Komputer jest coraz mniej wydajny


(Bartekgkw) #1

Witam, piszę ten temat, bo z dnia na dzień czuję jak mój komputer staje się mniej wydajny. FPSy w grach również spadają do coraz niższych wartości. Potrzebuję porad, co mam zrobić, aby komputer wrócił do "dawnej formy". Ale chcę uniknąć robienia formata. Specyfikacja komputera: 


(system) #2

Sprawdź jeszcze w Start > Panel sterowania > System. Tam Zainstalowana pamięć (RAM). Ooo! Pardon! Sprawdzałeś! No, to wszystko jest OK!

Skoro już masz AIDA, to wykonaj tam chociaż jeden test, np. Odczyt z pamięci. Wartość odczytu w granicach > 12000 MB/sek (porównaj z innymi komputerami!) będzie też świadczyć, że przynajmniej z pamięciami wszystko jest OK.


(Bartekgkw) #3

Ok, dzięki za szybką odpowiedź, a napiszesz coś do pierwszej części mojego postu u góry?


(falcon89) #4

Sprawdź z pomocą HWMonitor temperaturę karty graficznej i procesora pod obciążeniem.

 

 

Przecież program informuje o tym że masz trzy modułu po 2GB każdy


(Bartekgkw) #5

A czym wywolac obciazenie?


(falcon89) #6

Na przykład pograj w wymagającą grę.


(Bartekgkw) #7

Ok testowałem trochę temperatury. Porobiłem screeny: 

http://forum.dpcdn.pl/uploads/gallery/album_751/gallery_247912_751_61598.png

  • pobrałem program do obciążenia procesora, nazwa to prime95 i oto screen gdy programik pochodził z 5 minut (otworzyłem jeszcze menadżera), temperatura już się nie zwiększała, wskakiwała tylko na 70 a potem znów na 69: 

http://forum.dpcdn.pl/uploads/gallery/album_751/gallery_247912_751_61598.png

  • tutaj screen z samego programu (nie wiem czy da się z niego odczytać, ale wstawię): 

http://forum.dpcdn.pl/uploads/gallery/album_751/gallery_247912_751_145595.png

  • i ostatni screen, po ok. 30 minutach gry w CS:GO na najwyższych ustawieniach wideo: 

http://forum.dpcdn.pl/uploads/gallery/album_751/gallery_247912_751_75706.png

 

Czy temperatury są ok? Jeśli tak, to co jeszcze mogę zrobić?

 

 

@edit.

Poraj wykonałem ten test, o którym mówiłeś i oto wynik:

http://forum.dpcdn.pl/uploads/gallery/album_751/gallery_247912_751_121692.png


(Agatonster) #8

Bartekgkw

Proszę zapoznać się z tematem i poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj, umieszczonego w prawym dolnym rogu swojego posta, następnie opcji Użyj pełnego edytora, znajdującej się pod edytowanym postem.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało przeniesieniem tematu do Kosza.

 


(system) #9

OK! To dobry wynik! Przy okazji, lepiej by było gdybyś jednak pamięciami wypełnił sloty parami tak, aby zapewnić im dwukanałowa pracę. Czyli, albo dwa sloty, albo cztery. Nieparzysty układ nie powinien być stosowany. Krótko mówiąc, warto by wypełnić jeszcze jeden slot pamięcią identyczną jak sąsiedni, czyli 2 GB. Pamięci byłyby w testach jeszcze szybsze.


(Bartekgkw) #10

Może nad tym pomyślę, ale chciałbym abyście mi przedstawili jakieś sposoby wykonywane na komputerze, w sensie, że bez rozkręcania obudowy :smiley: No nie wiem, jakieś programy czy coś? Bo wiem, że mój komputer stać na więcej.


(system) #11

No cóż. potrzebne są przede wszystkim standardowe czynności konserwacyjne, czyli oczyszczenie komputera z niepotrzebnych zasobów (plików, folderów) - CCleaner, Eusing Cleaner. Analiza procesów i aplikacji startowych komputera - CCleaner. Odświeżenie systemu - Refresh PC. Zdefragmentowanie plików systemowych i innych, conajmniej na partycji systemowej - Puran Defrag, Defraggler. Usunięcie niepotrzebnych “dodatków” do systemu - AdwCleaner i pewnie jeszcze parę innych czynności. Po prostu są to zwykłe czynności konserwacyjne, które akurat ja wykonuję, ale co do których jest tyle zdań… co użytkowników komputerów! 


(Bartekgkw) #12

Ok, spróbuję tych czynności, które wymieniłeś, dzięki :slight_smile: A mam jeszcze takie jedno pytanie, gdzieś natknąłem się na taki temat o wyłączaniu usług różnych programów itp. w systemie. Czy ktoś mógłby mi podesłać poradnik jak to zrobić, aby niczego nie spartaczyć?


(rgabrysiak) #13

Cześć,

 

Z własnego doświadczenia podpowiem, że wyłączanie zbędnych usług to niezbyt dobry pomysł, “zysk” jest niewielki, a wyłączenie niewłaściwych usług może spowodować “kilka” problemów.


(Bartekgkw) #14

No skoro tak mówisz, to zrezygnuję z tej opcji :stuck_out_tongue: Dzięki wszystkim za pomoc.


(JNJN) #15

A sterownika najnowszego do karty grafiki to nie wgrywałeś? karta Twoja swoje lata ma, a najnowszy ster nie zawsze jest OK do tych kart.


(system) #16

Właśnie dlatego podesłałem Ci propozycję zastosowania programu RefreshPC. Za jednym przyciśnięciem przywraca wszystkie usługi do stanu firmowego, a to tylko może podziałać na korzyść komputera, jak zresztą wspomina wyżej “rgabrysiak”. Instalując ów program należy jednak uważać, aby przyciskami “Decline” (dwukrotnie!) uniknąć zainstalowania niepotrzebnych składników instalatora.

http://www.dobreprogramy.pl/RefreshPC,Program,Windows,42048.html