Komputer jako serwer

Cześć, w ramach nauki chciałbym stworzyć stronę internetową, tyle że zamiast na czyimś serwerze, działałaby tak samo , tylko że znajdowała się na moim komputerze.

Stąd kilka pytań:

  • jaki adres miałaby taka strona - mojadres.pl czy numer IP i coś tam dalej

  • jaki program polecacie do konfiguracji takiego czegoś

  • czy to, co opisałem nazywa się serwerem FTP?

Dzięki :slight_smile:

Cześć

O ile nie dysponujesz serwerem DNS , będzie to adres ip. Ewentualnie możesz skorzystać z usługi dynamicznego dns. W skrócie : zakładasz konto, wybierasz hosta i instalujesz programik , który będzie aktualizował Twój adres ip aby host na niego wskazywał.

Xampp czyli wszystko w jednym (serwer www,ftp,php i mysql).

Niezupełnie , serwer ftp służy do przesyłania plików.Za serwowanie stron odpowiada serwer www.

ps. Aby XAMPP działał poprawnie bez zmiany konfiguracji , musisz mieć otwarty port 80 (domyślnie zajmuje go np. Skype)

“Cześć, w ramach nauki chciałbym stworzyć stronę internetową”

To dość szerokie pojęcie co to ma być jak tylko sam html bez PHP i bazy danych, to polecam taki programik Alacer,obsbługa banalnie prosta,program w tray i potrzebuje abyś wskazał mu folder ze stronkami które tworzysz,jak będziesz używał Html +PHP+MySQL to masz jeszcze WebServ.

Adres serwera to przeważnie localhost albo IP komputera w sieci,lub alternatywa instalacja wirt.karty loppack i przydzielenie jej jakiegoś IP -skuteczne jeśli nie chcesz używać “localhosat”

a nr. IP jeśli nie masz połączenia z internetem lub drugim komputerem.

Czy mógłby mieć adres mojego IP, jeśli czasem się one powtarzają? Oznacza to, że o jednym linku może być kilka stron? :shock:

W zależności od tego jakiego masz dostawcę sieci są 2 opcje :

  • masz stałe ip czyli możesz korzystać cały czas z tego samego adresu i również Twój serwer będzie pod nim dostępny

  • masz zmienne ip czyli adres będzie się cyklicznie zmieniał i tak samo będzie się zmieniać adres serwera (w tym przypadku wskazane jest skorzystanie z dynDNS)

Dochodzi jeszcze kwestia tego czy Twoje ip jest zewnętrzne czy wewnętrzne :

  • wewnętrzne ( 10.0.0.0 - 10.255.255.255 , 172.16.0.0 - 172.31.255.255 , 192.168.0.0 - 192.168.255.255 ) - jeżeli Twój adres pochodzi z jednej z tych trzech puli , oznacza to że w rzeczywistości z jednego zewnętrznego adresu korzysta więcej osób i aby Twoja strona była widziana na zewnątrz , może być konieczne przekierowanie portu i skonfigurowanie serwera www do pracy na tym porcie. W takim przypadku adres strony będzie zawierać nie tylko ip ale i numer portu , przykładowo http://www.89.111.32.100:3333 (po : jest port)

  • zewnętrzne - nie trzeba nic dodatkowo konfigurować , wystarczy link w postaci samego adresu (lub hosta z dynamicznego dns)

Do prostego serwera wystarczy - XAMPP

Instalacja ogranicza się wtedy do dalej->dalej->dalej

Piszesz stronę i wrzucasz do folderu htdocs, znajduje się on w folderze w którym jest zainstalowany xampp, domyślnie:

C://xampp

strone wrzuć do nowego folderu, np. C:/xampp/moja_strona

Następnie przechodzisz do przeglądarki i wklepujesz w pasku adresu:

localhost/moja_strona

za moja strona oczywiście nazwa folderu w którym się znajduje strona.

Osoby posiadające link też będą mogły wejść na tą stronę?

Tak - każdy kto posiada Twój aktualny adres/host może oglądać stronę.

Pamiętaj tylko , że musi ona być przesłana Twoim łączem z Twojego komputera - więc prędkość wysyłania jest tu pewnym ograniczeniem.

To kilkukilobajtowy kod :slight_smile:

Zabieram się za pracę, jak coś będzie, to napiszę :slight_smile:

Dodane 19.04.2013 (Pt) 20:11

Po wpisaniu “jakie mam IP”, wychodzi, że 37.190.xxx.xxx, czyli żaden z wewnętrznych

PS. IP to coś prywatnego, jak hasło, czy mogę go tak podawać na forum?

Adres masz zewnętrzny czyli strona powinna śmigać bez problemu. Jeżeli zamierzasz publikować stronę dla większej ilości osób nie ukryjesz adresu , jeżeli tylko dla wybranych to wyedytuj swój post i usuń adres ( choć opublikowanie raczej niczym poważnym nie grozi ).

Już mam pierwszy problem, jak mogę w ogóle wgrać na ten “mój serwer” ten kod, żeby po wejściu w link się wyświetlał?

Albo to zmęczenie potygoniowe, albo ten program jest skomplikowany :stuck_out_tongue:

Wchodzisz do folderu htdocs w katalogu xampp i wrzucasz tam swój plik index.html

Aby sprawdzić czy działa wejdź w przeglądarce na adres 127.0.0.1 lub http://localhost

beztytuuaau.png

A tu jakieś zmiany powinienem zrobić?

Tak , włączyć Apache - to jest Twój serwer www.

O ile nie korzystasz z php czy bazy danych , reszta może zostać wyłączona.

Wyświetla się to zamiast tego, co w index.html

Zmień nazwę pliku index.php na index.php_ w katalogu htdocs.

Dzięki :slight_smile:

A teraz z innej strony, co powinienem zrobić, żeby dodane już tam pole zapisywało treści na mój komputer?

Robię ankietę i to jest moim głównym celem :smiley:

nie opłaca się :wink:

Podszkolić się w php albo użyć cms-a typu drupal.

Tu masz najłatwiejszy sposób instalacji cmsa pod xampp

Wydawało mi się, że taka komenda zawierałaby tylko kilkadziesiąt znaków :roll: