Komputer do 1500 zl

A wiec tak jak w temacie komputer do grania do 1500 zl

Moje aktualne podzespoly:

Nvidia Geforce 8800 GT (512 mb)

Intel pentium G2140 2X 3,3 gH

Zasilacz GPS-400AA-101 A

Ram 3,47 GB

Plyta glowna B75M-HD3

Cos z tego zostawiac czy nie ? :stuck_out_tongue:

A jaki masz ten RAM? Sprawdź jak możesz programem Speccy, na dole jest opcja SPD, rozwiń i spisz model/wstaw screena.

Twój zasilacz jest markowy lecz ma niewielką moc:

• Chieftec GPS-400AA-101A, dwie linie 12V (14A, 15A),  moc na liniach 255Whttp://tnij.at/72072

Obecny zestaw przy maksymalnym obciążeniu wszystkich podzespołów pobiera MSI NX8800GT 512MB - TDP1  110W , Intel G2140 - TDP1  55W , MOBO,RAM itp. ok.  50W,  razem =  215W.

Komputer z proponowanymi przez Kolegę _tommy_ w opcji drugiej podzespołami przy obciążeniu jw. MSI GTX 950 Gaming 2G - TDP1  90W , Intel Core i5-3470 - TDP1  77W , MOBO,RAM itp. ok.  50W  razem =  217W czyli z tego wynika, że zasilacz powinien sobie poradzić z tymi podzespołami, gdyż będzie pracował z mocą bardzo zbliżoną do starej konfiguracji sprzętowej. Jednak inaczej rzecz będzie się miała, gdy zamiast karty graficznej MSI GTX 950 Gaming 2G (TDP1 90W) zainstalujesz kartę o większym poborze mocy np. proponowaną MSI R7 370 Gaming 2G - TDP1  150W, gdyż wtedy powyższy zestaw będzie pobierał 277W , a do tej konfiguracji sprzętowej Twój Chieftec będzie za słaby.

Proponuje zastosować zasilacz dobrej jakości o bardzo dobrym stosunku wydajności do ceny:

• Corsair VS series 450W (CP-9020096-EU), jedna linia +12V (34A), moc linii 408W, aktywny PFC2, firma powstania zasilacza (CWT) Channel Well Technology, certyfikat sprawności 80 Plus (µ=80%), (specyfikacja), gwarancja producenta 3 lata.

Przypomnę, że zasilacz do dobrej kultury pracy, powinien mieć przynajmniej 20%-wy zapas mocy i że największą sprawność osiąga pracując w 50% swojej max. mocy.


1  - cyt.“Współczynnik TDP przyjęło się także używać jako wskaźnik mocy pobieranej przez procesor, a pośrednio także do określania temperatury jego pracy.”  http://tnij.at/44432

2 - Układ aktywnego PFC przydziela moc dynamicznie przez co, np. podczas startu komputera (kiedy to pobór mocy jest największy, szczególnie z linii 12V), w tym krytycznym momencie napięcia podawane są bez ich spadków co zapewnia poprawny start. Zdarza się bowiem, że zbyt słaby zasilacz nie jest w stanie podać mocy startowej komputerowi choć jest w stanie zasilić komputer w pracy ciągłej.

Z wikipedii:  TDP  (ang. Thermal Design Power) to moc wydzielanego ciepła, którą trzeba odebrać z jednostki centralnej. Niekoniecznie musi się równać pobieranej mocy, szczególnie w przypadku kart graficznych występują większe różnice między TDP na realnym poborem prądu. Zauważ dlaczego nie masz podanego TDP np dla dysku twardego czy pamięci?

Nie wiem skąd wziąłeś 255w w tym zasilaczu. Ja widzę 348w. Pod nowy sprzęt wystarczająco.

Kolego, z całym szacunkiem, ja wiozłem z doświadczenia i stąd: http://tnij.at/72072. Klikasz czasami w podawane linki?

CHIEFTEC_GPS_400_AA_101_A.jpg

A tak “na marginesie” - ten zasilacz jest starej konstrukcji i na tabliczce znamionowej producent jednoznacznie podaje maksymalne prądy obciążenia dla poszczególnych linii. Dlatego tej mocy nie należy przy obliczeniu ich max. mocy (jednocześnie obciążonych linii) sumować (czyli 14A+15A=29A*12V=348W), gdyż moc ta jest dużo niższa.

tabliczka.jpg

W nowszych konstrukcjach markowych zasilaczy na tabliczkach znamionowych w polach dotyczących obciążeń poszczególnych linii producent podaje dodatkowo informację o sumarycznej mocy kilku linii jeśli takie istnieją.

Be_quiet.jpg

W związku z powyższym w temacie zasilacza podtrzymuje swoje zdanie jakie wyraziłem w poprzednim poście.

Natomiast co się tyczy TDP to nie chcę już więcej na tym forum dyskutować na ten temat. Przypomnę tylko że moc przemieniana w ciepło jest niemalże identyczna z mocą pobieraną przez procesor  niezależnie czy CPU czy GPU i na tle tej mocy, moc pamięci i pozostałych elementów np. karty graficznej to pojedyncze waty [W], które dla obliczeń inżynierskich mają znaczenie, natomiast dla użytkownika są bez znaczenia. Dlatego powszechnie przyjęło się podawanie mocy kart graficznych na podstawie wskaźnika TDP.

Grafika.jpg


btw. w trakcie pisania tego posta natknąłem się na różne wartości wskaźnika TDP karty MSI R7 370, proszę zwrócić na to szczególną uwagę.

W linki klikam i właśnie nie mogłem pojąć czemu tak napisałeś. Wydaje mi się że zmyliło cię to że “Szczytowy pobór mocy - 255W” dotyczy platformy testowej (z dwoma 8600GTS). Taki seasonic 380 również ma podane 247W, a na liniach 12V producent podaje max 324W http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Testy_zasilaczy_ATX_380420W-620/strona/1119.html

Przy kilku liniach zasilających amperaż nie jest w 100 procentach do wykorzystania jednocześnie, to jasne ale na potrzeby tego zmodernizowanego zestawu jest to wystarczający zasilacz. Spójrz na pobór mocy platformy z m.in mocno podkręconym i7 8-wątkowym 4770K i podaną kartą R7 370 http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/radeon-r7-360-r7-370-r9-380-r9-390-i-r9-390x-test/strona/24280.html Jak widać po obciążeniu w Crysis 3 zestaw co najwyżej zbliża się do 200W.

Więc jeśli uważasz dalej, że sumowanie TDP to dobra metoda do obliczania możliwości zasilacza i zestaw z 2-rdzeniowym pentiumem i tym Radkiem weźmie te 277W to ja wysiadam.

Fakt, zmyliła mnie ta “moc szczytowa”, ale nie zmienia to faktu (sam to przyznajesz), że nie można dodawać amperażu pojedynczych liniach przy obliczaniu ich sumarycznej mocy jak to Ty uczyniłeś podając moc zasilacza jako 14A+15A=29A*12V=348W - jest znacznie mniejsza (myślę że maksymalnie ok. 22A). Seasonic to “król” wśród zasilaczy mało, który zasilacz może mu dorównać.

Żałuje, że źle zostały odczytane moje intencje, użycia wskaźnika TDP do obliczenia mocy zestawu komputerowego, miało ono jedynie na celu porównanie “apetytu” na moc zestawu złożonego z nowych podzespołów w stosunku do zestawu wyjściowego. Ponadto proszę zwróć uwagę na to, że do moich wyliczeń przyjąłem, co wyraźnie napisałem cyt.“zestaw przy maksymalnym obciążeniu wszystkich podzespołów pobiera”, a nie częściowym jak to ma miejsce w teście grą Crisis 3. Dlatego tych wartości nie należy, wręcz nie można porównywać.

Chciałem zauważyć, że w jednostkach wata [W] wyrażamy moc a nie temperaturę, a w takich jednostkach wyrażany jest wskaźnik TDP. Dlatego warto zastanowić się dlaczego tak jest. Miałem kiedyś jedno rdzeniowego Pentium-a 4, który pobierał więcej niż dzisiejsze 4-rdzeniowe procesory.  

Ponadto napisałem w poprzednim poście, że w trakcie jego pisania natknąłem się na inną wartość TDP karty R7 370. Wartość ta to TDP: 110W, a nie 150W jakiej użyłem (screen wyżej) do obliczeń. W związku powyższym wprowadzam korektę i nie jest to moc 277W lecz 237W.

Proszę nie wysiadaj. :smiley: