Komputer dla fotografa i domu - ok. 2tyś, zestawy do oceny

Witam.

Potrzebuję złożyć komputer dla brata ciotecznego który jest fotografem, komputer będzie używany głównie do muzyki, neta, photoshopa (ogólnie obróbka zdjęć) i filmów. Czasem jak to on określił jakaś fifka :wink:

Budżet jest nieco wąski bo ok. 2tyś zł, najlepiej jak by udało się nie przekroczyć.

Oto dwa zestawy jakie mi wyszły.

Zestaw 1:

CPU: Intel Core i5-2500K

MOBO: Gigabyte GA-H67MA-D2H

RAM: Ocz 4GB (2x2GB) 1333MHz CL7 Platinium AMD 1,65V

HDD: Samsung 1TB 7200rmp 32MB cache SATA-II F3

Zasilaz: OCZ ModXStream Pro 500W

GPU: ??

ok. 1800zł (bez gpu)

Zestaw2:

MOBO: Asus M4A88T-V EVO/USB3

CPU: AMD Phenom II X4 955 3,2GHz

RAM: Patriot PGS AMD DDR3 2x2GB 1600MHz CL8 LLK

HDD: Samsung 1TB 7200rmp 32MB cache SATA-II F3

Zasilacz:OCZ ModXStream Pro 500W

GPU: Sapphire Radeon HD5770 1GB

Nieco mniej wydajny ale za to troszkę bardziej uniwersalny mi się zdaje i bez ciętych kosztów.

Co powiecie o takich zestawach, tzn. który wybrać, wiadome jest że i5 jest wydajniejszy za to w zestawie z AMD mobo jak i ram jest wyższej klasy. Komputer będzie tak jak już wcześniej pisałem głównie do neta, filmów, muzyki i obróbki zdjęć, od czasu do czasu jakaś fifa jak to powiedział, obecnie używa on Photoshopa ale w przyszłości kto wie, zawsze może używać innego programu.

W zestawie nr.2 jakie GPU? Opłaca się przekroczyć budżet i wsadzić HD5770?

Przy obróbce zdjęć (zwłaszcza dużych) bardzo przydatna jest duża szybkość dostępu do danych. RAM z drugiej konfiguracji bardziej mi się podoba. Posiadając 4GB i więcej można utworzyć ramdisk i w photoshopie ustawić, żeby jego pliki tymczasowe były przechowywane właśnie na tym dysku. Komfort pracy w photoshopie wzrośnie w sposób wręcz niewyobrażalny.

Warto dołożyć te ok 220zł na najtańszy dysk ssd o pojemności 30gb na system + programy. Odkąd zacząłem pracować na komputerach z dyskami ssd cierpię męki, gdy dopada mnie to nieszczęście i mam pracować na komputerze z dyskiem talerzowym.

Nie podałeś co to dokładnie za dysk twardy. Obecnie chyba najszybszym dyskiem talerzowym jest samsung f3. Niestety dyski tego producenta są głośne i bardzo wibrują. Tak jak napisałem wyżej bardziej pokusiłbym się o dysk ssd na system i programy, a do składowania danych kupiłbym jakiś wolniejszy dysk. Z magazynu danych prędkość odczytu nie musi być jakaś wielka, a zaletami takiego rozwiązania będzie to, że dysk będzie pracować ciszej i nie będzie tak wibrować.

Jeśli będzie korzystać z nowszych wersji Photoshopa, najlepiej jeśli do zestawu dorzuci GeForce’a 460 w wersji 1GB.

CUDA jednak w tym wypadku działają.

Równie ważny, jak nie ważniejszy, jest dla grafika/fotografa monitor. Nie może za bardzo przekłamymać kolorów.

Odpada więc monitor LCD z typem matrycy TN.

To tak na marginesie :wink:

@witkacz - monitor to swoją drogą :wink:

@kamil_w - ssd w przyszłości czemu nie, obecnie budżet jest dość wąski i wolał bym oprzeć zestaw o tradycyjne talerze że tak powiem ;), a co do dysku to przecież podałem że F3

który zestaw polecacie lepiej w końcu, osobiście skłaniał bym się ku zestawowi na i5.

EDIT:

Temat nie aktualny