Komputer: budżet 3500zł, bez GPU, programowanie + gry

Cześć wszystkim. Chcę złożyć komputer z cenie do 3500 (jest to górna granica, bez GPU). Trochę wypadłem z obiegu dlatego byłbym niezmiernie wdzięczny na ocenę lub sugestie do poniższej listy.

Przeznaczeniem będzie rozwój oprogramowania różnej skali oraz od czasu do czasu jakaś względnie nowa gra (mam nadzieję, ze nadchodzący Cyberpunk też da radę). Na oko wszystko z tej list powinno jakoś ze sobą współgrać bez bottlenecków i opóźnień na poziomie przepustowości złącz i ścieżek do CPU (ram, dysk), ale możliwe, że czegoś nie wiem.

Sam PC będzie od czasu do czasu odstawiał lokalne datacenter (elastic, hdoop, jenkins+k8s i wiele VMek) stąd ta ilość RAM. Celuję, że przynajmniej 6-7 lat będzie dawał radę.

Do kompletu dochodzi jeszcze RTX 2070, stąd mile widziana uwaga w kierunku zasilacza.

Wziąłbym płytę TUF, ale na chipsecie na B550, ma dobre opinie. M.in. dlatego, że masz gwarantowane wsparcie dla Ryzenów 5xxx (jak będzie z B450, zobaczymy w styczniu). Poza tym nie jestem zbyt zadowolony z modelu na B450. Przegrzewają mi się okolice sekcji zasilania w momencie, gdy podłączam dyski po USB.


Coś takiego Twoim zdaniem dało by radę? Ryzeny z tej serii raczej będą poza moim zasięgiem. Dysponuję budżetem, ale nie chcę przeginać pały :slight_smile:

A przy okazji, skok termiczny przy tych dyskach jakoś Ci się wyraźnie objawia? E.g. spadają napięcia na CPU albo coś szlag trafia, czy jest to raczej nieodczuwalny, ale uciążliwy mankament? Brzmi podejrzanie bardzo.

Ode mnie taka mała podmianka, płyta Aorusa z B550M, nie ma konieczności raczej brania pełnowymiarowej. Pamięci zmieniłem na Patriota, trochę kasy mniej pójdzie a podobna jakość będzie. Resztę zostawiłem.

Zasilacz z zeasonica zamiast 60 miesięcy będziesz miał 90 miesięcy

Mobo ja też wolał bym kupić jednak tą 550 asus i gigabyte to firmy godne polecenia.
Nvme od Samsunga też jest ok chociaż w grach wydajnościowo nie różni się zbytnio czasem dostępu w porównaniu do SSD. ale za to system i programy chodzą żwawiej. Jak chcesz coś minimalnie lepszego w podobnej cenie to warto zwrócić uwage na WD NVMe Black SN750 lepsze parametry i do tego dostaniesz radiator do chłodzenia nvme w zestawie…

Porty USB zaczynają szaleć. Mam głośniki podłączone pod USB (biorą sobie zasilanie) i przy dyskowych operacjach na ułamek sekundy odcina zasilanie. Dzieje się tak co kilka chwil. Wcześniej miałem kartę WiFi podłączaną pod USB i tutaj również zdarzały się przerwy w zasilaniu. Czasem porty USB w ogóle przestają działać, tracę wtedy klawiaturę i myszkę. Nie wiem czy to wada wszystkich, czy też tylko mojego egzemplarza.

Podobnie się działo, gdy podkręciłem procesor i zaczynałem go obciążać. Wtedy też odcinało zasilanie na USB. Dlatego podejrzewam sekcję zasilania płyty.

Ramy troche drogie Patriot viper można znaleźć w sklepach za 520 2x16GB 3200mhz

Sprzęt wybrany. Panowie, serdecznie podziękowania za pomoc.

Ogólnie jak być popatrzył po innych sklepach a nie w tym przereklamowanym sklepie x-cum to byś na każdym podzespole zaoszczędził trochę dyszek i za te 2-3 stówki razem albo więcej mógłbyś sobie coś kupić z wyższej półki zostając w tej samym segmencie budżetu komputera.