Komputer do mniej wymagających gier (cena maks. 1500PLN)

Zbieram się do kupienia matce nowego komputera. Najlepiej, jakbym się zamknął w cenie 1500zł (cena bez napędu optycznego, klawiatury, myszki, monitora).

Zastosowanie: gry komputerowe – przygodowe. Nie chodzi tu o jakąś wydajność 60fps w „Wiedźminie”, ale nowe gry przygodowe zaczęły czerpać sporo z wydajności. Chodzi tutaj o tytuły takie, jak „Still Life”, nowe „The Secret of Monkey Island” i wszystkie inne wynalazki point&click korzystające sporo z 3D.

Obecny zestaw jeszcze jakoś to ciągnie, jednak słaba karta graficzna (Radeon 9100 bez shaderów 2.0), mało RAMu i ledwo żywy zasilacz zadecydował, że czas na nowe „bebechy.

Proszę więc o pomoc i podpowiedź do tego, co chcę kupić, wstępnie zdecydowałem się na platformę AM3 :

Płyta główna: Gigabyte MA785GMT-UD2H /AMD 785G - ~320zł

Chcę zaryzykować i zacząć od zintegrowanej grafiki. Nie mogę znaleźć nic ciekawego w internecie na temat ATI GPU Radeon HD 4200. Czy ten układ „pociągnie” standardowe gry 3D? Jak on się „ma” do starego Radeona 9100, albo jakiejść standardowej karty graficznej?

Gdyby coś się działo, to mogę zawsze dokupić drugą kartę graficzną (na płycie jest 1 x PCI Express 2.0 x16

Hybrid CrossFireX i podobno to pracuje z drugą).

Procesor: AM PHENOM II x2 545 Box ~315zł

Myślałem o tym procesorze, czy nie ma co szaleć i wystarczy spokojnie np. Athlon2 x2 245 box (~235zł)

Czy te wentylatory są w miarę znośne (generowanie dB) i nie będzie odkurzacza w pokoju?

Pamięć: ~250-350zł (2 x 2048MB dual)

Tutaj nie wiem:

  • duża różnica będzie w kościach 800/1066?

  • myślałem o Geil DDR2 4096MB /1066 Green – czy ich taktowanie CL6 mocno by „tłumiło” sprzęt? (6-6-6-18)

Dysk twardy:

Dysk WD 640 GB, 16 MB, SATA II - WD6400AAKS (220zł)

WD 750 GB, 16 MB, SATA II - WD7500AAKS (250zł)

Dysk SEAGATE 1 TB, 32 MB, 5900, 3.5", SATA II - ST31000520AS (280zł)

Wydajność chyba nie będzie tutaj tak istotna, chcę aby z zapasem była pojemność. A może coś możecie polecić 640-1000MB?

No i zostaje obudowa i zasilacz. Z obudową sobie poradzę, co z zasilaczem? Myślę o CoolerMaster450W RS-450-ACLY

Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc :slight_smile:

p.s. na komputerze najpierw będzie zainstalowany Windows XP SP3 32bit, jednak docelowo Windows7

zestawy-komputerowe-wrzesien-2009-t267420.html

Procesor:

AMD Phenom II X2 550 /3.1GHz, L3 6MB, 80W, BOX, AM3/

355 zł


Wentylator:

-

-


Płyta główna:

AsRock M3A785GXH/128M

315 zł


Pamięć RAM:

GoodRam 4GB (2x2GB) 1333MHz CL9

260 zł


Druga pamięć RAM:

-

-


Dysk twardy:

Samsung 500GB 7200rpm 16MB cache SATA-II F3

195 zł


Drugi dysk twardy:

-

-


Kieszeń HDD:

-

-


Karta graficzna:

-

-


Karta dźwiekowa:

-

-


Głośniki:

-

-


Napęd FDD:

-

-


Napęd CD/DVD:

-

-


Nagrywarka CD-RW:

-

-


Nagrywarka DVD:

Samsung SH-S222L LightScribe (black)

105 zł


Karta sieciowa:

-

-


Tuner TV:

-

-


Klawiatura:

-

-


Mysz:

-

-


Obudowa:

Cooler Master Elite 335 (Black)

149 zł


Zasilacz:

Corsair 400W [CMPSU-400CXEU]

185 zł


Listwa zasilajaca:

-

-


Monitor:

-

-


Drukarka:

-

-


Kabel do drukarki:

-

-


Skaner:

-

-


System Operacyjny:

-

-


Oprogramowanie:

-

-


Oprogramowanie:

-

-


	Suma: 	  	

1564

	zł brutto

1281.97

	zł netto

Dzięki za odpowiedź, widziałem te konfiguracje, jeszcze może coś “wyciągnę” z komentarzy tam zawartych

pozdrawiam,

post2281803.html#p2281803

Dziękuję za pomoc, praktycznie już wiem co kupić. Męczy mnie jeszcze jednak (mało o tym “gada” google) - co można powiedzieć o GPU Radeon HD 4200? Do tych celów (mniej wymagających gier) wystarczy?

wentyl w procesorze który dałem niżej jest bardzo cichy (wiem bo mam ten proc)

phenom ma więcej cache i starczy na dłużej niż Athlon

ja propounuje coś takiego:

Procesor: Phenom II X2 550 /3.1GHz, L3 6MB, 80W, BOX, AM3/ 355 zł

Płyta głowna: Gigabyte MA770T-UD3P /AMD 770/ 290 zł

Pamięć RAM: GoodRam 2GB 1333MHz CL9 125zł

Obudowa: Cooler Master Elite 335 (Black) 149 zł

Zasilacz: Corsair 400W [CMPSU-400CXEU] 185zł

Karta graficzna: Sapphire Radeon HD4770 512MB DDR5 /128bit/ HDMI DVI 439 zł

sklep esc.pl

wentyl w procesorze który dałem niżej jest bardzo cichy (wiem bo mam ten proc)

phenom ma więcej cache i starczy na dłużej niż Athlon

ja propounuje coś takiego:

Procesor: Phenom II X2 550 /3.1GHz, L3 6MB, 80W, BOX, AM3/ 355 zł

Płyta głowna: Gigabyte MA770T-UD3P /AMD 770/ 290 zł

Pamięć RAM: GoodRam 2GB 1333MHz CL9 125zł

Obudowa: Cooler Master Elite 335 (Black) 149 zł

Zasilacz: Corsair 400W [CMPSU-400CXEU] 185zł

Karta graficzna: Sapphire Radeon HD4770 512MB DDR5 /128bit/ HDMI DVI 439 zł

sklep esc.pl

http://pclab.pl/art37884-10.html

Witam ponownie,

B. dziękuję za pomoc - sprzęt działa bez zarzutu (zdecydowałem się jednak na procesor AMD II 245 ze względu na to, że przeliczyłem się - do tej płyty wchodzą kości DD3 a chciałem 4GB).

p.s. składanie komputera to teraz żadna przyjemność - łącznie z montażem zasilacza i napędów zajęło mi to z godzinę (a nie mam kontaktu ze sprzętem od lat). W obudowie pusto, cieniutkie kabelki SATA, wszystko kolorowe, nie da się źle podłączyć… Nie to, co kiedyś, jak się siedziało nad zworkologią nawet k.dźwiękowej :slight_smile:

A jaki cały ostateczny zestaw wyszedł?

Obudowa: I-BOX LION 604B ( 117zł )

http://allegro.pl/item723490866_obudowa … super.html

Całkiem fajne pudło, dobre w montażu elementów (dyski bez śrubek się montuje). Uwagi:

  • zasilacz montowany z przodu obudowy (o dziwo to się sprawdza),

  • wielkie pokrętło na dole to… włącznik. Z racji tego, że komputer stoi na ziemi, podłączyłem mały przycisk RESET jako POWER, rezygnując z podłączania resetu

  • z przodu obudowy tylko dwa USB

  • wyświetlacz LCD bardzo fajny, można go wyłączyć (podświetlenie w czasie pracy); pokazuje temperaturę we wnętrzu obudowy (własna dioda termalna). Przy wyłączonym komputerze pokazuje godzinę.

Zasilacz: CoolerMaster Real Power 450W RS-450-ACLY ( 90zł )

http://allegro.pl/item725785305_zasilac … _acly.html

Zasilacz chyba ogólnie znany, bardzo cichy.

Procesor: AMD Athlon II x2 245 s.AM3 BOX ( 225zł )

http://www.proline.pl/sklep.php?p=AMD+II+X2+245+AM2

Zdecydowałem się ze względu na cenę a możliwości (za rok/dwa dostanie kopa na jakieś 4.8GHz).

Pamięci: Patriot DDR3 Dual Chanel 2x2GB 1600 7-7-7-20 Viper II ( 369zł )

http://www.proline.pl/sklep.php?p=PV234G1600LLK

Dysk: WD WD6400AAKS 640GB sATA II 16MB ( 209zł )

http://www.proline.pl/sklep.php?p=WD+WD6400AAKS

Obudowa - słaby przewiew, ale jak się podoba to może być, szczególnie że dość tania jest.

Zasilacz - tani, producent dobry, ogólna moc dobra, aktywne PFC - dobrze, ale niestety mało wtyczek SATA (da się przeżyć z jednym dyskiem i nagrywarką, później będą potrzebne przejściówki), słaba linia +12V potrafiąca dostarczyć maksymalnie 264W (do grafiki średniej klasy starczy, ale przy czterordzeniowcu i wydajniejszej grafice może się okazać, że za mało), mały wentylator, ale co najgorsze, to to że był używany. No ale za taką cenę i z gwarancją sklepu można przełknąć.

Procesor - git, ale było trzeba brać jak najtańszego Athlona II x2 czyli http://www.proline.pl/sklep.php?p=AMD+II+X2+240+AM2

Pamięci - git, chyba że w tej samej cenie byłyby pamięci konkretnie pod AMD.

Dysk - może być, chociaż brałbym tańszego, szybszego (choć trochę mniejszego) http://www.proline.pl/sklep.php?p=SAM+50+16+HD502HJ

A co z resztą podzespołów?

Ogólnie zestaw w porządku, ale na niektóre rozwiązania bym sobie nie pozwolił.

Nie jestem pewny, ale wydawało mi się, że tam tych zasilań SATA dużo, muszę rzucić okiem (spinałem kablem, nie miałem co robić z tymi moleksami itd.). Na chwilę obecną jest dobrze, nagrywarka jest zasilana z molex.

Komputer prawdopodobnie nigdy nie będzie “potworem” (to dla mojej matki, zapalonego gracza w “przygodówki”). Myślę, że za rok/dwa będzie dodatkowo karta graficzna, potem znowu zmiana za jakieś 3-4lata.

Zasilacz: oni je mają z demontażu, nie wiem co to za “akcja”. Może jakieś obudowy trefne, albo co - mają tego na sklepie z 50sztuk, nie widać śladu użytkowania (oglądałem dokładnie wnętrze, ani śladu kurzu/ciemnych miejsc na kondensatorach itd.).

Zupełnie nie widziałem potrzeby szybszego dysku. Wystarczał kilkuletni WD 80GB (IDE), ten i tak daje rade :slight_smile: Komputer nie będzie używany do programów graficznych, przetwarzania filmów z kamery, czy innych takich “akcji”. Myślę, że da radę…

Reszta była na miejscu, zbierana już przez pewien czas:

p.s. trochę się wystraszyłem tego złącza 8-pinowego zasilania na płycie głównej, dopiero google mi podpowiedział, że spokojnie mogę użyć z tego zasilacza złącza 4-pinowego (dodatkowo jest jeszcze 6-pinowy do karty graficznej, który jest obecnie nieużywany).

Zdziwiłem się też, że producent nie daje do tej płyty głównej jakiegoś dodatkowego śledzia z portami USB (na płycie są tylko dwa, matce wystarczy w połączeniu z tymi dwoma w obudowie, jednak ja już bym musiał szukać śledzia). Na płycie głównej są w sumie 3 dodatkowe złącza na x2 USB.

Miłe też, że procesory AMD mają już obudowany rdzeń i nie trzeba się denerwować ukruszeniem rdzenia przy montażu (wiem, wiem - jestem mocno do tyłu z pecetami).