Komputer do 2200 zł gry/internet linux

Witam
Proszę o propozycje w sprawie zestawu.
Komputer będzie działał pewnie pod ubuntu albo opensuse.
Zastosowanie to głównie internet i football manager. Grafika dedykowana nie będzie potrzebna ( dokupić zawsze można )
Myślałem o i5 7500. Odnośnie do mobo to preferuję asusa lub msi. Zestaw ma uwzględniać obudowę ( myślałem o Zalman Z1 ) i zasilacz oraz ssd. Monitor nie jest potrzebny

Pozdrawiam:)

Generalnie procki Intela, i3, i5, i7 będą działały pod Linux w tym najnowszy 7gen. Kaby Lake.
Football Manager na integrze raczej pójdzie, ale gry 3D tak średnio na jeża. W jakieś starsze 3D na pewno pograsz na integrze bez problemu. Filmy również ładnie odtwarzają się na Kaby Lake i5 nawet w rozdzielczości 4k.

Co do płyt Asusa (szczególnie tych tańszych - chipset H110) od razu uprzedzam, że kontrola prędkości wentylatora obudowy kuleje (pod Linux). Albo wentylator działa na blisko 100% prędkości, albo uruchamia się na chwilę przy zadanej temperaturze i się wyłącza. (chociaż powinien się wyłączyć dopiero przy spadku temperatury poniżej limitu)
Próbowałem skonfigurować przez sensors-detect, a także ręcznie załadować odpowiedni moduł i nic z tego.
Odnośnie sieciówki Realtek RTL8111H - działa dobrze, ale z włączonym IPv6 lubi gubić połączenie (rozłącza się, co jakiś czas).
Poza tym wszystko działa.
Przy zakupie płyty gł. koniecznie zamów uaktualnienie do najnowszej wersji BIOS, bo możesz zobaczyć jedynie czarny ekran :stuck_out_tongue: (jeżeli planujesz kupić CPU te, co podałeś, czyli 7gen. Kaby Lake)

Co do obudowy to dość fajne, budżetowe są z SilentiumPC.
Z1 Zalmana jest jeszcze jako taka, ale późniejsze (nowsze) to lipa.
Z SilentiumPC nie wydasz fortuny, a znajdziesz coś dobrego w stosunku cena-jakość.
https://www.silentiumpc.com/kategoria/produkty/obudowy/

SSD na kościach MLC będzie wytrzymały i najlepszy, ale za drogi do tego zestawu.
Można iść na kompromis i wybrać np. oparty o kości 3D NAND:


(mniejszy ma zwykłe nand)

Zasilacz np. Be quiet! Pure Power 9 400W
(mocy będzie nawet na ewentualną kartę Nvidii GTX 1060, ewentualnie możesz kupić be quiet! Pure Power 10 500W jak byś planował jakąś kartę mocniejszą niż w.w. zamontować)

1 polubienie

Kiedy będziesz ten zestaw kupował?

Co do FM to teraz jadę na integrze ale na Win7. Oprócz tego w czasami gram w jakieś stare strategie ( wiec pewnie pójdą na Wine )

Co do mobo to myślałem o chipsecie B250

@Ationx
za 2 tyg chcę mieć go złożonego wiec pewnie za tydzień będę zamawiał

Football Manager 2015 na Wine ma Platinium, więc pójdzie.
Nowy FM 2017 na Steam jest dostępny również natywnie pod Linuxa:
System operacyjny: SteamOS, Ubuntu 12.04.5 LTS – 64-bit
Procesor: Intel Pentium 4, Intel Core or AMD Athlon – 2.2 GHz +
Pamięć: 2 GB RAM
Karta graficzna: Intel HD Graphics 3000/4000, NVIDIA GeForce 8600M GT or AMD/ATI Mobility Radeon HD 2400 – 256MB VRAM
Miejsce na dysku: 3 GB dostępnej przestrzeni

1 polubienie

Ostatnie kilka wersji jest fm-a na steamie wiec o to się nie martwię:)

SSD o pojemności ~250GB Ci wystarczy czy oprócz takiego nośnika potrzebujesz też standardowego twardziela o pojemności powiedzmy 1TB?

1 polubienie

Myślałem raczej o 120/128 + 1tb

Płytę sobie weź

dysk jeśli wystarczy o tej pojemności, to podmień na.

1 polubienie

plus jak ma też być,

możesz go zakupić z czasem,nie od razu.
Najważniejszy będzie teraz ten SSD i pojemny.

Z zasilaczy wystarczą,któryś z nich.

1 polubienie

A jakieś konkretne pamięci są szczególnie polecane?
I jak wygląda sprawa z głośnością boxowego chłodzenia w tym i5 7500?

weź sobie te GOODRAM-a 2400

da się,spokojnie pracować,natomiast jak komp będzie chodził 24 godziny, to zawsze możesz dać chłodzenie zastępcze. np.

PS.
Podaje w tym sklepie bo zależy od Ciebie gdzie chcesz kupić,a większość była podawana tutaj.

lub trochę droższy z wentylatorem 120mm



pamięci nie przysłoni.

1 polubienie

Boxowe wystarczy i nie jest takie głośne jak nie wyciskasz “7”-ych potów z PC.
Kaby Lake wykonane w 14nm procesie nie grzeją się tak mocno jak nie są podkręcone.
Za to przyda się lepsze chłodzenie jakbyś dorzucił kartę graficzną dedykowaną.

1 polubienie

Tutaj jeszcze taka mała podpowiedź odnośnie obudowy, przemyśl sobie dokładnie ile chcesz i czy będziesz miał zamiar instalować więcej niż dwa dyski HDD.

Do do obudowy to wsadzę nowy sprzęt w starą obudowę ( Brutus )

Pytanie jeszcze do wyboru pamięci
Czy wziąć 1x8 czy 2x4
Oraz w przypadku 1x8 czy warto dopłacić do CL12 albo 14 względem 15? Chodzi mi o HyperX Savage i Corsair Vengeance LPX

Weź sobie HyperX Savage jak najbardziej.
CL (opóźnienia) mają mniejsze znaczenie. Bardziej patrz na taktowanie MHz.
Oczywiście płyta główna musi wspierać takie taktowanie.

Co do kości to lepiej weź 1x8GB, bo potem możesz sobie dorzucić drugą 1x8GB taką samą i będziesz miał 16GB w dual channel.

1 polubienie

Weź sobie w jednej kości teraz

chyba,że będziesz w stanie brać już 16 GB

Pamięci powyżej 2400 MHz nie musisz brać,bo i tak ich nie będziesz kręcił.
Tutaj jeszcze jak coś,a chciałeś od Asusa płyta na chipsecie B250

1 polubienie

Ciekawe tylko czy gdy będę chciał kupić takie same za jakieś 2-3 lata czy będą w rozsądnych cenach czy będzie ich tak mało że ostro pójdą w górę

Ten Asus ma mniej USB3.0 i jest na ATX i jest 40 zł droższy. Chyba że jest lepszym wyborem to wtedy można się zastanowić Zasadniczo ten komp nigdy nie będzie służył do jakiegoś wielkiego grania za wyjątkiem fm-a.

Po odliczeniu obudowy i hdd jestem zdecydowany na

Chyba że warto dać ssd Adata 256 na 3d nand

Zostaw GOODRAM-a masz 5 lat gwarancji i lepsze kości.

PS.
Nie wiem czy jeszcze jest aktualny,ale sprawdź sobie jak zrobisz w tym sklepie zestawienie to co podałeś, to wpisz kod
Komponenty 2017 czy obniży jakieś koszty. :slight_smile:

1 polubienie

Pamięci?
Będą jeszcze :slight_smile:

PS.
Odnośnie jeszcze pamięci,bo nie zauważyłem iż zostajesz na tej zintegrowanej grafice.
Zmień na dwie w dualu.
Będzie zdecydowanie lepiej
https://www.x-kom.pl/p/285638-pamiec-ram-ddr4-hyperx-8gb-2400mhz-savage-black-cl12-2x4096.html

1 polubienie