Komputer do 3800zł do filmów i internetu

Witam.

Poszukuję jednostki na kilka lat. Stary PC już nie daje rady.

Budżet: 3800zł

Przeznaczenie: filmy, internet itp.

Potrzebuje dysku SSD min 256 GB + HDD 2TB.

Monitor już posiadam: https://www.morele.net/monitor-samsung-s27d590cs-ls27d590cs-en-690876/

Do filmu i internetu kupisz zestaw za połowę budżetu. Resztę przeznacz na telewizor i audio.

Jak kolega napisał już do filmów i internetu zestaw złożysz za ok. 2000 zł.

Złożyłem coś takiego na dwóch platformach. Brałem nieco lepsze podzespoły skoro budżet i tak duży, ale to nie oznacza, że nie można ciąć

Pierwszy zestaw na najnowszej generacji Intel. Z powodu braku tanich płyt musiałem wziąć płytę na droższym chipie. Z tego względu też wziąłem odblokowany procesor, bo skoro płyta obsługuje OC to niech procesor też będzie odblokowany. Oczywiście można wziąć zablokowany procesor co da 200 zł oszczędności

Drugi zestaw na Ryzen. Tutaj ze względu na brak zintegrowanej grafiki w procesorze, musiałem dorzucić dodatkową kartę graficzną, jednak tańsza płyta i procesor niewiele zmieniły w budżecie, ale za to grafika jest odrobinę mocniejsza niż zintegrowana w poprzednim zestawie. Można wymienić na GT 1030, która jest tańsza o 50 zł. Wydajność podobna.

Jeszcze jedną opcją jest zakup czegoś z intela na poprzedniej generacji. Pentium G4xx + płyta H110 to oszczędność nawet 500 zł.

EDIT:

Co do obudowy to rzecz gustu. Wybrałem najzwyczajniejszą, schludną, ale też nie za bardzo biedną. Tylko jeden wentylator w zestawie, ale można dokupić jeden, czy dwa na przód dla lepszej cyrkulacji powietrza.

Zapomniałem też o chłodzeniu do Intela, bo w pudełku nie ma.

3 najpopularniejsze, które spokojnie wystarczą i nie są wielgachnymi klocami:

Be-quiet! (ostatni) najniższy ze wszystkich.

Jak pisałem - chce zestaw na kilka lat - około 10 lat, tak jak mam aktualny. Kupie za 2 tys, i za x czasu znowu będę musiał to robić.

Skoro głównie oglądasz, lepiej wydać na dobry telewizor. Internet czy filmy (poza 4K, na którym bez optymalizacji i i7 może klęknąć) nie są wymagające dla komputera. Nic z dodatkowej wydajności Ci nie przyjdzie. Nic nie zyskasz. Zaś “przyszłościowość” komponentów okaże się iluzoryczna, bowiem przez te parę lat technologia pójdzie do przodu i będzie lepiej znowu dołożyć 1200-2000 zł na modernizację. Teraz możesz sobie zbudować dobrą bazę z przyzwoitym zasilaczem z długą gwarancją i obudową, która nie tylko ładnie się prezentuje, ale będzie też solidnie wykonana.

1 polubienie