Komputer co jakiś czas traci połączenie z DNS (?)

Witam, nie wiem czy dobry dział więc z góry przepraszam za pomyłkę.

Otóż od paru dni walczę z takim problemem, że komputer (Windows 10), losowo (od godziny wzwyż) gubi połączenie z DNS (nie jestem pewien czy dobrze to ująłem), nie ważne czy to przez kabel ethernet czy wifi.

Wygląda to mniej więcej tak:

  • Na pierwszy rzut oka nie ma internetu, chociaż ikona połączenia obok zegarka pokazuje jakby był, jest nawet nazwa dostawcy.
  • Nie mogę połączyć się z żadną stroną, komunikatorem itd.
  • Nie mogę dostać się do routera przez 192.168.1.1 ale mogę go spingować w cmd.
  • Mogę przejąć zdalną kontrolę nad swoim komputerem np. za pomocą aplikacji do pulpitu zdalnego w telefonie.

Co próbowałem do tej pory:

  • Reinstalacja sterowników (różne rodzaje, od najnowszych, do windowsowych oraz starych)
  • Podpinanie się do innych sieci za pomocą karty wifi na usb (np. do hotspotu z telefonu), też nie ma internetu
  • Skanowanie na wirusy (mam avasta premier), adw cleaner, spybot, iobit malware fighter
  • Ręczne ustawienie adresów ip, bramy, maski i dns
  • Wyłączenie wszystkich możliwych firewalli, od windowsa po avasta itd.
  • Restart/Reset routera.

Jedyne co pomaga to całkowity restart komputera, inne urządzenia działają w porządku więc to nie wina routera (chyba).

Proszę o pomoc, chciałbym uniknąć formatowania.

A co masz w pliku c:\windows\system32\drivers\etc\hosts?

Czy możesz ze swojego komputera spingować jakiś adres IP w Internecie (np. 8.8.8.8)? Jak 8.8.8.8 się nie pinguje, to spróbowałbym jeszcze np. 194.0.171.163.

Czy inne urządzenia łączą się przez ten sam router z Internetem bez problemu?

Jak ręcznie ustawiasz adresy, to co ustawiasz jako DNS? Czy próbowałeś zmieniać na 8.8.8.8 i 8.8.4.4 (to są serwery DNS dostarczane przez Google)?

Nie łapę za bardzo Windowsa 10 ale spróbuj na router na stałe ustawić IP do tego kompa może ma problem z DHCP i w kompie wtedy ustawiasz IP jakie przydzieliłeś i maskę i oczywiście bramę czyli IP routera i ustawstaw DNS na kompie np: OpenDNS lub Google i zobaczyć :wink:

W hosts niema nic, tzn. wszystkie wpisy są z #, resztę sprawdzę jak problem się powtórzy,

Reszta urządzeń owszem, korzysta z tego samego routera bez problemu.

Jak ustawiam dnsy ręcznie to daje 192.168.1.1, google spróbuje jak znowu nie będzie działać.

No ale jak wspomniałem, problem występuje nawet gdy podłączę się do hotspotu z komórki (który bierze internet z danych komórkowych), więc nie sądzę, że to wina routera, poza tym reszta urządzeń działa prawidłowo.

A miałeś ostatnio na 10 jakąś aktualizację? może coś popsuli?
A wcześniej działało bez problemów?


a tak z innej beczki nie za dużo tego, ja jak jeszcze korzystałem z win prawie nigdy nie miałem żadnego syfu, a każdy taki program spowalnia pracę systemu etc. itp.

A szpiegi można w hosts wyłączyć, mam gdzieś całą listę starą ale zawsze:

https://paste.ubuntu.com/24179106/

może się przyda :wink:

Windowsa aktualizuje na bieżąco, wcześniej nie było problemów.

Normalnie mam tylko avasta, w celach testowych użyłem całej reszty.

DNS mozesz ustawić na sztywno w ustawieniach karty sieciowej,Właściwości> ustawienia IPv4> tam wpisz w DNS statycznie 8.8.8.8 i 8.8.4.4 to są DNSy googla.

Witam ponownie,

Niestety problem się powtórzył, dokładnie o 17:14 przy sprawdzaniu poczty.

Ustawienie DNS na 8.8.8.8 i 8.8.4.4 nie zmienia nic.

Mogę pingować 8.8.8.8 i 194.0.171.163.

Może operator z jakichś przyczyn blokuje ruch DNS do innych serwerów niż jego własne (tylko nie wiem, po co), a jego własne co jakiś czas niedomagają, i wtedy masz problemy.

Może być też jakiś “syf” typu malware, wirusy. Raport z FRST: Raport obowiązkowy - Farbar Recovery Scan Tool

I temat należałoby przenieść do działu Bezpieczeństwo.

Z nowych informacji:
Nadal mogę grać w gry online (np. csgo, lol) o ile gra była uruchomiona gdy “zerwie” połączenie, mogę wyszukiwać gry, serwery itd…

Prawdopodobnie udało mi się rozwiązać problem, a jego przyczyną był hyper-v i przełącznik wirtualny od sieci, od kiedy odinstalowałem hyper-v nie zerwało mi połączenia.
Dla ludzi z podobnym problemem, może komuś się przyda.