Komputer nagle sam się wyłącza podczas uśpienia

Witam. Jakieś dwa tygodnie temu pojawił się pewien problem z komputerem. Otóż, gdy sprzęt jest w stanie wstrzymania (na Windowsie), światełko normalnie mruga. W pewnym momencie komputer po prostu się wyłącza bez żadnej interakcji użytkownika. Po kilku sekundach słychać ciche pyknięcie, komputer jakby próbował się włączyć, ale wyłącza się po sekundzie. Za kilka sekund znów pyknięcie i ponownie wyłącza się. Czym to może być spowodowane? Problem pojawił się, gdy komputer samoczynnie się zrestartował bez wyraźnego powodu. Nie zawiesił się, po prostu tak jakbym wcisnął reset. Program, który był używany w momencie restartu (nie pamiętam, jaki) został już dawno usunięty, mimo tego problem występuje coraz częściej. Pracuję głównie na Windowsie, Linuksa włączam raz na jakiś czas.

Konfiguracja komputera:

Intel Core 2 Duo 2x1.86 GHz

2 GB DDR

250 GB HDD

Systemy (menadżer: GRUB):

  • Windows Vista Home Premium + SP1 doinstalowany wczoraj (na tym systemie występuje problem)

  • Ubuntu 7.10 Gusty Gibbob (na tym systemie komputer nie przechodzi w stan uśpienia, pojawia się informacja “problem ze wstrzymywaniem”).

Co mogło się stać z komputerem?

Może zacznij od zainstalowania SP2

Tak szybko wydali SP2 do Visty? Oj, przydałby się.

O sora;/.Nie przeczytałem dokładnie :x

No chyba xD To przeczytaj dokładnie :wink: i napisz, czy masz jakieś pomysły. Komputer mam jakiś rok, Windows jest oryginalny i na bieżąco instaluję wszystkie aktualizacje. Próbowałem przywracania systemu i sprawdzania obecności błędów (ScanDisk) - niestety nic nie pomogło. Nie rozwiązał problemu również Service Pack 1.

Moim skromnym zdaniem to nie jest wina systemu, a sprzętu. Stawiam tu na dwie możliwości: albo zasilacz do wymiany albo któraś z kości pamięci. Zrób test pamięci i podaj jaki wynik.

Hmm… możliwe. Zobaczę wyniki testu podczas uruchamiania komputera i podam jutro. Chociaż dziwne jest to, że nigdy jeszcze nie wyłączył się podczas pracy. Zawsze na wstrzymaniu.

W dniu 19.04.2008 , o godzinie 12:48 został dopisany post przez Mi2

Wynik testu: Memory test: 2097152 OK

No, czyli pamięć w porządku. Może masz kogoś od kogo mógłbyś pożyczyć zasilacz i sprawdzić ew. to? Bo jeśli o mnie chodzi to innych rozwiązań nie widzę.

No ale jakby to było coś z zasilaczem to chyba wyłączałby się niezależnie od tego, czy włączony, czy uśpiony, prawda?

Kiedy komputer przechodzi w stan wstrzymania zmienia się pobór mocy. W niektórych wypadkach wystarczy minimalny skok lub niedobór napięcia, aby komputer siadł. Nie wiem, nie jestem specem od sprzętu, ale to taka moja sugestia.