Komputer do gier i edycji wideo za 3500 - 3600 zł

Witam.
Planuję kupić PC’ta do gier za około 3500 - 3600 zł. Poniżej link do zestawu bazy i mam do niego kilka pytań

  1. Czy sensowne będzie wymienienie karty graficznej RX480 4GB na GeForce 1060 6GB? Z tego co się nasłuchałem i naczytałem RX jest bardziej przyszłościowy, bo radzi sobie lepiej od GF1060 w grach z DirectX12, ale za to ma problemy przy DirectX11. To prawda?
  2. Druga sprawa, jeśli chodzi o kartę graficzną. Pewnie to banał i standard w nowych kartach graficznych, ale wolę dopytać niż później mieć problem. Zależy mi na tym, aby miała ona dwa wyjścia HDMI – jednym chciałbym wyprowadzić obraz na telewizor, drugim na monitor, aby móc się między nimi płynnie przełączać w razie potrzeby.
  3. Nie wiem czy nie lepiej byłoby dobrać jakąś lepszą płytę główną i zasilacz, ale kompletnie się na tym nie znam, więc pozostawiam to Panu do oceny.
  4. Obudowa – zestaw jej nie uwzględnia, ale chciałbym, żeby miała włącznik oraz porty USB od góry oraz okno plexi z boku (żebym wiedział kiedy trzeba ruszyć na nią z odkurzaczem :wink: )

Zgadza się, w grach Dx 11 Radeon RX 480 wypada gorzej od GTX 1060 6GB


Z przełączaniem monitorów nie powinno być większych problemów.
Zasilacz Fortona aktualnie jest niedostępny na morele. Trzymałbym się tej propozycji, to nowy model z japońskimi kondensatorami montowanymi też w Aurum PRO. O jakości może też świadczyć długa gwarancja. Jeśli chciałbyś dopłacać to np. do przetwornicy DC-DC, modularnego okablowania czy większej mocy aby mieć ewentualny zapas pod większe modernizacje.
Płyta to jeden z najprostszych chipsetów, z ledwo dwoma slotami RAM (wrzucając 2 kości masz brak możliwości prostej modernizacji), z dwoma złączami 4-pin dla wentylatorów (w tym jedno dla CPU), podstawowa dźwiękówka etc. IMHO dość słabo wygląda zestaw w pojemnej obudowie midi ATX z płytą micro-ATX i dużą kartą graficzną. Mała płyta ma utrudnioną także wymianę ciepła z laminatu (a tego przy RX480 nie będzie brakować).
Co do obudowy, to już kwestia indywidualnych preferencji, wyglądu i budżetu przewidzianego na zakup. Moim osobistym typem (pasującym jednocześnie pod wymagania) jest np. PHANTEKS Eclipse P400.

Tylko ta płytka wymaga aktualizacji Biosu.

Ja bym to podmienił i dał już b250
a wstawił tańszy zasilacz

daj z czterema bankami
https://www.morele.net/komputery/podzespoly-komputerowe/plyty-glowne-42/,,,,,,,,,,8173O1022575,29695O1135948/1/

obudowa jeśli odpowiada np. taka

A jak GTX wypada w DirectX12? :slight_smile:

A no to odpowiedź jasna - warto wymienić RX480 w tym zestawieniu na GTX1060 6GB :slight_smile: Dzięki! :slight_smile:

Tylko pamiętaj :slight_smile:

Uwaga

Procesory Intel siódmej genracji nie są kompatybilne z płytami głównymi na chipsecie H110, B150, Z170. W przypadku montażu na płycie głownej o w/w chipsecie konieczne jest dokupienie aktualizacji BIOS-u

Natomiast ja Tobie radzę brać płytkę b250

PS.
tak na marginesie dodam,że już się paru przejechało na tej aktualizacji

[quote=“andrewi, post:1, topic:520700”]
Witam.Planuję kupić PC’ta do gier za około 3500 - 3600 zł. Poniżej link do zestawu bazy i mam do niego kilka pytań

morele.net

Sklep komputerowy Morele.net

Sklep Internetowy - laptopy, RTV i AGD, konsole, aparaty cyfrowe, telefony komórkowe. Najniższe ceny w Polsce, wysyłka w 24h, zakupy na raty. Sprawdź nas!

  1. Czy sensowne będzie wymienienie karty graficznej RX480 4GB na GeForce 1060 6GB? Z tego co się nasłuchałem i naczytałem RX jest bardziej przyszłościowy, bo radzi sobie lepiej od GF1060 w grach z DirectX12, ale za to ma problemy przy DirectX11. To prawda?2) Druga sprawa, jeśli chodzi o kartę graficzną. Pewnie to banał i standard w nowych kartach graficznych, ale wolę dopytać niż później mieć problem. Zależy mi na tym, aby miała ona dwa wyjścia HDMI – jednym chciałbym wyprowadzić obraz na telewizor, drugim na monitor, aby móc się między nimi płynnie przełączać w razie potrzeby.3) Nie wiem czy nie lepiej byłoby dobrać jakąś lepszą płytę główną i zasilacz, ale kompletnie się na tym nie znam, więc pozostawiam to Panu do oceny.4) Obudowa – zestaw jej nie uwzględnia, ale chciałbym, żeby miała włącznik oraz porty USB od góry oraz okno plexi z boku (żebym wiedział kiedy trzeba ruszyć na nią z odkurzaczem :wink: )
    [/quote]Cześć,
    poprawki na moje oko:
  1. jak wyżej, jeżeli już to rx480 z 8GB, gdyż gry są coraz bardziej pamięciożerne. Osobiście wybrałbym AMD lub od razu 1070,
  2. sprawdź sam czy są wyjścia w wybranych modelach. MSI Gaming z Twin Frozr to najlepsze chłodzenia na RXach. Natomiast na GTXach podobnie jest z Palitem Jetstream/Gamerock. Są też przejściówki DisplayPort na HDMI,
    3 i 4 uwzględnione wyżej.

[quote=“andrewi, post:4, topic:520700”]
A jak GTX wypada w DirectX12? :slight_smile:
[/quote]Tak wygląda średnia ze wszystkich przetestowanych gier w artykule:

Jeszcze jeden test.
Teksty trochę czasu już mają. Z czasem faktycznie relacja między kartami może się zmieniać na korzyść Radeonów, ale może też być stagnacja, trudno powiedzieć na 100%.

[quote=“andrewi, post:6, topic:520700”]
A no to odpowiedź jasna - warto wymienić RX480 w tym zestawieniu na GTX1060 6GB :slight_smile: Dzięki! :slight_smile:
[/quote]Oczywiście, że nie jest. Najważniejsza jest relacja wydajność/cena, ale i kwestia DX12 lub VRAM nie jest jeszcze rozstrzygnięta. Lepsze starzenie się kart AMD ma nawet swoją marketingową nazwę: Fine Wine Technology :D. I jeszcze jedno porównanie:


Im bardziej świeży test, tym lepiej wypadają karty AMD czy to Fury, czy to 470/480.

[quote=“Longhorn2009, post:2, topic:520700”]
Zgadza się, w grach Dx 11 Radeon RX 480 wypada gorzej od GTX 1060 6GB
[/quote]Nie ma to jak podać jedną grę, która jeszcze nie wyszła i jeszcze nie wiadomo czy autora w ogóle będzie interesować. Nie zawsze tak tragicznie wyglądają różnice w wydajności.

[quote=“Atronics, post:7, topic:520700”]
tak na marginesie dodam,że już się paru przejechało na tej aktualizacji
[/quote]Jakieś konkrety można prosić?

Jeśli będziesz zamawiał zestaw w morelach to możesz sobie dodać do koszyka usługę montażu.
Obecnie sklep oferuje dwie różne usługi montażu.
Pierwsza przeznaczona jest dla osób, które w swoim zestawie nie dokupują dodatkowego
chłodzenia na procesor, lecz zamierzają korzystać z dodawanego przez producenta procesora


to ta usługa.
Druga natomiast została przeznaczona dla osób, które dokupują do zestawu oddzielne
chłodzenie na procesor

W przypadku obu powyższych usług przy zamawianiu zestawu w polu “kod promocyjny” należy wpisać
O44Y129AC8
i naciśnąć obok wyślij. Wtedy koszt montażu zmieni się na 1 złoty, a wysyłka będzie darmowa.
Alternatywnie zamiast montażu możesz dodać do koszyka pendrive SanDisk Cruzer Blade 16GB

Wtedy przy zamawianiu skorzystaj z kodu
WP35ZXZG5A
i postępuj analogicznie jak w przypadku promocji na montaż.

Dziękuję za porady. Jednak wybór komputera to nie taka prosta sprawa jak np. z laptopami… Ale coś trzeba wybrać i będę kombinował :slight_smile:

Zestaw już się składa. Ostatecznie wygląda on tak:

  • Płyta główna MSI Z170-A Pro
  • Procesor Intel i5-7500
  • Pamięć RAM HyperX Fury Black 8GB 2133 MHz DDR4 CL14 w jednej kości (za jakiś miesiąc, może dwa dokupię dodatkową kość)
  • Dysk HDD Toshiba P300 1TB
  • Dysk SSD SanDisk Plus 120GB
  • Karta graficzna Asus Strix Radeon RX480 8GB
  • Zasilacz Corsair VS 550W
  • Obudowa Silentium PC Regnum RG1 Pure Black Window
  • Napęd DVD Asus DRW-24D5MT
  • Karta Wi-Fi TP-Link TL-WN725N

Całość po kilkudniowych negocjacjach wyszła razem ze złożeniem 3850 zł w Komputroniku :slight_smile: