Komputer 1500,-~~ AMD Ryzen 2200g (?)

Cześć wszystkim

Ostatnio noszę się z zamiarem zastąpienia mojego poczciwego laptopa (i3 3120m/645m nvidia) czymś nowszym. Chciałbym zapytać obecnych tu forumowiczów o radę, jednak najpierw opiszę, do czego używam komputera. Przede wszystkim jest to nagrywanie (mikrofon->komputer, interfejs audio->komputer), przeglądanie internetu, trochę Octave’a, zagrać też lubię. Ostatnio sporo czytałem na temat nowych procesorów AMD Ryzen 3 2200g z zintergrowaną (całkiem przyzwoitą) grafiką i pomyślałem, że sprzęt ten fajnie wpisywałby się w moje potrzeby. Zanim ktoś zakrzyknie, że do gier przecież to nie wystarczy, to podam listę katowanych przeze mnie produkcji: Europa Universalis 4, Hearts of Iron IV, Stellaris, (chyba wyszedłem na fanboja firmy Paradox), Grim Dawn - nie są to zatem wybitnie wymagające gry, dlatego też uznałem, że platforma zbudowana na takim Ryzenie 3 2200g z ewentualną możliwością kiedyś rozbudowy o lepszą kartę graficzną, kiedy wspomniane gry mnie znudzą (pewnie nie prędko), nadałoby się w sam raz.

Na sprzęt nie chciałbym wydać więcej niż 1500 ,- (przy czym np. dysk SSD mam w zanadrzu - jakiś hdd też by sie znalazł, więc można odliczyć od budżetu.). Monitor nie jest wliczany w tę kwotę.

A więc, przechodząc do sedna.
AMD Ryzen 3 2200g
G.Skill Ripjaws V DD4 (2x 4 GB) 3000 MHz, CL15, 1.35V

To na początek, mam problem z doborem płyty głównej, gdyż zwyczajnie się na tym nie znam. Trochę przeglądałem internet i trafiłem na takie: MSI B350, ASrock AB350M Pro 4, Asus Prime A320M, Gigabyte GA-AB350M.
To samo z zasilaczami - Chieftec iArena (500W) albo Silentium PC Vero L2?
Przydałaby się też jakaś propozycja obudowy, nie ukrywam, że chętnie zainwestowałbym w mniejszą “skrzynkę”.

Jestem otwarty na propozycje. Jak widzicie budżet nie jest duży, nie chciałbym go przekraczać (wręcz przeciwnie, chętnie bym obniżył), mam nadzieję, że pomożecie :slight_smile:. Nie ukrywam, że lista z pełną specyfikacją takiego komputera będzie dla mnie najbardziej przydatna.

Pozdrawiam

Odpada;) Gra jest takim syfem (wybacz), że w 45 wywalisz przez okno - bug z ilością dywizji,… Co do samej specyfikacji, RAM ssie. 8 GB z integra (a więc pewnie ze 2 GB lekko mniej) i to zajmując oba sloty, to kiepski business. Jeżeli nie masz w danej chwili środków, to lepiej celuj 1x8 GB, niby jakieś spadek wydajności, ale w perspektywie zawsze można wsadzić 2 kość…

Jeżeli chodzi o Hearts of Iron IV to znam ten ból, przy podanej konfiguracji (i3 3120m, 645m nvidia) udało mi sie rozegrać tylko do 46 roku. Ale mniejsza o to, kwestia optymalizacji przez producenta.

Jeżeli chodzi o specyfikację, to jednak potrzebowałbym większych konkretów.

Możesz skorzystać z tych sugerowanych płyt głównych: https://www.purepc.pl/zestawy_komputerowe/jaki_komputer_kupic_zestawy_komputerowe_na_marzec_2018?page=0,3
Sebastian lipy by nie polecał.

Z racji, że APU potrzebują szybkich pamięci, to dorzuciłbym kilka złotych do 3200Mhz. Podane płyty powinny obsługiwać tą szybkość.
Chyba 3zł różnicy względem modelu 3000Mhz, który podałeś

Kombinacja 1x8GB nie ma żadnego sensu. To byłby olbrzymi spadek wydajności. Przy APU dual channel i szybki ram to podstawa.
Poza tym płyty B350 mają zazwyczaj 4 sloty.

Jak 4 sloty, to oddaję honor 2x4 jest lepsze. Natomiast gdyby były tylko 2 sloty, to bym odżałował the 15%, 8 GB to nie tak znowu dużo z integrą, i pewnie prędzej niż później druga kość by doszła, a potem bawić się w sprzedawanie na Allegro i zakup nowych… :wink:

Ja bym zamiast G.Skill wziął Corsair


Kości są niższe, także gdybyś kiedyś dokładał kolejny zestaw bądź montował jakieś spore chłodzenie procesora to nie będą przeszkadzać coolerowi.

Płytę główną proponuję Tomahawka


Ewentualnie trochę taniej tani ASRock

Zasilacz wspomniany przez Ciebie Vero będzie ok przy tym budżecie

Ten apu jest dobry jak ktoś ma naprawdę przedpotopowy pc, albo nie ma wcale, twój aktualny sprzęt w grach będzie tyko trochę gorszy, wiec nie wiem czy jest sens wymiany, chyba, że chcesz później dołożyć kartę graficzną pokroju 1050TI to wtedy ma sens :wink: