Komputer do firmy - prywatny czy firmowy

Witam, mam spory problem. Otwieram działalność handlową i chciałbym się dowiedzieć, jaka jest różnica jeśli chodzi o zakup sprzętu komputerowego. Czy lepiej:

  1. kupic komputer przed założeniem firmy na osobę prywatną

  2. czy po rejestracji na firmę.

Chodzi o taką różnicę, że komp będzie użytkowany w domu (firma będzie sie tam mieścić - usługi komp.). Czy jeśli go kupię na firmę, to czy będę mógł legalnie używać programów darmowych do domowego użytku (tylko do prywatnych celów - nie firmowych) jako osoba prywatna, a komercyjnych do celów działalności?

Ma tu na myśli programy typu: antywirus, czy inne programy legalne tylko do domowego użytku (i tak użytkowane).

Z góry dzięki za wyczerpujące odpowiedzi.

ale jak to sobie wyobrażasz jak będziesz pracować będziesz wyłączał antyvira ??

ogólnie jeżeli podczas pracy nie będziesz korzystał z programów których nie można użytkować w celach komercyjnych to wszystko będzie ok,

Czułem, że to będzie taka odpowiedź z tym antywirem :smiley: Ale miałem nadzieję… wiesz, to jedyny w sumie niezbędny dodatkowy wydatek przy takiej formie używalnosci komputera. Resztę załatwiają programy typu open source.

Bardziej mnie interesuje, która forma zakupu sprzętu jest lepiej opłacalna. Czy na osobę prv czy na firmę. Bo rozumiem, że jesli kupie go na firmę, to nikt nie moze (sam jestem sobie szefem) mi zarzucić, że nie wolno mi trzymać prywatnych rzeczy na firmowym sprzęcie, mam tu na mysli np. instytucje kontrolujące.

Dzięki za odpowiedź

No ale co rozumiesz przez pojęcie prywatnych rzeczy bo w sumie na domowym możesz robić to samo co i na służbowym tyle że musisz uważać na licencje do programów które służą ci do zarabiania pieniążków , a kupując na firmę no nie wiem jak to jest dokładnie ale czy puźnie nie można odliczyć to sobie od kosztów poniesionych na działalność #-o

:lol:

albo się źle wyraziłeś, albo cie nie rozumiem …

Nie wyraziłem się źle, powiedzmy, ze pobrałem “na własny użytek” mp3 lub film z sieci (http://www.forumowisko.pl/index.php?showtopic=29297&st=0). Nie mam w domu innego kompa, tylko ten jeden, który został zakupiony na firmę. Pytanie: czy jest to nielegalne?

Te samo prawo obowiązuje firmy co i prywatną firme odnośnie pobierania filmów i mp3 .

Skoro chcesz prowadzić firmę “uduś” i korzystając z jej zasobów pobierać z sieci nielegalne treści, ryzykując narażanie sie na konflikt z prawem, to jest Twój świadomy wybór.

Rozumiem, czyli nie ma co ryzykowac. Dzieki fiesta za odpowiedz :wink: Pozdrawiam

Jeszcze co do antywirusa.

Możesz pobrać COMODO IS. Jest on darmowy do zastosowań komercyjnych: http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=22 … .65951.477. I nikt nie będzie miał problemu.

Jako że znalazłem temat w googlach (tak, tak używam szukajki) i nie widzę sensu zakładania nowego tematu takiego samego a tym samym zaśmiecania forum, pozwolę sobie na dołączenie do dyskusji. Temat ciekawy, sam przymierzam sie od jakiegoś czasu do otworzenia własnej firmy prowadzonej w domu.

Są to przecież legalne treści dla prywatnego użytku. Pytanie tylko czy firma prowadzona w domu = prywatny użytek komputera. Użytek NIE komercyjny nie jest prywatnym użytkiem chyba, jest użytkiem innym niż komercyjny czyli po prostu nie komercyjnym. Gdy ściągamy filmy, muzykę, zdjęcia itd z internetu, użytek prywatny jest dozwolony. Gdy używamy internetu w firmie to też ściągamy zdjęcia z internetu do cache przeglądarki, czasem coś skserujemy itd. Użytek prywatny jest więc w moim rozumowaniu użytkiem niepublicznym, użytkiem prywatnym firmy, czyli nie rozpowszechniamy tych utworów ludziom nie pozostającym w stosunku towarzyskim.

Dowiedziałem się że treści prywatne, trzymane na komputerze firmowym nie koniecznie muszą kolidować z tym że jest to komputer firmowy: http://forum.linux.pl/viewtopic.php?id=14278 Tylko ciekawe jak na to patrzą organa kontrolujące…

A ja pytanie w drugą stronę. Czy jeśli w firmie jest używany komputer należący do osoby fizycznej (jej nie potrzebny więc zostawiła go w biurze) to na takim komputerze nie można zainstalować powiedzmy bezpłatneh wersji Antywirusa, prawda? Komputer niefirmowy ale wykorzystywany do celów komercyjnych, dobrze rozumuję?

PS: Ten Comodo dwa posty wyżej godny uwagi czy lepiej coś zakupić?

Musisz spisać umowę o przekazaniu darowizny na rzecz firmy i go zaksięgować.

Dobrze rozumujesz.

Lepiej coś zakupić, ten AV nie stoi za wysoko w rankingach.

Znalazłam wątek, który mnie bardzo interesuje więc … . Mam komputer z officem 2007 home. Mój mąż otworzył działalnośc gospodarczą i kmputer będzie potrzebny w firmie - konkretnie musi być podłączony z drukarką cyfrową bo w swojej ofercie ma druk cyfrowy. I tu zaczyna się problem, nie mamy kasy (bo i tak musimy kupić corela a to prawie 800 zł) na kupno drugiego komputera i wyraźne rozdzielenie na firmowy i domowy. Jeśli ten mój zostanie wciągnięty na stan firmy to nie będe mogła używać offica home, a jestem nauczycielką i full rzeczy robię w domu. Czy jest jakieś rozwiązanie tego problemu chociaż na jakiś czas. Drukarka cyfrowa firmowa nie będzie drukować bez komputera, a ja bez offica będę mieć bardzo utrudnione życie. Naprawdę nie mam kasy na zakup nawet najtańszego komputera, nie teraz bo narazie dokładamy aby firma ruszyła. Może Ktoś ma jakiś pomysł. Myślałam aby ściągnąć openoffica ale kto z ewentualnych kontrolujących uwierzy mi, że offica używam tylko na potrzeby prywatne a open na rzecz firmy. Office nie będzie potrzebny mężowi w firmie chyba że tylko do odbioru poczty ale niekoniecznie. Pozdrawiam

gocha71 , a co to za problem używać jako nauczycielka OpenOffice ??

chyba nie potrzebujesz mega zaawansowanych funkcji że jedynym wyjściem jest używanie MS Office

niestety tak jest że nie udowodni że nie używał go do zastosowań komercyjnych, ogólnie przyjmuje sie że na sprzęcie firmowym nalezy mieć licencje zezwalające na użytek komercyjny

To go odinstaluj całkowicie i zainstaluj Open Office, wersja MS Office Home jest na 3 stanowiska, więc potem bez problemu zainstalujesz go jeszcze na dwóch innych komputerach.

a jeśli komputer ma xp home to może być uzywany w firmie

Może. W sklepach sprzedawane są tylko licencje komercyjne.

Edukacyjne to tylko MSDNAA (pracownicy i studenci kierunków informatycznych)

Witam.

Przeszukując Google trafiłem na waszą dyskusje. Pytałem już 3 księgowych i niestety ich opinie na moje pytania się nie pokrywają.

Chce założyć własną firmę z siedzibą w domu. Posiadam zakupione wcześniej oprogramowanie (komercyjne) kupione na moje imię i nazwisko. Natomiast komputer mam niestety zakupiony na brata(faktura na osobę). Jak zrobić aby to wszystko legalnie mogło być wykorzystywane w zakładanej firmie? :lol:

Spiszcie z bratem umowę o darowiźnie i wszystko powinno być cacy :slight_smile:

Dodane 11.12.2009 (Pt) 2:51

Nic bardziej mylnego.

A wersję Home, oczywiście można używać w firmie.