Komputer freezuje się lub resetuje

(contek) #21

Jeśli to TYLKO dysk to byłbym szczęśliwy, z drugiej strony dlaczego przy graniu na karcie zintegrowanej komputer nie zaciął się ani razu i TYLKO przy graniu w gry MMO. Poza tym jak mam opisać problem przy wysłaniu dysk na gwarancje?

(Astor44) #22

Tak samo, jak ja wyżej. Twoim zdaniem dysk się zacina, ponieważ system staje w miejscu i tylko kursor działa. Miałem do czynienia z taką usterką niedawno (komputer stawał podczas gry w Sims’y) i bez przekonania zmieniłem dysk. Okazało się, że trafiłem w 100%.

(contek) #23

Z tego co mówisz może faktycznie chodzić o dysk bo przy wystąpieniu freeza widziałem w menedżerze zadań jak użycie dysku wzrasta do 100% przy czym żaden proces nie używał tych 100%, a dioda na obudowie komputera cały czas świeciła jakby dysk właśnie się zaciął.

(Astor44) #24

No właśnie!

(contek) #25

To, że nie posiadam opakowania po dysku będzie problemem? Nie było go w pudle z opakowaniami po innych podzespołach bo chyba zapomnieli go włożyć przy wysyłce zestawu …

(JNJN) #26

Temperatury i dysk wyglądają OK - ale jw napisano mimo dobrego smart dysk może być uszkodzony?

Najlepiej mieć drugi dysk obojętnie jaki sprawny + świeży system i test.

Jak będziesz wysyłał dysk - zapytaj jak go zapakować - z reguły folia antystatyczna + pudełko, aby nie został zniszczony w transporcie.

UWAGA:

W przypadku uszkodzonego dysku problem powinien występować też na integrze - więc zrób długi test.

(contek) #27

Dzisiaj grałem przez ponad 1h 30min z kartą graficzną i nic, ani jednej zwiechy… nie rozumiem ;/ Czy to dlatego, że jest dzisiaj chłodniej? bo temperatury nie przekraczały 62 stopni, normalnie max 70 było. Znowu z drugiej strony czemu przy takim skyrimie czy innych bardziej wymagających grach gdzie takie wysokie temperatury się otrzymywały problem nie występował. Teraz nie wiem czy to dysk czy co.

(JNJN) #28

Wszystko masz napisane.

A z temperaturami CPU możesz powalczyć, konserwacja, inna pasta, inny cooler i dodatkowe wentylatory do budy, może zmiana położenia jednostki, aby była lepsza cyrkulacja powietrza.

(hirem) #29

A nie pojawiła się może jakaś aktualizacja i dokonała, czy to systemowa czy sprzętowa i problem ustąpił. Oczywiście to co napisałem to tylko jedno z wielu możliwości. Bo to co koledzy wymienili dalej nie można wykluczyć. Jeśli problem powróci i zostając przy dysku. To zrób skanowanie na błędy uruchamiając wiersz polecenia cmd na prawach admina i wpisz komendę o treści CHKDSK C: /F /R i zatwierdź enterem i jak pojawi się komunikat coś w stylu o sprawdzeniu przy ponownym uruchomieniu to wybierz twierdząco na tak (Y) i przy następnym uruchamianiu systemu powinna dokonać się skanowanie jak i próba naprawy błędów jak takowe znajdzie. Przy czystym smart a mimo to podejrzeniu dysku w jakimś procencie, zostaje dokonanie skanowanie MHDD instrukcje w internecie. Profilaktycznie można sprawdzić kable w obudowie dysk- płyta(sygnałowy) czy nie jest za bardzo zgięty skręcony i wyprostować czy wymienić nawet. W każdym razie będziesz dalej szukał przyczyny jak problem powróci. Przy takich objawach gdzie problem się pojawia i znika można upatrywać między innym przy niestabilnych sektorach dysku bądź niestabilnych napięciach zasilacza bądź zakłóceniach z sieci i tąpnięcia napięć jak zasilacz przed takimi nie zabezpiecza czy nie radzi i przenosi dalej. Zasilacz antec jest z tych markowych ale i takim zdarzą się wpadki i np. dany model czy egzemplarz trafi się i nieoczekiwanie sprawia problemy. Jeszcze nic nie jest przesądzone i niemal każda przyczyna też nie wymieniona, może robić problem.

(contek) #30

Właśnie i gdy problem znika i się pojawia nie jestem w stanie dokładnie określić co jest przyczyną. Jeśli oddam komputer do serwisu obawiam się, że sami nie znajdą źródła problemu. Komputer dzisiaj przeczyściłem sprężonym powietrzem, dysk wyjąłem, kable podłączyłem na nowo i zobaczę jak będzie się sprawował.

(hirem) #31

Czy ustanie zwiech, nastąpiło już przed czy po czyszczeniu kompa i przy okazji, ponownym podłączaniu niektórych podzespołów. Każdy szczegół, może nie musi mieć znaczenie i dlatego odnotowuje się, bierze pod uwagę przy dochodzeniu przyczyny problemu.

(contek) #32

Ustanie zwiech nastąpiło dzisiaj przed wyczyszczeniem komputera. Możliwe dlatego, że jest dzisiaj u mnie 16 stopni przez co w domu jest chłodniej i sprzęt sie tak nie grzeje bo temperatury nie przekraczały 60 stopni na procesorze. Wczoraj jak robiłem test na karcie zintegrowanej to musiałem zainstalować sterowniki do tejże karty i grając przez jakies 40min problem nie wystąpił. Możliwe, że procesor się przegrzewał i system się zacinał aby zmniejszyć obciążenie przez co temperatura spadała i zaczynał normalnie działać? Nie mam pojęcia, wnioskując po tym co się wydarzyło tylko to wydaje mi się sensowne. :face_with_raised_eyebrow:

(hirem) #33

Temperatura to by był następny punkt zaczepienia. Z tym że niekoniecznie nawet jak doświadczalnie wykryjesz że np. od 70 stopni procka jest problem. Bo analogicznie może wzrastać temp. np. chipsetu, grafiki itp., a aida nie za wiele pokazuje, chyba tylko temp procka i ogólnie płyty głównej. Według producenta procka ,chyba w specyfikacji masz max 72 stopni. Ale raczej przy 70 stopni jaką zadeklarowałeś max osiągniętą, nie powinno być jeszcze problemu, chociaż w praktyce, takie zachowanie danego egzemplarza w praktyce nie można wykluczyć. Więc zostają testy np. occt czy inny program. I czy np. od jakiejś temp np. 67 stopni procek będzie sypał błędami, zmniejszaniem taktowania czy reset.

(contek) #34

Problem 3 dzień z kolei nie występuje więc wydaje mi się, że winą były faktycznie temperatury. Jeżeli jednak nadal będą problemy to założę kolejny temat albo odświeżę obecny.

Dziękuję wszystkim za pomoc.

(contek) #35

Testowałem dzisiaj PC programem OCCTPT i podczas testu karty graficznej, komputer scrashował się, główny monitor cały wyświetlił się na różowo i musiałem zresetować komputer. Przy testowaniu PSU komputer też złapał zwiechę, oba ekrany mignęły i to okno na którym przebiegał test zrobiło się czarne, fps skoczyły do 400 i musiałem przerwać test. Wychodzi na to, że winowajcą jest karta graficzna i zasilacz? Denerwują mnie te domysły, chciałbym w końcu ustalić przyczynę awarii no i wnioskując po tym co się wydarzyło te dwa są dość prawdopodobne.

(JNJN) #36

Zrób porządny i długi test na integrze.

Bardziej karta uszkodzona.

(contek) #37

Test GPU na samej integrze? Ile mniej wiecej, robiłem testy 20 minutowe.

(JNJN) #38

Wgraj stery do integry i też test OCCT i zobacz co teraz się dzieje - testy max po 30 minut.

Zasilacza też wykluczyć nie można,ale bardziej wygląda to na kartę?

(contek) #39

Test na integrze przebiegł idealnie. Test PSU również przebiegł bez problemu. Wygląda na to, że tylko karta jest uszkodzona? :face_with_raised_eyebrow:

(Dimatheus) #40

Hej,

Niestety na to wygląda.

Pozdrawiam,
Dimatheus