Kompilacja jajka

modprobe-db nawet spoko pomysl ale jak zwykle linuxowy przeciecie, szukam bardziej dopracowanego projektu pozatym planuje poodznaczac / wywaqlic serwerowe smieci i zostawic tylko co nie zbedne i do tego dopasowane pod konkretny sprzet jakies linki? ;D

https://kernel.org

1 polubienie

dzieki a jakies zwiazane z pytaniem? hahah

Nie zadałeś jeszcze pytania. Nie podałeś, co to za sprzęt, jaka architektura itp. Szklanej kuli nie mamy.

Druga sprawa, z obecną wiedzą nawet do tego nie podchodź. Sprawdź poleceniami lspci, lsusb, dmesg, "cat /proc/cpuinfo’ jaki masz sprzęt. Odpal “make xconfig” i zobacz, co możesz zaznaczyć, a co odznaczyć, co dać jako moduł, a co dać na sztywno. Nie zapomnij o obsłudze sytemu plików i USB, bo kolejny post będzie o kernel panic.

xconfig jest nieczytelny, tylko nconfig !!!111oneoneone :joy:

Ja robiłem nawet w mcedit z lenistwa :slight_smile:

Albo meld z configiem ubuntu :smiley:

moze doczytaj co to modprobe-dg ;DDDD zakumasz oco pytalem ;DDD moze jak nie czaicie pytana to przestancie spamowac??

Jeśli chcesz mieć źródła kernela tylko z domyślną konfiguracją, to musisz wywalić wszelkie pliki config z katalogu /boot oraz /usr/src/linux.

Jeśli miałeś jakieś konfiguracje, to musisz je wyczyścić poleceniem.

make mrproper
make clean

Potem pozostaje już tylko.

make menuconfig

I wybierasz co potrzebujesz. Dla Ciebie najważniejsze będzie obsługa pamięci masowej, czyli musisz mieć włączoną obsługę kontrolera SATA, ISCSI, SAS, NVMe czy co tam masz. Bez tego będziesz miał kernel panic. Potem musisz wybrać sterowniki do swojej sieciówki. Jeśli wymaga firmware, potrzebujesz doinstalować Linux firmware.

Jeśli nie trafisz na kernel panic, to masz podstawowy config. Zapisz go sobie, a potem możesz grzebać dalej (na boot też powinien zapisać się konfig).

Jeśli chcesz optymalizować kernel, musisz zdobyć trochę wiedzy, wiedzieć co po co i na co. Myślę, że na tę chwilę odchudzisz kernel tylko ze zbędnych sterowników.

Potem musisz zdecydować czy chcesz wszystko wkompilować w jajko czy jako modułu. Wtedy nie zapomnij o initrd. Wkompilowanie wszystkiego w kernel jest bardziej zalecane, konfiguracje modułowe są zalecane jako uniwersalne - kompilujesz wszystko jak leci, w razie potrzeby podczas startu zostanie załadowane co potrzeba.

Pytanie po co ty chcesz jądro kompilować? Co chcesz przez to osiągnąć? Jeżeli robisz to z “czystej ciekawości”, to w sieci jest cała masa materiałów na ten temat, wystarczy poszukać.

Nie masz pojęcia o czym piszesz, ani o tym jakie zależności wewnętrzne ma kernel i jaką ma strukturę. Natomiast chcesz skompilować własną wersję kernela bez, jak to ująłeś serwerowych śmieci.

Modprobed-db podaje tylko aktualnie używane w danym momencie moduły kernela, ale sporo z nich pomija (stock systemu plików, usług sieciowych, usług lokalnych, sterowników urządzeń)

Oczywiście taki kernel jest lżejszy, ale mocno okrojony z funkcjonalności. Zależności między poszczególnymi sekcjami mogą spowodować po kompilacji tak ubogiego kernela poważne problemy ze stabilnością i funkcjami.

1 polubienie

Mam przeczucie graniczące z pewnością, że będzie płacz.

“Serwerowe śmieci” - być może miał na myśli quota czy maskaradę.

Nowy kernel potrafi też przynieść niespodzianki. U mnie np. 5.8.x zaczął wykrywać mikser dźwięku pod /dev/mixer1 zamiast /dev/mixer jak wcześniej. Dla zaawansowanego użytkownika żaden problem zmienić w configu czy zrobić symlinka, nowicjusz będzie wylewał żale.

1 polubienie

hehe zle sie wyrazilem niechodzi mi o kompilacje jajka tylko o narzedzie do konfiiguracji jadra(.configa) zaduzym skrocie napisalem hehe tzn chce taki “make *config” sam napisac pod swoja potrzeebe …
a co do tegoo modprobe-db to chodzilo mi o konfiguracje opcji make localmodconfig (chyba)

Bo może :slight_smile:

Z tą stabilnością bym nie przesadzał, ewentualnie coś mu nie zadziała, np. bluetooth.

lol moze bys sie odniusl do mojego pytania a nie do tych dziwnych pomowien? ;DD gdzie ja cos pisalem o kompilacji jajka? masakara jajko to kompilowalem we wczesnych latach 2.4 … wiec ktos mze odpowie na pytanie? albo co tam przedre sie prze dokumentacje vedzie szybciej …,

edit: litosci ja chce powywalac tylko nie potrzebne rzeczy … a nie niezbedne do stabiulnego dzialania … wlasnie chodzi mi ze make oldercostam (zapomnialem teraz) wywala zdecydowanie zaduzo ps w sumie poogarniam woje sprawy i napisze to po ludzku oco mi chodzi ;DDD

i obecnie jest problem = praktycznie nie ma żadnych sensowych tutoriali - to co jest to w większości śmieci. Podstawa - wiedza na temat kompilatorów = albo gcc [dla mnie pomimo wielu ‘ale’ najlepszy z możliwych], albo llvm/clang, kolejno całe środowisko ‘budowniczego’ np. make, bison, flex, etc. … kolejno sam mechanizm konfiguracji - poniżej mega podstawy [akurat dla arm - ale mechanizmy podobne] … i kolejno lata analiz i testów :wink:

https://wiki.st.com/stm32mpu/wiki/Menuconfig_or_how_to_configure_kernel

Pozdrawiam

ja umiec se jajko skonfigurowac i kompilowac … ja chce tylko napisac naredzie do konfiguracji jadra … cos jak make newbieconfig ;D tylko tak se czytalem i nie wiem czy dobrze zrozumialem ze make n/xconfig jest robione przez developerow i nie jest do ruszania? w sumie poczytam jednak troche dokumentacje i sam przemysle hehe