Kompilacja w C++,polskie znaki w konsoli

Witam.Od jakiś 2-3 tygodni na forum nie było nowych tematów zaczynających się od ‘Witam’ ;p.Do rzeczy-wreście się przemogłem i…zaczełem uczyć się C++.Wyrwałem się z ‘klatki’ TP ;p.Jak zwykle stwarzam problemy tak więc-piszę sobie prosty programik:

#include

int main()

{

cout >> ‘jakiś tam tekst’;

}

return(0);

Tak więc…

1.Czy są tu jakieś błędy(np złe znaczki do wpisania tekstu,brak ; )

2.Jak mam to kurczę skompilować?Z jaką końcówką zapisać?

Tak więc jak zwykle w moich wątkach,tak i wtym napiszę:

POMOCY! !!

P.S-Pisząc w C++ używam Borland C++ Compiler 5.5

Pamiętaj o znaczniku code. 3 błędy w 1 linijce, gratulacje. Na początek std::cout, po drugie operator << a nie >> oraz tekst cytuje się za pomocą ". Poza tym return w ciele funkcji. Zobacz

#include 


int main()

{

    std::cout << "jakiś tam tekst";

    return 0;

}

Kompilujesz kompilatorem, to chyba oczywiste :slight_smile: Jak domyślam się, mówiąc o “końcówce” chodziło Ci o rozszerzenie? Nie ma do znaczenia, ale przyjęło się pisać .cc albo .cpp

Dobra rada: poucz się więcej i sam próbuj rozwiązywać problemy (to ważna umiejętność)

  1. Dobry kompilator Ci o tym powie.

  2. Zaopatrz się np. w darmowy Dev-C++. Szukaj na googlach. Zapisuje pliki z rozszerzeniem cpp.

To,że kompiluje kompilatorem to się domyśliłem;p.Chodzi mi o to jakim plikiem z końcówką EXE.Z uczeniem-dopiero przecież zaczynam w c++ proszę o wyrozumiałość:)

Albo dobry “kompilator”, albo Dev.

Proponuję używać tego IDE: http://prdownload.berlios.de/codeblocks/codeblocks-8.02mingw-setup.exe i się nie męczyć.

Sory ale coś nie jestem pewny tego pliku.Może jestem przewrażliwiony ale niedawno miałem wira…

No to nie ściagaj, albo weź sobie wpisz w google - code blocks, i się dowiesz, co to jest?

Chcesz pomocy, otrzymujesz odpowiedzi, i “sorry, ale nie skorzystam, bo podales mi rozwiązanie”

Boskie :wink:

To profilaktycznie niczego nie ściągaj, nie wchodź nawet do netu, a najlepiej wyrzuć komputer przez okno, bo a nuż jeszcze będziesz miał następnego wirusa :expressionless:

Na pewno wirusy siedzą w instalatorach programów, których używają setki tysięcy osób na świecie :smiley:

O boże…następnym razem się nie odezwę…co do Dev C++ mam pytanie.Ściągnęłem sobie versję 5 beta lecz mam podczas instalacji pojawia się błąd(pojawia się po podaniu ścieżki):Installation directory cannot contain:’ '.Only letters, numbers and ‘:_’ are allowed.Czemu to wyskakuje-przecież nie powinno.Dałem taką ścieżkę:D:\PROGRAMY\Dev C++ 5\Dev-Cpp

Dodane Śr sty 21, 2009 12:52 pm

Ok problem już rozwiązany.Dopiero teraz przemyślałem ten komunikat.Sory za zaśmiecanie.Mam jeszcze jeden problem.Napisałem sobie program w C++,kompiluje i włączam.Lecz okienko szybko zniło.Brakuje wstrzymania programu.Czy moglibyście powiedzieć jaka jest procedurka na wstrzymanie programu(coś typu read w pascalu).

Trzy możliwe sposoby

  1. Najpierw uruchom konsolę, a później z niej program

  2. Zmień w ustawieniach konsoli zachowanie, tak aby nie wyłączała się

  3. Dodaj do kodu na końcu pobieranie danych od użytkownika (najmniej eleganckie, bo to ingerencja w kod)

Najprostszy program w c++, który wyświetla tekst na ekranie:

http://www.technikum-informatyczne.info … ello-world

Przeanalizuj go i będziesz wiedział co zrobić żeby okno nie znikało. No i zachęcam do rozwiązywania problemów własnymi siłami, wtedy najwięcej się nauczysz i zapamiętasz.

Pozdrawiam. :slight_smile:

Dzięki jeszcze jedno-jak piszę polskie znaki to potem w konsoli wyświetlają mi się krzaczki.Jak to zmienić?I jak wejść w ustawienia konsoli?

Nie musisz zwracać się do mnie per “boże” :wink:

Ja Ci tylko polecam lepszą alternatywę niż nierozwijany od wielu lat Dev. Rób jak uważasz, ale moim zdaniem tworzenie w Devie to męczarnia. A jak nie chcesz spróbować Code Blocks - Twoja sprawa (i strata).

No dobrze,już dobrze-pobrałem code blocks…lecz bardziej jednak podoba mi się dev c++.Zassałem wersję 5 w polskiej wersji językowej;p.Chociaż po ang. też by mogło być:)

A ja polecam MS Visual C++ Expres, darmowy też :wink:

Powiecie w końcu jak to jest z polskimi literami bo całe google przeszukałem i nic nie znalazłem co by mnie zadowoliło.

Jakie konkretnie znaczki Ci się wyświetlają? Jaka jest czcionka i kodowanie znaków konsoli? Odpalasz to pod Windows pod cmd.exe? Z tego co pamiętam to u mnie ta konsola nie wyświetlała polskich znaków diakrytycznych, jednak nie zgłębiałem się w rozwiązanie problemu (nie korzystam z niej).

Problem jest taki,że piszę program w tym dev c++ i używam polskich znaków.Po skompilowaniu uruchamiam program i zamiast np. ś są jakieś krzaczki.

Dodane Śr sty 21, 2009 7:07 pm

I jeszcze jeden:

#include 

#include 



using namespace std;



void main ()

{


        int p;

    cout << "Podaj pierwszą liczbę:";

    cin >> p;

    int d;

    cout <<"Podaj drugą liczbę:";

    cin >> d;

    int w=p+d;

    cout <

        

    getch();


}

pokazuje mi błąd przy kompilacji tam gdzie jest {.Dlaczego?

Przeczytaj: viewtopic.php?f=23&t=152275 - jeśli kompilator zgłasza błąd to chyba jest pomocny w rozwiązaniu problemu, więc czemu go nie podasz?

Pomijam niestandardową bibliotekę conio - nie mogę zweryfikować, czy masz ją zainstalowaną, a jeśli nie masz to tu może być zgłoszony błąd. Poza tym funkcja main zwraca wartość typu int, a więc “int main”.

Ok ale odpowiedz co z tą konsolą…