Komputer nie chce się uruchomić

Witam,

Mam problem dotyczący mojego drugiego komputera. Parametry komputera:

C2D E6750

2GB (2x1GB) RAM DDR2 800 Mhz cl5 Dual-Chanel (GR800D264L5/1G) GoodRAM

Asus P5KPL

Dzisiaj poszedłem do sklepu komputerowego i zakupiłem trzecią kość pamięci RAM. RAM jest identyczny i wygląda tak samo jak kości, które miałem zamontowane w komputerze. Wszystkie parametry są identyczne, kod również (GR800D264L5/1G). Kiedy wsadziłem pamięć do wolnego slotu i uruchomiłem komputer, nagle jednostka centralna zaczęła wydawać dziwne dźwięki (1długi, 2 krótkie) i nie może się włączyć. Proszę o pomoc w rozwiązaniu tego problemu. ![-o<

Pozdrawiam i dziękuję :smiley:

Sprawdź jaki masz BIOS. Następnie w google wpisz “BIOS /podaj firmę/ komunikaty dźwiękowe”. No i będziesz wiedział.

1 długi i 2 krótkie to błąd parzystości pamięci. Pierwsze co zrób to powyciągaj moduły i pozamieniaj miejscami. Jeśli to nie pomoże to zrób reset BIOSu. Jeżeli i to nie pomoże zaktalizuj BIOS. A jeśli i to też nie pomoże moduły do wymiany. W instrukcji płyty głównej zobacz ile masksymalnie może pamięci obsłużyć twoja płyta i jakie to pamięci.

To co mam zrobić, przecież mogę mieć 3 kości pamięci RAM. Bios, jest to AMI.

Pamięci wsadzałem w inne gniazda i problem nadal jest. Nowa kość jest na pewno sprawna, gdyż kiedy włożę tylko ją, to komputer się włącza. Jak umieszczę nową kość i jedną starą to komputer też się włącza, ale kiedy włożę 3 to już nie :frowning:

Moja płyta główna może obsłużyć maksymalnie 4 GB RAM DDR2(4x1GB)

Spróbuje zresetować ustawienia BIOSU i aktualizować go.

Jedno pytanie: kupiłeś jeden moduł czy dwa? Twoja płyta pracuje w dualu (masz już dwa moduły po 1 GB). Do prawidłowej pracy muszą być następne dwa moduły (dual).

W komputerze mam 2 pamięci pracujące w dualu. Ram, który kupiłem jest 1 kością i nie pracuje w dualu :?

W tym przypadku nie ma mowy aby komputer ruszył. Na trzech modułach komputer nie zadziała. [-X

Na tej płycie mozesz uruchomić jeden moduł (single channel), dwa moduły (dual), albo cztery moduły(2*dual). Inaczej nie da rady.

A nie da się wyłączyć dual channel??

Dwukanałowa architektura kontrolera pamięci

*Support max. 2 DIMM modules only for yellow DIMMs when over-clock to DDR2-1066

*When installing four DDR2 DIMM modules, install only single-sided memory modules.

*When installing total memory of 4GB capacity or more, WindowsR 32-bit operation system may only recognize less than 3GB. Hence, a total installed memory of less than 3GB is recommended.

Dodane 30.11.2009 (Pn) 19:38

Nie wiem czy da się wyłączyć dual channel. Musisz zobaczyć czy są takie opcje w BIOSie. I tutaj bardzo ważne zdanie: When installing four DDR2 DIMM modules, install only single-sided memory modules, czyli kiedy instalujesz pamięci we wszystkich czterech slotach, pamięci MUSZĄ być jednostronne. Inaczej: kości pamięci na modułach muszą być tylko z jednej strony, nie z dwóch. Te informaje znalazłem na stronie Asusa o twojej płycie.

Przed zakupem pamięci lepiej dobrze zapoznać się z możliwościami płyty :lol:

Seba_K. trzy kości mają prawo działać o ile wszystkie trzy kości są jednostronne, a ta płyta obsługuje maksymalnie dwie kości dwustronne (ograniczenie chipsetu G31 i P31).

Zgadza się. Moja pomyłka. Czyli wynika, że kolega ma dual dwustronny.

Dodane 30.11.2009 (Pn) 20:20

When installing total memory of 4GB capacity or more, WindowsR 32-bit operation system may only recognize less than 3GB. Hence, a total installed memory of less than 3GB is recommended - jak chcesz mieć 4GB to system musi być 64-bitowy.

Wszystkie 3 kości są dwustronne. Czy istnieje sposób, aby 3 takie kości mogły pracować ze sobą?

Dokonałem aktualizacji biosu. Problem nadal występuję! :x

Dwustronne kości mogą być tylko dwie. Trzy i cztery sztuki muszą być tylko jednostrone. Niestety innej możliwości przy tej płycie nie ma. Żadna zmiana BIOSu nie pomoże, ponieważ ograniczenia nakłada chipset płyty głównej.

To jedynym wyjściem jest oddanie pamięci do sklepu :?

Pamięć RAM, która siedzi w moim komputerze mogłaby pracować z pamięcią jednostronną (2xdwustronna, 1xjednostronna)?

Masz następujące możliwości:

  • chcesz 3GB: musisz mieć 3 moduły po 1GB wszyskie jednostronne

  • chcesz 4GB: musisz mieć 4 moduły po 1GB również wszystkie jednostronne.

Jedynie przy dwóch modułach możesz mieć pamięć dwustronną.

Pamięć jaką masz teraz, czyli dwustronna dwa moduły + jednostonna 1 moduł (a nawet dwa moduły jednostronne) niestety nie zadziała.

W twoim przypadku pozostaje oddać pamięć lub wymienić wszystkie na jednostronne, jeśli chcesz więcej ramu.

Witam,

Postanowiłem, że nie będę oddawał pamięci do sklepu, gdyż kupię jeszcze jedną, taką samą. Będę miał wtedy 4x1GB DDR2 800 Mhz cl 5 (GR800D264L5/1G) GoodRAM. Wszystkie pamięci są dwustronne.

Czy po wsadzeniu 4 kości do gniazd wszystko będzie ze sobą współpracować?

Czy nie będzie żadnych problemów? :slight_smile:

Pozdrawiam :smiley:

Nie będą, musisz wymienić na zestaw 2x2GB jak chcesz 4GB.

To nie mogą być 4 dwustronne :evil: . Nie da się coś z tym zrobić, oprócz wymiany?