Kompresowanie JPEG?

Jaki jest parametr kompresji w Twoim jpg?

Nie mam pojęcia, pewnie 60-80% bo zapisuję przez mspaint.exe - chodzi mi o to, że dla różnych grafik ten sam poziom kompresji JPG i PNG da różne wynikowe wielkości plików (i raz dużo mniejszy będzie JPG, a innym razem dużo mniejszy będzie PNG) pomimo tego, że PNG będzie zapisany z bezstratną kompresją, a JPG ze stratną kompresją. Wielkość źródłowego nieskompresowanego pliku też nie ma znaczenia bo tu nagle osiągamy kompresję do prawie 0.1% (PNG) albo do 1.5% (JPG). To są wartości nierealne w wielu scenariuszach, ale osiągalne w testach.

Masz rację. Np obrazek 4288 x 2848 px w jednym kolorze: czerwonym. Plik jpg ma 141 kb a png ma 42 kb.

Przeważnie dla prostych obrazów format png daje dużo lepsze rezultaty (prezentacje, wykresy, skany dokumentów etc.), szczególnie kiedy przytnie się mu paletę kolorów (można ręcznie, albo przepuścić przez jakiś optipng lub inny optymalizator), za to nie nadaje się do zdjęć, które wyglądają oczywiście lepiej (bo to kompresja bezstratna), ale rozmiar jest bardzo duży.

*Miałem na myśli że nie nadaje się do publikacji zdjęć, bo do obróbki/pracy z plikiem jak najbardziej!

A może algorytm PAQ-8 w programie PeaZip? :smiley: Tylko to trochę się będzie wypakowywać, przy maksymalnym poziomie kompresji nawet kilka godzin. :wink:

Ale też pewnie wiele godzin rozpakowywania i jeszcze trzeba aplikacje sobie zainstalować.

Dodatkowo, bardzo stare (10 - 11 lat).

KGB Archiver używał algorytmu PAQ-6. PAQ-8 jest jego udoskonaloną wersją (przede wszystkim nieco szybszą) i jest obsługiwany wyłącznie przez PeaZip. Podobno trwały prace nad PAQ-9, ale nie wiem czy się zakończyły.

1 polubienie

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Obecnie paczka 7z (całe 2MB zysku… Ech) wrzucona na mega.nz

Wszystko będę sprawdzał w miarę możliwości, natomiast pakowanie w np.: jakimś PeaZip czy KGB Archiver na moim laptopie będzie trwać wieczność (Lenovo IdeaPad 320 z 8GB RAM, SSD i i5-8250U).

Daj link do paczki.
ps.
Jeśli założyłeś konto specjalnie na tą paczkę, to nie wygodniej dla korzystających byłoby gdybyś wrzucił pliki niespakowane? Na mega można chyba wybrać ręcznie dowolną ilość plików, zostaną wtedy spakowane do zipa i pobrane na komputer. Pobieranie takiej dużej paczki na raz może się okazać katorgą dla niektórych :wink:

Najpierw spakowałem, a później pomyślałem o tym co piszesz.

Przy necie 20MB uploadu trochę trwa wysyłanie… ponownie nie miałem czasu wysyłać.
Paczka 4.28GB TUTAJ tyczy się TEGO wpisu na blogu.

Prędkość wysyłana 256KBps? Gratuluję cierpliwości :smiley:
ps.
Pomyliłeś jednostki, chyba że masz neta 160Mb.

Ach… Zawsze myliłem te MB z Mb. Upload max 15Mb po wifi, ale chyba kabel przeciągnę i będzie 20Mb.