Komputer muli co parę dni

Bywa, że po włączeniu rano komputera nie można w przeglądarce nic otworzyć lub strony ładują się w nieskończoność tak jakby coś w tle mieliło.

1 polubienie

Hej,

A możesz podać więcej szczegółów? Jaki to komputer i w jakiej konfiguracji - czyli jaki procesor, ile pamięci RAM i przede wszystkim jaki dysk twardy. Używasz jakiegoś oprogramowania zabezpieczającego - firewall/antywirus?

Pozdrawiam,
Dimatheus

Laptop Lenovo Windows 10 64 bit, 4 GB RAM, Intel Pentium CPU N3530.
Mam tylko Windows Defender.

Próbowałeś/aś kliknąć na Uruchom ponownie (w menu Start)?
Po takim zabiegu komputer powinien działać lepiej.
Pozdrawiam

Gdy tak długo sie ładuje to naciśnij CTRL + SHIFT + ESC(uruchamia menedżer zadań) i sprawdź co zajmuje tyle zasobów.

Według mnie najbardziej prawdopodobnymi winowajcami są Windows Update, Defender albo Telemetria.

Od razu sprawdziłam menadżer zadań i od razu najwięcej zabierał Chrome bo aż 800 MB, następnie Defender około 120 MB. Teraz się to już unormowało

Akurat ram to najmniejszy problem, jeśli komputer muli a prawie nic sie nie robi na komputerze, to trzeba patrzeć na kolumn procesor CPU albo Dysk

To teraz nie sprawdzę bo komputer już chodzi normalnie.

Hej,

Czyli następnym razem, jak zacznie mulić sprawdź, który proces bądź procesy zajmuje najwięcej czasu procesora i który najmocniej wykorzystuje dysk twardy.

Dysk twardy talerzowy czy SSD?

Pozdrawiam,
Dimatheus

@Dimatheus
Raczej mało prawdopodobne, że SSD (lapek kosztujący poniżej 2k zł)
Choć według rachunku prawdopodobieństwa istnieje mała szansa, że HDD został zastąpiony SSD :wink:

Doraźnie mulenie można zlikwidować, ale tutaj raczej najlepszym sposobem jest zainwestowanie w SSD, wrzucenie zamist HDD lub zamiast napędu optycznego (o ile taki jest). Oczywiście możliwości SSD będą tu skutecznie ograniczane przez CPU.

Win10 tak ma, że na słabszych konstrukcjach, gdzie umówmy się HDD nie jest najwyższych lotów i przy słabym CPU przy telemetrii i updejtach nie miłośernie muli.

Można ewentualnie zrobić backup partycji z systemem i zainstalować Linux z lekkim środowiskiem. (MATE / XFCE). Po procku zgaduję, że gry i tak nie mają tam znaczenia i służy do internetu/okazjonalnie multimediów.

1 polubienie

Nie mylisz się komputer służy mi tylko do przeglądania netu i słuchania muzyki
Mam backup na usb zrobiony ale chyba nie będę instalować innego systemu ponieważ nie jestem aż tak biegła w takich rzeczach.

Wyłącz zbędne programy i usługi działające w tle

Mam tylko Windows Defender

Jego proces też zamula widać na menedżer zadań

Spróbuj wyłączyć programy z autostartu (przez menadżera zadań).

Start -> Dopasuj wyglad i wydajność systemu Windows -> Dopasuj dla uzyskania najlepszej wydajności.

Start -> Uruchom -> msconfig -> Usługi (Ukryj wszystkie usługi firmy Microsoft) -> Wyłącz wszystkie.

Jeśli masz system Windows 10, w ustawieniach, kategoria prywatność wyłącz wszystkie aplikacje UWP w tle.

Możesz dodatkowo przeskanować komputer adwcleanerem.

1 polubienie

Jak wyłączę WD to nie będę miała żadnej ochrony.

Hej,

Bardziej chodzi o to, by zobaczyć, czy wyłączenie WD cokolwiek poprawia w sytuacji.

Pozdrawiam,
Dimatheus

1 polubienie

Ja mam podobny problem jak autor lecz co dzień po uruchomieniu komputera, EW Windows update kliknięciu sprawdź aktualizacje
mój cfg https://valid.x86.fr/zq9ssv

Usunięcie konta

W celu usunięcia konta, należy odwiedzić podstronę https://ssl.dobreprogramy.pl/UsuwanieKonta.html
i potwierdzić chęc usunięcia profilu.

Usunięcie konta jest nieodwracalne. W ramach tej procedury wszystkie Twoje wypowiedzi w portalu oraz na forum, a także dane osobowe, statystyczne i ustawienia powiązane z kontem są anonimizowane, chyba że dalsze ich przetwarzanie jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa. Więcej informacji o przetwarzanych przez nas danych znajdziesz w Polityce prywatności.