Komputer co jakiś czas odłącza jakieś urządzenie na 0,5 sekundy.

Cześć, mam dosyć dziwną i nietypową sytuację. Od jakiegoś czasu podczas grania lub zwykłego przeglądania internetu co jakiś czas słyszę dźwięk jak by jakieś urządzenie odłączało się od mojego komputera. Podczas „odłączania” ledy w środku komputera m.in. chłodzenie, ram i karta graficzna wyłączają się na 0,5 sekundy po czym wracają do normy. Trudno jest mi to wszystko wytłumaczyć z powodu, że nie wiem co się dzieje i z jakiego powodu. Może zna ktoś jakieś wytłumaczenie i czy dało by się to ogarnąć? Pozdrawiam serdecznie. (Z komputera mogę normalnie korzystać podczas tego „odłączania”)

Specyfikacja komputera?

Podaj specyfikację kompa. Ja bym dawał kontroler LED na płycie głównej.

Odepnij jak najwięcej urządzeń USB i zobacz czy coś się zmieni. Może jakieś urządzenie USB przeciąża płytę. Sterowanie LED’ami to o ile się nie mylę również jest urządzenie USB. Może Twoje podświetlanie z tego korzysta.

Płyta główna: MSI MAG B560 Tomahawk WiFi
Karta graf: MSI GeForce RTX™ 3060 Ti GAMING X 8G LHR
Obudowa: MSI MAG Vampiric 010
SSD: WD Blue 1TB NVMe
Chłodzenie: SilentiumPC Fera 5 ARGB
Zasilacz: SilentumPC jakiś Gold 550W
Ram 16GB 3200MHz od adaty.

Mam dużo rzeczy podpiętych pod USB. Podkładkę pod mysz RGB, Myszkę i Klawiaturę od SteelSeries, która wymaga 2 USB wpięte. Czasem też telefon. Jest chyba taka szansa co nie? Podczas oglądania jakiegoś serialu czy coś spróbuję odłączyć wszystkie urządzenia USB i dam znać czy coś się zmieniło.

Podałem, obczaj

Ja obstawiam słaby zasilacz dla takiej konfiguracji.

Czyli rozumiem, że to może być wina zasilacza?

Może być wina zasilacza a może być wina przeciążonych portów USB. Porty USB są w grupach, w których nie może być przekroczona określona wydajność. Czasami pomaga przepięcie urządzeń do innych portów, tak aby je równo obciążyć, czasami pomaga wyprowadzenie dodatkowych portów z płyty obraz, czasami zakup dodatkowego kontrolera USB z własnym zasilaniem MicroConnect PCIe 2.0 x1 - 4x USB 3.0 (MC-USB3.0-F3B1) - Kontroler - Morele.net . Jeżeli jednak ostatecznie to zasilacz nie wyrabia a porty mają zapas - to pozostaje zmiana zasilacza.

Zalecam wypróbować PSU Calculator (Power Supply Calculator) i wstawić tam informacje o sprzęcie. Przychylam się do zdania większości, masz za słaby zasilacz.

Oczywiście że nie jest za słaby, co najwyżej wadliwy.

Stawiam że to wina zasilacza, ewentualnie przedłużacza do którego podłączony jest komputer.

Przy mocnym obciążeniu ten zasilacz zjeżdża z napięciem 5V do 4.5V, przy niektórych urządzeniach USB może to powodować nieprawidłowe działanie. Sugeruję nabycie co najmniej 750W (wymagania nowych kart), a lepiej z 800W. Z tańszych i względnie dobrych np. Chieftec.

1 polubienie

W podanych danych brak informacji o procesorze, dlatego podawanie konkretnych mocy zasilacza to loteria. Przykładowo i5 11600K może potrzebować w szczycie ponad 160W (sam procesor) i to jeszcze przed podkręcaniem.

+200 karta +100 reszta kompa, licząc ze wszystko nagle ma peak i nadal brakuje.