Komputer bardzo zwolnił (Raport S.M.A.R.T)

Witam

Proszę o przejrzenie raportu S.M.A.R.T , ponieważ komputer bardzo zwolnił. Myślałem że jest to wina zawalonego systemu i zrobiłem format , lecz sytuacja się nie poprawiła.

Raport S.M.A.R.T

https://zapodaj.net/5435aef6816d1.png.html

Bad Sector ( Brak)

https://zapodaj.net/7894edba34c9a.png.html

Coś się dzieje z powierzchnią dysku, parametr C8 i mechaniką dysku, parametr OB.

Czyli, może być to problem dysku.

Aby to sprawdzić należy na sprawnym dysku wgrać świeży system i zrobić test działania.

Problem w tym że nie mam żadnego dysku na zastępstwo . Musiałbym kupić całkiem nowy egzemplarz więc chciałbym się upewnić czy to na pewno wina dysku

To musisz dać do serwisu.

To laptop, czy stacjonarka? bo nie sprawdzałem.

Parametr BF też ma wysoki, upadek lub wibracje dysku?

To co pokazuje smart, wygląda że nie jest to typowe Seagate, raczej wygląda na dysk Samsunga z logo Seagate. Spotkałem się już nieraz z tego rodzaju smartem, choćby niezerowe C8 z logo Seagate. I w takiej sytuacji, parametr 01 jest wynikiem wiążącym, mogącym sugerować początki zważywszy na jak na razie niedużą wartość 47, problemy z powierzchnią bądź głowicą. Skan HDTune nie wykaże sektorów o dłuższym odczycie, więc jak chcesz mieć rozeznanie w szerszym zakresie co do stanu powierzchni, przeskanuj programem MHDD. Niezerowy parametr BF może uprawdopodabniać pogorszenie stanu powierzchni, chociaż jeszcze nie przesądza, zależy jak czuły jest czujnik wstrząsów. Nie mniej jednak niezerowe 01 i BF pomijamy na razie C8, skłania ku tezie pogorszenia stanu powierzchni. Jeśli występują wolne sektory na granicy uznania jako bady, czy większa ilość tylko trochę lepszych czasach odczytu, może mieć wpływ na pogorszenie wydajności dysku. Aby więc lepiej się upewnić, jak pisałem potrzebne są wyniki skanu MHDD. Mimo tezy wstępnej na pogorszenie stanu dysku mogące mieć wpływ na pogorszenie wydajności. Nie wykluczaj innych czy nawet więcej jak jedna przyczyna spowolnienia komputera. Więc zrób dodatkowo; profilaktycznie sprawdzenie pamięci np. memtestem 86+, sprawdzenie temperatur bez i z obciążeniem.

Wymieniłem dysk na SSD bo i tak miałem taki zamiar a wynik z HD Tune przyśpieszyły tylko rozwój wydarzeń. Komputer funkcjonuje dużo lepiej niż wtedy gdy został wyjęty z pudełka :wink: