Komputer bootuje się nawet 10 minut

Dzień dobry wszystkim,
mam 3 letniego ASUSa G750JZ. Mam w nim 3 dyski: 2x SSD i 1x HDD. 2-3 miesiące temu zaczęły się problemy z HDD, tzn. przestał go widzieć. Komputer był w serwisie, sprawdzali dysk, połączenia z płytą główną i zamocowanie, wszystko OK z zastrzeżeniem, że piewsze kilka GB “bardzo długo się wczytywały w program”.

Od tego czasu dysku po prostu nie używam (nadal jest w komputerze), wszystkie dane przeniosłem na SSD, a dla pewności przeinstalowałem system. Było z tym trochę problemów, musiałem usunąć wszystkie partycje, w tym recovery, sterowniki itp, sformatować dyski i zmienić im systemy plików 2x, zanim instalacja Windowsa pozwoliła w końcu użyć któregoś jako dysku systemowego. Po instalacji wszystkie sterowniki pobrałem i zainstalowałem, wszystko wyglądało OK poza drobnym szczegółem, że podczas bootu nie wyświetlało się już logo ROG.

Po miesiącu komputer zaczął strasznie długo się włączać - mam na myśli czas od naciśnięcia klawisza zasilania do pokazania się okna wyboru użytkownika. Po tym czasie komputer działa jak działał, żadnych większych opóźnień nie zauważyłem. Czasami w trakcie bootu komputer się wyłączy lub zrestartuje. Dodatkowo często komputer nie włącza się po uśpieniu.

Od nowości odznaczał się dość głośnymi wentylatorami, natomiast odkąd zaczęły się problemy pracują one dużo wolniej. Po zbootowaniu wszystko wraca do normy.

Komputer czyszczony regularnie odkurzaczem, ccleanerem, skanowany ADWcleanerem, MBAM i Avastem, żaden nie wykrywa problemów.

EDIT: Niepodłączony do zasilania włączył się w starym tempie, ok 8 sekund.

Podłączony też włączał się krótko, niestety po 4-5 dniach znowu się długo włącza

Spróbuj tego Boot Log XP - http://www.greatis.com/utilities/bootlogxp/ Program mierzy, który program jak długo się uruchamia i opóźnia start systemu.

Gdyby to była kwestia pojedyńczego programu, nie byłoby przecież takiej rozbieżności - 5 sekund a 10 minut.
Oddałem laptopa do serwisu, na razie podejrzane są dyski i system.

1 polubienie