Komputer do 2500zł i5 czy AMD Phenom X4

Witam serdecznie.

Zwracam się z wielką prośbą o pomoc w doradzeniu i złożeniu bardzo dobrego komputera do kwoty 2500zł.

Komputer będzie wykorzystywany do zwyczajnego użytku domowego, a więc troszkę do grania troszkę do pracy (autoCAD photoshop, illustrator), muzyka, filmy. Zależy mi na dobrej wydajności i stabilności oraz późniejszego rozbudowania.

Pragnę nadmienić, że ok. roku temu, planowałem kupić właśnie taki komputer jednak moja sytuacja rodzinna się zmieniła i niestety musiałem ten wydatek odłożyć. Teraz jestem gotów na kwotę 2500zł

Proszę o konkretna poradę, dużo już czytałem tu na forum o różnych zestawach i jednak mam spory dylemat na jaka platformę postawić czy na Intela i5 760 czy może już na nowego 6-cio rdzeniowca od AMD Phenoma X6 lub starszego brata X4 955.

To mój największy problem z wyborem platformy - zdecydowałem się właśnie na te platformy ponieważ są one przez “was” forumowiczów najbardziej polecane i doceniane zarówno pod względem wydajności jak i ekonomii.

Założyłem osobny temat (nie piszę postu w zestawach komputerowych) ponieważ interesują mnie konkretne odpowiedzi i komentarze i nie chciałbym, żeby ktoś się dołączał do tematu i mieszał mi w głowie jak to właśnie jest w “zestawach komputerowych”

Prosiłbym o podpowiedzenie mi na którą platformę postawić oraz jakie wybrać konfiguracje sprzętowe do w/w kwoty.

Rozum podpowiada mi że ma to być i5 a serce że Phenom od AMD gdyż sam mam starego Athlona xp 3200+ (socked A)

Bardzo proszę o pomoc w doborze, nadmienię tylko, że komputer chciałbym mieć “przyszłościowy” a więc fajnie by było gdyby znalazł się też interfejs SATA3 i USB3 oraz prosiłbym o w miarę dobrą kartę graficzną.

Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.

Jeśli do pracy - mam na myśli autoCAD photoshop, illustrator to proponuję konfigurację oparta o procesory AMD :

AMD Phenom II X4 955 Black Edit /3.2GHz, 125W, AM3, BOX, rev. C3/ - 530zł ,

AsRock 870 Extreme3 /AMD 870/ - 330zł ,

Kingston 6GB (3x2GB) 1333MHz CL9 - 259zł ,

Samsung 500GB 7200rpm 16MB cache SATA-II F3 - 149zł ,

LG GH22NS50 SATA SecurDisc - 99zł ,

Vertex3D Radeon HD6850 1GB DDR5 /256bit/ 2xDVI/HDMI/DP - 659zł ,

3 x Arctic-Cooling F12 PRO TC - 90zł ,

Aerocool VS-9 - 175zł ,

bequiet! PurePower L7 530W - 249zł ,

Razem : 2540zł .

P.S - w przyszłości sugeruję dokupić pamięci RAM do pełnych 8GB… chciałem to uwzględnić ale przekroczyłbym podaną przez Ciebie kwotę , możesz również zmienić kartę graficzną na EVGA GeForce GTX 460 768MB DDR5 /192bit/ 2xDVI/mHDMI za 599zł - dobre wydajne (ciche chłodzenie ) jest znacznie tańsza niż Vertex3D Radeon HD6850 ale bardziej prądożerna .Płyta główna posiada : bardzo dobry chipset AMD 870 + AMD SB850 , magistralę której FSB wynosi 2600 MHz (5.2 GT/s) MHz, ponadto posiada maksymalną ilość pamięci do 16 GB , gniazdo PCI-Express x16 - 2 szt., gniazdo PCI-Express x 1 - 2 szt , gniazdo PCI - 2 szt. , obsługuje technologię ATI Quad CrossFire, CrossFireX , zintegrowaną kartę dźwiękową - 7.1 CH HD Audio z Content Protection ( Realtek ALC892 Audio Codec ) , 5 x SATA3 6,0 Gb / s , 2 x USB 3.0 , złącza zewnętrzne USB -8 szt., posiada obsługę płynnej regulacji częstotliwości procesora - Hybrid Booster

No no zestawik całkiem całkiem a jaka byłaby alternatywa w Intelu i5 ?

Zapytam jeszcze z ciekawości w jaka platformę opłaca się pakować jeśli chodzi o przyszłość oraz możliwość rozbudowy ?

@Kliszka

Czy na podanym przez Ciebie zestawiku można zagrać również w nowe gry ?

Chciałbym abyś podał mi ogólne zalety i wady platform i5 i amd phenomków.

Podoba mi się ten zestaw, ale niektórzy piszą np w “zestawach komputerowych” ze za tę cenę można bez problemu zbudować konfiguracje na i5 i będzie to konfiguracja bardziej wydajniejsza - a ja sobie myślę czy czasem socked pod i5 1156 nie będzie bądź juz nie jest rozwijany i w przyszłości nie bardzo będzie można go rozbudować a to dla mnie jednak ważne.

Niedawno do sklepów trafiły nowe procesory i płyty główne oparte o nową podstawkę Sandy Bridge inaczej socket LGA 1155 - jakbyś już miał składać komputer na bazie procesorów Intela to proponowałbym Ci zbudować coś w oparciu o procesor i5 2500k - ma mieć wydajność i5 760 , ale ogromne możliwości OC - ( 4.5GHz!!

P.S - postanowiłem jednak złożyć ( dla porównania ) zestaw na bazie procesora Intela :

Intel Core i5-760 + płyta Asus Maximus III Gene - 1199zł ,

Samsung 500GB 7200rpm 16MB cache SATA-II F3 - 149zł ,

LG GH22NS50 SATA SecurDisc - 99zł ,

Kingston 6GB (3x2GB) 1333MHz CL9 - 259zł ,

bequiet! PurePower L7 530W - 249zł ,

Cooler Master Elite 370 - 179zł ,

2 x Arctic-Cooling F12 PRO TC - 60zł ,

EVGA GeForce GTX 460 768MB DDR5 /192bit/ 2xDVI/mHDMI -599zł

Razem : 2793zł .

Opis płyty głównej :

Producent procesora: Intel

Typ procesora: Core™ i7 / Core™ i5

Liczba gniazd procesorów: 1

Producent chipsetu: Intel

Typ chipsetu: Intel® P55 Express Chipset

Rodzaj pamięci: DDR3

Liczba gniazd DDR3: 4

Częstotliwość szyny pamięci:2133(O.C.)*/2000(O.C.)/1600/1333/1066 MHz Maksymalna wielkość pamięci: 16 GB

Wbudowany układ dźwiękowy: SupremeFX X-Fi - 8-channel High Definition Audio CODEC

Układ LAN: Gigabit LAN

Typ zintegrowanej karty sieciowej: 10/100/1000 Mbit/s

Zintegrowana karta bezprzewodowa: Nie

Zintegrowana karta graficzna: Nie

Złącza PCI: 1

Złącza PCI-E 16x: 2

Złącza PCI-E 4x: 1

Złącza PCI-E 1x:: 0

Złącza USB 2.0: 14

Dodatkowe informacje o portach USB 2.0: 9 x USB 2.0 (tylny panel) + 5 opcja

Złącza FireWire (IEEE 1394):Tak (1+1)

Układ SATA: 7xSATA + 1x eSata

Maksymalna ilość urządzeń ATA: 2 szt.

Maksymalna ilość urządzeń Serial ATA: 8 szt.

Szybkość interfejsu dysków Serial ATA: 300 MB/s

Cechy dodatkowe:1 x IEEE 1394a, 1 x SPDIF out, 1 x CD audio in, 1 x Front panel audio, System panel

Dodatkowo :

Asus CrashFree BIOS 3

Asus EPU

Asus EZ Flash 2

Asus MemOK!

Asus Q-Connector

Asus Q-LED

Asus Q-Fan2

MemOK! :

Dowolna pamięć jest OK!

Kompatybilność pamięci to jeden z podstawowych problemów przy aktualizacji sprzętu komputerowego. Nie musisz się jednak martwić - MemOK! to najszybsze rozwiązanie, jeśli chodzi o uruchamianie komputera z nowymi koścmi pamięci. To niezwykłe narzędzie do diagnostyki pamięci wymaga zaledwie wciśnięcia jednego przycisku, aby naprawić problemy z pamięcią i uruchomić Twój system. Technologia ta jest także w stanie ustalić niezawodne ustawienia pamięci, które mogąznacznie zwiększyć szansę na udany start systemu.

SupremeFX X-Fi :

Słuchaj dźwięku absolutnie HD

Ekstremalna jakość dźwięku wysokiej rozdzielczości! Karta dźwiękowa SupremeFX X-Fi generuje dźwięk wysokiej rozdzielczości, którego najwyższą jakość z pewnością docenią wszyscy gracze należący do ROG. SupremeFX X-Fi została wyposażona w unikalne, innowacyjne technologie audio pozwalające graczom dokładnie zlokalizować wroga w otoczeniu gry 3D tylko po wydawanych przez niego odgłosach. Karta dźwiękowa SupremeFX II ma w swoim wyposażeniu również specjalne narzędzie, które uwydatnia ludzki głos w grach, wspomagając w ten sposób komunikację pomiędzy graczami podczas porywających rozgrywek sieciowych

Czyli nie pchać się w intela i5 760 (1156) i zostać przy amd - ok

A jeszcze zapytam - co z najnowszym prockiem X6 od AMD - opłaca się z niego zainwestować?

I jeszcze jedno czy ta płyta asrock to najlepsza płyta do mojego zestawu ? Czy może jest coś lepszego - wydajniejszego ?, bo nie koniecznie upieram się na usb3 i sata3 - może po prostu warto w coś innego i lepszego zainwestować ?

Jeżeli będzie Cię na to stać to proponuję : AMD Phenom II X6 1055T /2.8GHz, 125W, BOX, AM3/ ( funkcje dodatkowe : kontroler pamięci DDR3 , HyperTransport oraz Turbo Core ) za 649zł z tą konfiguracją co podałem wcześniej będzie Ci służył ( wydajnie ) przez długie lata , a USB 3 i SATA 3 to przyszłość a płyta AsRock 870 Extreme3 /AMD 870/ obsługuje 6 rdzeniowy procesor AMD Thuban a jej stosunek ceny do wydajności jest bardzo wysoki - jeśli jednak chcesz inną to polecam Asus M4A87TD EVO /AMD 870GX/ za 359zł.

Czy taki zestaw który podałeś jest dobrym i alternatywnym zestawem w stosunku do AMD ?

Który zestaw przy tych dwóch konfiguracjach jest lepszy ?

Powyższy Intelek czy poniższy AMD’ek ?

AMD Phenom II X4 955 Black Edit /3.2GHz, 125W, AM3, BOX, rev. C3/ - 530zł ,

AsRock 870 Extreme3 /AMD 870/ - 330zł ,

Kingston 6GB (3x2GB) 1333MHz CL9 - 259zł ,

Samsung 500GB 7200rpm 16MB cache SATA-II F3 - 149zł ,

LG GH22NS50 SATA SecurDisc - 99zł ,

Vertex3D Radeon HD6850 1GB DDR5 /256bit/ 2xDVI/HDMI/DP - 659zł ,

3 x Arctic-Cooling F12 PRO TC - 90zł ,

Aerocool VS-9 - 175zł ,

bequiet! PurePower L7 530W - 249zł ,

Razem : 2540zł .

Będziesz podkręcał podzespoły? Bo jeśli nie, w podobnej cenie można dorwać nowego i5 2500 + przyzwoitą płytę główną.

W podkręcanie raczej bym się nie bawił - a możesz zaproponować coś z nowym i5 do 2500zł ?

Chwilowo nie mam czasu, uczę się na kolosa :wink:

Może ktoś inny pomoże (ja jutro dopiero z wieczora będę w domu). W każdym razie poprzeglądaj testy, np.:

http://www.purepc.pl/procesory/test_cor … _uwolnione

http://pclab.pl/art44338.html

Masz tam odniesienie w aplikacjach/grach do Phenomów X4 i X6 (i starych i5/i7), możesz sprawdzić wydajność w tym co Cie interesuje. Sklep ESC ma już w swojej ofercie nowe procesory i płyty:

http://www.esc.pl/index.php?cPath=116_376

http://www.esc.pl/index.php?cPath=115_3 … =1&sort=2a

Co prawda nie wiem jak z dostępnością, ale z każdym dniem powinno być coraz lepiej. Dobrze by było, jakbyś się jeszcze chwile wstrzymał (tydzień?) jeśli zdecydujesz się na nowe i5. Zapaleńcy właśnie kupują, niech na forach pojawi się więcej opinii o płytach głównych.

Powtarzam się jak do gier to tylko Intel iX. Na tą chwilę najlepszym wyborem to i5 2500.

Czyli Intel znów odskoczył od AMD, w niektórych grach Phenom II x4/x6 88FPS a i5 2500 125FPS

“Komputer będzie wykorzystywany do zwyczajnego użytku domowego, a więc troszkę do grania troszkę do pracy (autoCAD photoshop, illustrator), muzyka, filmy. Zależy mi na dobrej wydajności i stabilności oraz późniejszego rozbudowania.”

A więc nie tylko do gier i programów - ma to być ogólno użytkowy komputer - do gier to raczej mało jak wyjdzie Diablo III to może w to bym zagrał i w CS’a czasami bo lubie pograć w coś ze studenckich czasów. Poza tym to programy wymienione w moim pierwszym poście, oraz multimedia.

Zestaw zaproponowany przez kolegę Kliszke wydaje mi się być najlepszym rozwiązaniem ale cały czas zastanawiam sie na platforma i5 (1156) nie wiem czy warto czy nie - czy pozostać przy AMD. Po prostu chciałbym, żeby ktoś konkretnymi argumentami wybije mi z głowy i5 lub zachęci do nabycia tej platformy bądź przeciwnie : zachęcić do AMD lub zniechęcić. Potrzebuje konkretnych argumentów aby przyjąć jedno stanowisko i jego się trzymać.

Ten zestaw AMD od Kliszki jest Ok ale i5 podobno jest wydajniejszą platformą stąd moje dylematy. A może nie ma sensu się pakować w i5 (1156) a może w coś lepszego od i5 ? Z tego co czytam to jest jakieś nowe i5 tak ? prosze o jakieś propozycje / zestawy i oczywiście o konkretne argumenty.

Na zakup komputerka mam powiedzmy miesiąć do dwóch max.

i5 jest wydajniejszy nie tylko w grach ale we wszystkich zadaniach wypada lepiej od AMD np: kodowanie divx.

No ok - to może jakś przykładowy zestawik pod i5? oczywiście do 2500zł