"kompresuj stare pliki" anulowanie

witam, mam zamiar skorzystać z narzędzia windows xp oczyszczanie dysku a konkretnie “kompresuj stare pliki” ponieważ mam mało miejsca na dysku i nie wiem czy jak już wykonam kompresję starych plików jest możliwość “odkompresowania” tych pików?? narzędzie to pokazuje mi, że mogę uzyskać ponad 6 GB miejsca na dysku

w jaki sposób wpływa to na działanie systemu, czy spowalnia go w zauważalny sposób no i czy jest możliwość odwołania tego zabiegu??

Odkompresować te pliki będziesz mógł ręcznie, we właściwościach pliku/folderu.

A na działanie systemu wpływa to… rożnie. Odczyt/zapis skompresowanego pliku odbywa się “w locie” więc zajmuje trochę zasobów systemowych. Najlepsza zasada to taka, żeby nie kompresować plików często używanych przez system i/lub użytkownika, natomiast jak najbardziej kompresować pliki od dłuższego czasu leżące odłogiem, do których nikt i nic nie “zagląda”. Na przykład stare logi, informacje deinstalatora (zresztą, te akurat foldery kompresowane są przez system domyślnie).

Narzędzie oczyszczania plików proponuje kompresję plików nie używanych od ponad 50 dni (domyślnie), więc jeżeli uważasz że tak jest OK - kompresuj.