Kompresuj stare pliki?

Witam. Chciałbym uwolnić troche miejsca na dysku i mam pare pytań dotyczących kompresowania dysków:

Jak wyglądają skompresowane pliki po tej operacji?

Czy jest to bezpieczne dla stabilności systemu?

Pozdrawiam

Normalnie z nich korzystasz tylko troche spowalniaja operacje.To zależy od sprzętu

odradzam, kompresja dysku to mnie przeraza, powaga!

kompresja6vt.png

Możesz sobie to spokojnie zaznaczyć.A komp będzie chodził tak samo jak przed kompresją.Pozdrawiam!

Oj ostrożnie :wink:

Obawiam się, że mowa jest o dwóch różnych sprawach.

Tytuł tematu sugeruje, że MaciejP pyta o Kompresowanie starych plików , co jest opcją zwalniania miejsca na dysku w ramach jego “czyszczenia” narzędziem systemowym.

Screen:

epvgathit2a1t0bqm.png

Natomiast w treści postu mamy już pytanie o

co ma związek z działaniami na całym dysku i jest dostępne w jego właściwościach.

Screen:

4qh3nl10yg1nfuugm.png

Może więc MaciejP powie o którą opcję mu chodzi…? :?

EDIT

@Lite może zmniejsz troszkę swój screen bo forum rozwala się strasznie :wink:

Chodzi mi w pierwszym rzędzie o kompresowanie starych plików (opcja w Oczyszczaniu dysku), u mnie może zwolnić ponad 1 GB, więc pytam!

Kompresowanie dysku to chyba automtyczne kompresowanie plików nieużywanych np. 50 dniach, czyli kompresowanie starych plików “na bieżąco”

Troszkę pomyliłeś :wink:

To o czym piszesz dotyczy własnie opcji “Kompresuj stare pliki” a nie kompresji dysku.

Osobiście nie korzystam z opcji “Kompresuj stare pliki” dlatego, że działa ona “ogólnie” tzn bez możliwości selekcji plików przeznaczonych do kompresji i spotkałem się z wieloma opiniami, że może to powodowac problemy (wystarczy w Google wpisać “kompresuj stare pliki” i będziesz miał bogata lekturę na ten temat) Jednak są również pozytywne opinie na temat tego narzędzia :wink:

Natomiast jeśli chodzi o kompresję dysku to jeśli się na nią zdecydujesz to też (z tych samych powodów) nie należy raczej tego robić z poziomu kompresji całego dysku lecz wskazać konkretne (nie używane lub używane rzadko) foldery do kompresji. Robisz to klikając PPM na danym folderze, wybierasz “Właściwości” i tam w zakładce “Ogólne” wybierasz opcję “Zaawansowane”. W oknie, które się otworzy zaznaczasz opcję “Kompresuj zawartość aby zaoszczędzić miejsce na dysku”.

Jednak ostateczną decyzję musisz podjąć sam. Generalnie opcje te zwalniają miejsce na dysku ale mogą mieć inne konsekwencje (mniej lub bardziej negatywne) dlatego najlepiej poczytaj.

O opcji Kompresuj stare pliki

i o opcji Kompresuj dysk

thx