Komputer do Blendera

Cześć,

Bardzo bym prosił o wszelkie podpowiedzi dotyczące wyboru gotowego zestawu do pracy z Blenderem.

Sama skrzynka, bez monitora i innych urządzeń peryferyjnych.

Kwota: do 6000 zł.

Dziękuję.

Są setki opcji jeśli chodzi o sam wybór obudowy - małe, duże, jeszcze mniejsze, jeszcze większe itd. Do tego jeszcze więcej opcji jeśli chodzi o komponenty.
Nawet w przypadku tylko płyt głównych mITX są takie różności obudów, jak BitFenix Portal, Phanteks Enthoo Evolv, NZXT H-210, H-1 itp., do tego jeszcze więcej mATX i ATX.
Klasyczne H-210 dla mITX i H-510 dla mATX są dosyć popularne i bezproblemowe jeśli chodzi o montaż podzespołów. Nie wiem czy jest sens wchodzić w klasyczny rozmiar ATX, różni się tylko większą ilością złączy kart rozszerzeń, które ostatnio coraz rzadziej się stosuje.

Z procesorów, to coś z Ryzenów 5 lub lepiej 7 serii 3000, lub nowszych 4000 (dopiero się pokazują), a z Intela coś serii i5 lub i7 10000, można sobie z grubsza porównać wydajność na stronie cpubenchmark. To spore przybliżenie, ale można zauważyć, że powyżej jakiejś tam wydajności cena procesora rośnie nieproporcjonalnie szybko.
Kwestia gustu, jedni wolą Intela, drudzy AMD bo podstawka AM4 jest kompatybilna z wieloma procesorami kilku generacji. W przypadku AMD chipset B450 lub nowszy (i droższy) B550, ale różnica wydajności nowszego będzie znikoma, głównie możliwość powstawania bardziej rozbudowanych płyt głównych z większą ilością magistrali pciexpress (więc obsługi większej ilości kart graficznych lub większej ilości dysków NVMe).
Zarówno Gigabyte, jak i MSI i Asus, a nawet Asrock, robią przyzwoite płyty główne, więc wybór modelu to kwestia gustu, zależy co bardziej wizualnie się podoba, bo są różne stylistyki przy tym samym chipsecie.
Trzeba sprawdzić na stronie producenta, czy dana płyta obsłuży dany procesor, wiele jeszcze nie ma obsługi Ryzenów 4000.

Podobnie z kartami graficznymi, w tym budżecie zapewne zmieściłaby NVidia RTX2070 (właśnie pojawia się następca i tego wycofują z produkcji), ale już RTX2080 ma ze dwa razy wyższą cenę przy wydajności kilkanaście procent większej, do tego większy pobór prądu i większa awaryjność. Więc jak z procesorami, powyżej pewnej granicy wydajności ceny rosną nieproporcjonalnie szybko.

Xeony po 6 rdzeni 12 wątków, najlepiej 2 na płycie ceny zaczynają sie od 2000 zł za golasa z 64 GB RAM ECC i będzie burza. No i jakiś poleasingowa karta , tutaj od 3000 tysi za porządną.
Nowego do pro obróbki za 6k nie złożysz.Takie cos juz by zniszczyło budżet :+1:


Tutaj masz 8 rdzeni 16 wątków

I wystarczy jeszcze na karte graficzną.
Ryzeniki to do internetu i gierek, chyba,że threadrippery, ale to inna kasa.

Polecasz jakiś stary paździerz z procesorem którego mój 2700x (kupiony do grania) obiega przed startem? :thinking: Na miejscu autora poczekałbym raczej na kogoś kto się orientuje we współczesnym sprzęcie, a nie muzeum.
Ale przyznam rację, że budżet trochę ciasny jeśli to ma być do czegoś profesjonalnego.

Rozumiem fascynację sprzętem z ubiegłej epoki, ale nie bądźmy niepoważni:

To sie zmieść w 6K z tym ryzenem i kartą porządną.64 GB RAM i dobra buda i cisza w pracy. do tego system win 10 pro zapewne.

Albo rybki, albo pipki :stuck_out_tongue_winking_eye:
Bez kompromisów wychodzi mi tak https://www.morele.net/inventory/info/20c675f2/
Można zejść z kosztów na tańszym zasilaczu, obudowie i przycinając na ten czas do 32GB RAM :wink:
A jeśli potrafi to poskładać sam, to często znajdzie tańsze podzespoły w elektromarketach pokroju Euro, oleole czy mediaexpert.

gdzie z tą karta do obróbki materiału w Blenderze.Chyba, że filmy o wakacjach teściowej.

Zastanawiałem się, czy nie wrzucić quadro, ale nie znam się na tym i nie wiedziałem, czy jest to celowe.

Quadro nie ma większego sensu, chyba że budżet 20 000+ :wink:

Karta w założonym budżecie zalecana od nvidii (cuda, optix). Dobrze żeby miała 8GB pamięci, powyżej 8GB robi się drogo, a powyżej segmentu konsumenckiego koszmarnie drogo.

32GB RAM na płycie (z możliwością rozbudowy) się przyda.

Już jest prawie 6 tysi :wink:
https://www.morele.net/inventory/info/20c675f2/

ps.
Ale oni “dynamicznie żonglują” tymi cenami :wink: Wrzuciłem to do swojego koszyka i wyszło mi około 6300, wrzucam jeszcze raz po jakimś czasie i wylogowaniu i jest 6998 :joy:

Czy w takim razie zestaw zaproponowany przez pocolog jest wystarczający? Przesuwając nawet kwotę do tych 7000zł?

Przydałoby się lepsze chłodzenie procesora pewnie :wink: Ale to kiedyś dokupisz jak cię będzie bardzo denerwowało wycie fabrycznego :wink:
I jeśli nikt nie poleci nic innego, to sprawdź jeszcze ceny w x-kom, bo np. dysk mają chyba taniej, może cały zestaw też taniej wyjdzie.

edit.
@anon67650823 @LORDEK @anon7248146 Podmieńcie coś koledze jeszcze na SPC, żeby zbić cenę bo ja się na tym nie znam :stuck_out_tongue_winking_eye:

Na płycie można trochę urwać, zamiast X570 wziąć B450. Na ramie też - 3600->3200. I na montażu :wink:

Podmieniłem zasilacz i ram, a płyta jaka?

Pewnie jakiś Aorus od Gigabyte da radę.

Poprawione, teraz jest 6300 to już się można pokusić o dodatkowe chłodzenie procka :joy:

Dziękuję Wam bardzo za skompletowanie zestawu. :slight_smile:

Ja bym już nic nie zmieniał, jest OK. :slight_smile:
Mozna najwyżej chłodzenie, ale to już z przypływem gotówki.

@anon741072 @anon7248146 @anon67650823 @jajecpl @anon42271672

Zestaw kupiony ale okazało się, że brakuje karty sieciowej wi-fi. Jest jakaś zintegrowana po kablu, ale ja potrzebuję wi-fi.

Czy moglibyście doradzić w wyborze?