Komputer do grania 2500zł/3000zł

Witam Panie i Panowie.
Przyszedł do mnie brat z prośbą o pomoc w ustaleniu podzespołów i złożeniu kompa do ceny 2500zł (z możliwością rozszerzenie kwoty do max 3000zł jeżeli wpłynie to znacząco na wydajność). O ile z tym drugim zadaniem sobie poradzę bez problemu, o tyle od tak długiego czasu nie siedzę w sprzęcie że nie za bardzo jestem w stanie mu podpowiedzieć cokolwiek w tej materii. I tu pojawia się moja prośba - czy moglibyście zaproponować coś dobrego do grania w tej cenie? W cenie musi się też zmieścić zakup systemu operacyjnego gdyż iż takowego nie posiadamy. Nie jest za to potrzebny monitor, głośniki, klawiatura i mysz - to brat już ma. Czyli reasumując - komputer do grania (a właściwie wszystkie części do niego) w kwocie 2500zł-3000zł z systemem operacyjnym (no tutaj tylko Windows wchodzi w grę - proszę nie proponować Linuxa - brat nie będzie się chciał w to bawić). Z góry dziękuję i jeżeli pojawią się jakieś pytania to chętnie odpowiem i doprecyzuję. (nie ukrywam że opcja linków do Morele czy czegoś w tym stylu byłaby najwygodniejsza - optymalny zestaw z opcją kliknij i zakup gotowy).

Jaki monitor brat posiada? W sensie: w jakiej rozdzielczości planuje grać?

Full HD 1920x1080 i tyle mu wystarczy. Obok stoi telewizor 40cali o tej samej rozdzielczości.

Aby komfortowo pograć w FHD potrzebujesz GTX 1060 6GB ok 1300 zł, system Windows to 475 zł. Zostaje 1225 zł co moim zdaniem nie wystarczy na resztę potrzebnych elementów: płyta, cpu, ram, ssd/hdd, obudowa i zasilacz. Pytaniem jest więc na czym można by tu wytanić? Może tak?
(Uwaga! Nie sprawdzałem czy to wszystko jest na 100% ze sobą kompatybilne):

System to aż 500 złotych i znacząco psuje on wygląd zestawu. Monitor oczywiście posiada wyjścia cyfrowe?
No i przede wszystkim to kiedy ten zestaw będzie kupowany?

Tak, monitor posiada HDMI, DV-I, DP i chyba nawet jeszcze D-SUB. Młodemu jakoś bardzo się nie śpieszy, ale myślę że do końca roku chciałby temat zamknąć. Można ewentualnie kupić system w OEM, ale zysk finansowy niewielki w tym wypadku więc nie wiem czy w ogóle warto to rozpatrywać. Wiem niestety że sama Wingroza psuje plany finansowe, ale niestety nie mamy luźnego systemu operacyjnego aby na nim postawić a nie jestem pewien czy na obecnych podzespołach (głównie myślę o Kaby Lake bo pewnie zacelujemy w i5 7400) Win 7 będzie działał (albo raczej czy podzespoły będą działać pod Win7 (którego nomen-omen też nie mamy luźnego w wersji BOX)

No to warto się zgłosić maksymalnie tydzień przed zakupem, tym bardziej, że mamy dopiero październik…

Windows 7 do tych podzespołów to nie jest dobry pomysł, ale z drugiej strony chyba jeszcze można trochę “obejść system” i zaktualizować W7 do W10.

Nie wiem czy temat dalej aktualny, ale proszę:

Wyrzuciłem SSD, bo budżet nie pozwala na ten nazwijmy to luksus, a HDD już i tak mamy. Zostaje 500 zł i albo system bierzesz z MORELE za 479, albo STĄD. Czemu tak taniej? Licencje na Windows z odzysku co jest w UE w pełni legalne. Nie masz tylko nośnika, ale obraz pobierzesz wprost ze strony Microsoftu. Co wymieniłem. Dałem nieco bardziej wyposażoną płytę (Audio 5.1, zamiast 2.1) i lepiej chłodzoną. Dodatkowe 300-400 zł to GTX 1060 z 6GB pamięci, imo lepszy wybór, bo wersja 3GB to nie tylko mniej pamięci, ale i pocięty chip. Chłodzenie Windoforce jest cichsze i wydajniejsze od wersji ARMOR, a w dodatku jest półpasywne.

Super, dziękuję panowie - fajne propozycje a mnie w trakcie ich przeglądania tknęło że przecież dysk twardy i zasilacz Młody w komputerze ma - muszę sprawdzić na ile są to urządzenia dobre jakościowo i na ile zgodne z proponowanymi rozwiązaniami. Obudowę też może zostawi - następne 150zł i tak po cichu liczę że albo dorzucimy tutaj SSD, albo lepsze GPU albo wsadzimy i5. Ale mam już jakiś odnośnik bazowy. Jeszcze raz dziękuję i w razie pytań pozwolę sobie się odezwać :wink:

1 polubienie

Ponownie jak wyżej nie wiem czy aktualne ale nawiązując do powyższych propozycji…

  1. można Pobrać za darmo w10 na 270 dni i potem ewentualnie reinstalować za free lub zakupić pełną wersję systemu jeśli fundusze na to pozwolą
  2. nie wspominałeś o planach rozbudowy ale 650w to dosyć dużo i jeśli brat nie zamierza dalej ulepszać to starczy 500w
    Ewentualnie coś pomiędzy 600w ale ta opcja nawet na znacznie wydajniejsze zestawy
  3. tak jak up dyski ssd są raczej do mniej budżetowych komputerów
  4. pomiędzy 7 a 8 generacją intela jest gigantyczna różnica (i3-8100 lepsza jak i5-7400 nie wspominając o g4600 ). W związku z tym najwydajniej byłoby zakupić i3-8100 za tym podążałaby płyta pod coffe lake. I tutaj są 2 opcje odroczenie zakupu windowsa i użycie darmowej wersji z punktu pierwszego ale za to zakupienie najtańszej płyty pod socket z370 np takiej
    lub odroczenie zakupu do premiery tańszych chipsetów która ma się odbyć na początku przyszłego roku.
  5. Warto przejrzeć propozycje zestawów np od fanboya szczególnie polecam co kilka dni dostosowuje komponenty żeby wychodziło jak najwydajniej przy jak najniższej cenie (btw moderator izaka ;p ). A duże aktualizacje pojawiają się co miesiąc (obecnie jest osobny ranking dla 8gen bo weszła po stworzeniu rankingu na październik )

Ew zobaczyć zestawy liptona z morele.tv
tylko wydaje mi się że zwraca on większą uwagę na kulturę i estetykę kosztem wydajności

Było coś jeszcze ale wypadło mi z głowy