Komputer do edycji wideo do £ 1000

(Kacper Flak) #1

Witam.

Potrzebuje najodpowiedniejszy komputer do edycji wideo w wysokiej rozdzielczości.

Do edycji będę używał Sony Vegas Movie Studio HD 10 Platinium.

Komputer potrzebuje złożony, gotowy do instalacji systemu. Mieszkam w Anglii i najlepsza oferta jaką znalazłem jest na stronie overclockers.co.uk:

http://www.overclockers.co.uk/productli ... subid=1712

Interesuje mnie komputer z kartą Nvidii w technologii CUDA w przedziale do 1000 funtów max.

Na oku mam dwa zestawy:

1. "Titan Punisher" Intel Core i3 540 3.06GHz @ 4.20GHz z kartą Gigabyte GeForce GTS 450 OC 1024MB GDDR5

Corsair XMS3 4GB (2x2GB) DDR3 PC3-12800C9 1600MHz Dual Channel Kit - £577.99 inc VAT

http://www.overclockers.co.uk/showprodu ... ubcat=1712

1. "Titan Goliath MKII" Intel Core i7 950 3.06GHz @ 4.20GHz z kartą Gigabyte GeForce GTS 450 OC 1024MB GDDR5

Corsair XMS3 6GB (3x2GB) DDR3 PC3-12800C9 1600MHz Triple Channel Kit - £977.98 inc VAT

http://www.overclockers.co.uk/showprodu ... ubcat=1712

Moje pytanie brzmi:

1. Czy jest jakaś kolosalna różnica pomiędzy wydajnością i3 540 @ 4.2 GHz a i7 950 @ 4.2 GHz i czy warto dopłacać jeśli chodzi o edycje wideo?

2. Czy jest jakaś kolosalna różnica pomiędzy wydajnością ramów 4GB 1600Mhz Dual Channel a 6GB 1600MHz Triple Channel i czy warto dopłacać jeśli chodzi o edycje wideo.

Komputer ma być przeznaczony wyłącznie do zaawansowanej edycji wideo w HD.

Jeśli macie jakieś lepsze propozycje chętnie poczytam.

Dziękuje i pozdrawiam.

(Jjoasz) #2

bramka nr.2 ale z GTX 470 OC (£44 ponad limit) 8)

(Pharun) #3

Odpowiedzi na pytania:

1. tak - i7 w przeciwieństwie do i3 posiada opcję TurboBoost która potrafi automatycznie na krótki czas podkręcać procesor w celu wykonania konkretnego zadania (czyli jak dasz ciężką robotę do zrobienia i normalnie komp by się nią zadławił i dłużej przymulił to i7 w tym momencie dostaje małego OC i przełyka całość roboty po czym wraca do normalnego taktowania)

2. tak - wyobraź sobie że masz jeden kurek w wannie i masz z niego napełnić 3x butelkę 0,5 litra. Każdą napełniasz po kolei i zajmuje Ci to dajmy na to 3 minuty. Jak masz dual chanel to tak jak byś miał 2 kurki - zaczniesz napełniać dwie pierwsze razem, jednocześnie a trzecią na koniec jak skończysz te dwie pierwsze - zajmie Ci to 2 minuty w takim układzie. Triple Chanel to posiadanie 3 niezależnych kurków - wszystkie butelki podstawiasz razem i napełniasz jednocześnie - 1 minuta na całość. Oczywiście teraz pod słowo BUTELKA podstaw KOŚĆ RAM ^^. Chcesz pracować na video w HD czyli pliki będą duże, praca na nich lub ich częściach wiąże się z pakowaniem ich do pamięci ram - w drugim wypadku masz tej pamięci o 33% więcej i będzie wydajniejsza ponieważ. W dual chanel jest trochę jak byś miał 2x1600MHz (bo dwie pamięci pracują razem nad jednym zadaniem) w Triple Chanel masz 3x1600MHz więc różnica widoczna gołym okiem :slight_smile:

(Kacper Flak) #4

Możesz uzasadnić ten wybór?

Z tego co wiem to edycja HD wideo nie wymaga bardzo wygórowanych kart graficznych. Zależy mi tylko na CUDA dzięki któremu procesor karty graficznej wesprze procesor główny w obliczeniach przy edycji HD w Sony Vegas 10 Platinium.

Poza tym limit £1000 to jest ostateczna ostateczność i wolałbym jednak się nawet do niego nie zbliżać :slight_smile:

To że i7 czy tri channel są lepsze to jest oczywiste ale interesuje mnie kwestia opłacalności ponieważ mam nieco ograniczony budżet i chciałbym znaleźć kompromis pomiędzy ceną a jakością. Interesuje mnie przede wszystkim jak skok cenowy będzie się przekładał procentowo na skok wydajnościowy.

Drugi zestaw jest o 400 funtów droższy od pierwszego tj. ok. 169% droższy ale czy o tyle samo wydajniejszy?

Kolejna sprawa 2 dni temu zestaw nr 2 był za 888 funtów wiec jest jeszcze nadzieja że ceny spadną.

Dziękuje za zainteresowanie tematem.

Pozdrawiam.

(Koraa7) #5

Hi!

Więc powiadasz, że ATI Stream nie wchodzi w grę ?

Btw w edycji wideo HD nie pomijaj kwestii BAAAAArdzo wydajnych dysków !!

RAID 0 (2-4 x SSD / SAS) do przetwarzania i RAID 1(2x500GB mogą być zwykłe SAT-y) na kopie zapasowe. Tak między nami to przydał by się też dodatkowy SSD (SLC) na %temp% ...i drugi na plik wymiany...system koniecznie 64b.

Tak czy siak 1000 funciaków to trochę mało jak chcesz zawodowo zajmować się tematem to pomnóż w/w kwotę x4.

Pozdro.

(Jjoasz) #6

skoro gpu ma wspomagac proca, to:

• im szybsze tym lepiej,

• w zaleznosci od rozdzielczosci - wiecej pamieci tez sie przyda

i moze nie szalenstwo z raid0 na ssd, ale wystarczylby jeden szybki (intel lub SF1200) 128GB plus ze dwie 500GB (1 talerz) w macierzy do zapisu prac... ale, to juz sporo ponad budzet w bramce nr.2 - moze wiec i7 920 z dodatkami?

(Kacper Flak) #7

(Pharun) #8

W takim wypadku popatrz na zestawy z i5 może? Dostaniesz wtedy też TurboBoost, sam procesor jest nowocześniejszy od i3 a za zaoszczędzone pieniądze z i7 względem i5 może uda Ci się dorwać płytkę główną z 6gb RAMu i Tri Chan i mocniejsza grafikę chociaż wydaje mi się że do edycji wideo w HD faktycznie wystarczy X450.

(Jjoasz) #9

jesli chodzi o dysk (SATA6.0), to wielkiej roznicy w stosunku do talerzowych SATA3.0 nie ma - to tylko inny interfejs przygotowany pod szybkie SSD - tradycyjnym dyskom jeszcze daleko do granicy SATA3.0... ledwo osiagaja 150MB/s 8)

poza tym, HDD zawsze bedzie 'waskim gardlem' (nie mylic z glebokim) - obojetnie jaki program do konwersji bedzie korzystal z dysku - macierz na SSD zapewnilaby 3x wiekszy odczyt/zapis i praktycznie zerowy czas dostepu do danych, co napewno odbiloby sie pozytywnie na samym akcie 'tworzenia' :slight_smile:

dla świętego spokoju, to moze nie... ale dla zaoszczedzonego czasu juz owszem :wink:

ps. czemu nie kupisz oddzielnie czesci (wyjdzie taniej i gwarancja dluzsza) - sklep zlozy Ci za free...

pps. jest jeszcze jedno rozwiazanie... hydra 8)

(Kacper Flak) #10

Chętnie bym złożył taki system ale jakoś nie mogę znaleźć w Anglii sklepów internetowych oferujących składanie + podkręcanie zestawów oraz wysyłkę . Jeśli wiesz coś o takim sklepie byłbym bardzo wdzięczny.

A co do dysków to świetnie to ująłeś, nie sądziłem że jest to tak istotne, dziekuje :slight_smile:

Pozdrawiam.

(Jjoasz) #11

probuj w scan.co.uk - tez skladaja swoje, moze i Twoj zloza? poza tym, sa czesto tansi niz OC'ers...

albo przejdz sie do najblizszej kawiarenki internetowej, moze tez zloza?

ps. maplin sklada napewno, ale wybor maja taki sobie...

(Kacper Flak) #12

Troszkę odświeżę temat ponieważ wciąż oczekuje na gotówkę na PC a na rynku zdążyło się już trochę pozmieniać.

Porównałem wiele sklepów i oferta overclockers odpowiada mi najbardziej. Na dzień dzisiejszy najbardziej atrakcyjny dla mnie zestaw to Titan Onyx :

System Specification:

• Case: Xigmatek Asgard Midi Tower - Black

• Power Supply: Corsair CX 600W

• CPU: Intel Core i7 950 3.06GHz Overclocked to 4.00GHz

• Motherboard: Asus P6X58D-E Intel X58 (Socket 1366) DDR3 Motherboard

• Cooler: Corsair H50 CPU Cooler

• RAM: Corsair XMS3 6GB (3x2GB) DDR3 PC3-12800C9 (1600MHz) Tri-Channel

• Hard Drive: Western Digital Caviar Green 2TB SATA 64MB Cache

• Graphics Card: Gigabyte GTS 450 OC

• Sound: 7.1 Channel Sound (On-Board)

• Optical Drive: LG DVD+/-RW SATA Drive

http://www.overclockers.co.uk/showprodu ... =FS-025-OP

Dziś napisałem do nich meila czy gdybym się zdecydował na zakup tego zestawu to zamiast 1 x 2TB wsadzili by 2 x 1TB w RAID0 i dołożyli 60gb ssd ponieważ pozwolili na wprowadzanie małych zmian przed zakupem. Myślę że nie będzie problemu i koszty nie będą dużo wyższe.

Mam co do zestawu pewne wątpliwości.

1. Czy w wyborze karty sugerować się jedynie prędkością procesora GPU? Z tego co widzę gts 450 oc ma szybszy procesor niż gtx 460 oc. Czy to oznacza ze gts 450 będzie szybsza jeśli chodzi o współpracę gpu z cpu poprzez CUDA? A tak w ogóle to CUDA korzysta z mocy obliczeniowej "GPU Clock" czy "Shader'a" (gdzie Shader jest podawany zawsze w większych wartościach) ?

2. Jak miało by wyglądać zagospodarowanie dysków twardych? SSD byłby partycją systemową - primary (i na niej odbywały by się wszystkie operacje w tym folder Temp programu Vegas) a tamte dwa inne w secondary w raid0 służyły by do archiwizacji?

Dzięki i Pozdrawiam.

(Jjoasz) #13

skoro sie uparles...

1. to nie predkosc procesora grafiki decyduje (choc po czesci tez), ale ilosc jednostek rop/shader.

2. ssd dajesz na system i programy, tempy i zapis na macierzy... pomysl tez o jakims backupie dla niej 8)

(Kacper Flak) #14

Nie uparłem się bez powodu. Po prostu nie potrafiłem nigdzie indziej znaleźć gotowych i podkręconych komputerów z podobną konfiguracją do 1000 funtów z vatem i przesyłką ale jeśli wiesz coś o takowych chętnie sprawdzę tą ofertę.

1. To jaką niedrogą karte byś mi proponował, jesli chodzi o wybór w zestawie Titan Onyx?

(Jjoasz) #15

za £5 wiecej masz HD 5770 - porownywalny do GTX 260/ HD 4870, ew. GTX 460 768MB...