc zakup kolejnej kości o pojemności 1GB mi się opłaca(BIOS ponoć obsługuje tylko 2GB pamięci operacyjnej).

Model laptopa, to emachines e510.

Dodane 09.01.2010 (So) 11:57

Raczej wątpię, by obecna kość była taktowana wyżej niż 633. Pamięci DDR2 chyba się nie pojawiły z lepszym taktowaniem.

Dodane 09.01.2010 (So) 12:00

Chciałbym jeszcze dodać, że mam dwurdzeniowy procek, więc wszystko powinno fajnie wpsółpracować. Wiem, że chyba podaję za dużo informacji, lecz na pamięciach/płytach głownych się nie znam, a może powinnem się inaczej zabrać do rozszerzania ilości pamięci(więcj pamięci w laptopie nie jest mi raczej potrzebna - jedynie do paru zastosowań - chodziłoby mi raczej, by mogła pracować w trybie dwukanałowym; do laptopa miałem dołączoną tylko jedną kość).

Dodane 09.01.2010 (So) 12:06

Przepraszam za robienie śmietnika. Teraz sprawdziłem specjalnym narzędziem. Wiem, że moduł(kość) pamięci taktowana jest na 533 MHZ.

Powtarzam pytanie: Czy szybsza pamięć na DDR2, podłączona wraz z tą pamięcią, zostanie przetaktowana w dół? Czy takie połączenie będzie stanowić problemy?

Pamięć prawdopodobnie zostanie przetaktowana w dół, prawdopodobnie nie będzie działać tryb DualChannel i takie zdarza się czasami, że połączenie stanowi problemy.

Prawdopodobnie (śmiem twierdzić, że na 95% lub nawet więcej) wszystko będzie OK, jednak czasami spotyka się pamięci, które nie chcą współpracować z danym modelem komputera (płyty głównej) niezależnie od tego jaką mają częstotliwość. Dlatego też dobrze kupić pamięć w sklepie, gdzie będziesz miał możliwość sprawdzenia pamięci na miejscu lub tak gdzie będzie możliwość jej wymiany/zwrotu. Najlepiej szukaj pamięci o takiej samej wartości “CAS Latency” (CL) jak obecna.

Po założeniu szybszej pamięci będzie ona pracować z częstotliwością wolniejszej, jeśli masz w biosie opcję przestawiania/wymuszania innego taktowania pamięci, to możesz spróbować przestawić taktowanie na szybsze (na 667 MHz) - jest pewna szansa, że ta stara pamięć będzie prawidłowo pracowała przy większym niż nominalne taktowanie. Jest też duże prawdopodobieństwo, że tryb Dual Chanel będzie działał prawidłowo mimo dwóch różnych pamięci - obecnie produkowane chipsety nie mają z tym problemu nawet przy pamięciach o różnej pojemności i wtedy tryb ten działa jako “Asymetryczny Dual Chanel” Jeśli mimo wszystko tryb dual Chanel nie zadziała - nie masz się czym bardzo przejmować - przyspieszenie w tym trybie to najczęściej tylko kilka %, większy zysk na szybkości będziesz miał dzięki zwiększeniu dostępnej pamięci dla systemu i programów.

Pamięci DDR2 są/były produkowane nawet na częstotliwość 1066 MHz (http://allegro.pl/listing/search.php?ca … tring=ddr2) ale nie wiem czy szybsze niż 800 MHz były spotykane w laptopach (może tylko w tych droższych)

Tu poszukaj odpowiedniego modelu dedykowanego :

http://www.kingston.com/plroot/

http://www.corsair.com/