Komputer nagle zaczął działać bardzo wolno i niestabilnie

Witam,

mam poważny i dokuczliwy problem z komputerem, którego nie potrafię sam rozwiązać, więc proszę o pomoc i radę ludzi którzy się na tym znają.

Zacznijmy od opisu komputera.Jest to trzyletni laptop Acer Aspire 7740, z zainstalowanym systemem Windows 7 Home Premium, Service Pack 1, wszystkie aktualizacje systemu instalowane na bieżąco.

O ochronę dba u mnie program “McAfee Internet Security Suite”.Komputera używam głównie do internetu, poczty, serwisów społecznościowych i do słuchania muzyki.Instaluję mało programów, a jeśli, to zawsze ze sprawdzonego źródła (jak naprzykład strona na której forum teraz piszę).Przez trzy lata nie doświadczyłem żadnych poważniejszych problemów, nic czego nie dałoby się rozwiązać poprzez przywracanie systemu czy instalację nowej wersji javy czy flasha.Jedynym wymienianym elementem komputera był napęd DVD, rok, a może półtora temu.

Aż do feralnej środy…I tutaj zaczynam historię problemu.Korzystając z “Opery”, przeglądałem newsy.W pewnym momencie komputer się zawiesił.Nie przejąłem się tym zbytnio - czasem tego typu problemy sprawiał mi stary sterownik od karty graficznej.Zresetowałem, pokazał się monit CHDSK’a, oczywiście zgodziłem się.Zrobił swoją robotę, znalazł parę błędów (ale nie żeby jakoś dużo).System wystartował ponownie i nic nie było już takie samo…Spróbuję opisać ogólne objawy : komputer zaczął działać wolno, szczególnie w przypadku procesów windowsowych.Eksplorator systemu Windows zaczął często “bieleć” i nie odpowiadać.Norma stało się “trwa oczekiwanie”.Po dysku mogę poruszać się wedle woli komputera : czasem to mi się udaje, czasem nie.Nie uruchamia się Windows Media Player.Mam problemy z zamykaniem systemu i najczęściej muszę to robić fizycznie klawiszem.Zdarzał się komunikat “trwa odtwarzanie dźwięku wylogowywania”.Kiedy próbuję przeskanować komputer w antywirusie, cały czas kręci się kółeczko ale proces nie posuwa się do przodu, liczba elementów to cały czas zero.Kiedy próbowałem przywracania systemu, to proces dochodził ( bardzo powoli ) do fazy “trwa inicjowanie przywracania systemu”.Po półtorej godzinie czekania dałem sobie spokój…Przeglądarki internetowe, podobnie jak i inne programy czasem się uruchamiają, czasem nie.Zauważyłem też że w menedżerze zadań Windows, pojawiło się sporo znanych procesów, ale z adnotacją *32…Próbowałem uruchamiać komputer w trybie awaryjnym czy bez dostępu do sieci - nie powodowało to żadnych różnic.Kiedy wczoraj włączyłem ponownie CHDSK’a to moją uwagę przykuły takie komunikaty jak - “usuwanie błędów w mapie bitowej woluminu” i “odzyskiwanie odzielonego pliku” w dużej liczbie…

Czy może mi ktoś pomóc zdiagnozować problem i doradzić kroki które powinienem podjąć żeby doprowadzić system do pełnej sprawności?Myślałem o wizycie w serwisie, ale to ostateczność.Najpierw chciałbym poznać opinie specjalistów i dobrych Samarytan, którzy jak mniemam, tłumnie nawiedzają to forum.

A więc jeszcze raz : proszę o porady, o pomysły i instrukcje które pokierują moim postępowaniem.Z góry dziękuję za pomoc,

jakhuragan

Pokaż SMART dysku z CrystalDiskInfo portable wypakuj i uruchom (zmień ustawienia, Funkcje, Advanced Feature, Wartość Raw i ustaw 10 [DEC]), pokaż screena z programu (wszystkie parametry).

Ilość błędów nie jest ważna, samo to że coś naprawiał już źle świadczy o dysku.

Dziękuję za odpowiedź.A oto screen z CrystalDisk :

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel … ea7ea.html

Ze SMART’u nie wynika aby problemem był dysk.

Czy układ hłodzenia w laptopie był czyszczony?

Pokaż odczyt temperatur z http://www.dobreprogramy.pl/HWMonitor,P … 33495.html

Dodane 08.07.2013 (Pn) 16:41

Czy laptop często był wyłączany przyciskiem, ze SMART’u wynika że dysk zaliczył 688 niepoprawnych wyłączeń.

Laptop nigdy nie był otwierany i co za tym idzie, czyszczony.Wiem że to niedobrze ale…tak wyszło.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel … 488e0.html

Temperatury nie wydają mi się wysokie, mam nawet wrażenie że podczas wcześniejszego użytkowanie były stale wyższe o 10-15 stopni C.

Dodane 08.07.2013 (Pn) 16:50

Tak, dość często zdarzało się że wyłączałem przyciskiem…

Dodane 09.07.2013 (Wt) 17:33

Jakieś sugestie?Problem cały czas nierozwiązany…