Kompilator do asembler-a

(Miudi) #1

Witam!

Zainteresowałem się ostatnio językiem asembler. Po zapoznaniu się z różnymi kursami chciałem napisać pierwszy program w tym języku, ale potrzebuje jakiegoś kompilatora. Moja uwaga skupiła się na MASM (Microsoft Macro Assembler), jednak po ściągnięciu tego programu podczas instalacji wyskakuje komunikat, że należy posiadać zainstalowany Microsoft Visual C++ 2005 Express Edition. Postanowiłem ściągnąć ten pakiet. Jednak ściągnąłem wersje 2008 i kompilator nadal nie chcę się zainstalować i cały czas pojawia się komunikat, że instalacja wymaga Microsoft Visual C++ 2005 Express Edition.

Czy mógłby mi ktoś poradzić jakiego kompilatora użyć lub jak sprawić aby MASM się zainstalował. (używałem jeszcze NASM, ale chyba nie podszedł mi do gustu).

Pozdrawiam

(Panogon) #2

pomyłka...

http://www.darmoweprogramy.org/programy ... embler.php

(Miudi) #3

Generalnie jak napisałem jestem narazie zainteresowane asemblerem, więc nic innego nie wchodzi w gre;)

(Fiołek) #4

@up: odpowiedź bardzo na temat...

@temat: MASM jest dołączony do pakietu Visual Studio(czy to Express, czy któraś z płatnych począwszy od VS 6). Znajduje się w ścieżka_do_VS\VC\bin\ml.exe

(Miudi) #5

Dziękuje za odpowiedź, a czy mogłbyś mi jeszcze powiedzieć jak tym kompilować?

Bo za pomocą VS kompilacja C++ jest prosta (opcja w edytorze). Natomiast pliki .asm otwierają się w programie VS, jednak nie widze opcji kompilacji, a przy kompilatorze nasm mam konsole i wystarczy podać odpowiednią komęde.

(Fiołek) #6

MASM się obsługuje tak samo jak NASM(z linii komend) tylko przełączniki są inne :stuck_out_tongue:

(Miudi) #7

Szkoda bo miałem nadzieję, na jakis fajnie wygladajacy kompilator taki jak C++ od VS no ale...:stuck_out_tongue: jednak zostane przy NASM.

Dzięki za pomoc:)

(Fiołek) #8

Ależ możesz edytować sobie kod w Visualu i kompilować z linii komend lub utworzyć sobie Makefile Project i kompilować spod IDE :wink:

(Kojot) #9

Możesz też spróbować TASM-a. Jak dla początkującego programisty Asemblera powinien wystarczyć. Jego zaletą jest niezwykła prostota użycia.

http://www.darmoweprogramy.org/137/Tasm