Komputer nie chce się uruchomić

(Marcinxpd) #1

Witam,

Mam problem dotyczący mojego drugiego komputera. Parametry komputera:

C2D E6750

2GB (2x1GB) RAM DDR2 800 Mhz cl5 Dual-Chanel (GR800D264L5/1G) GoodRAM

Asus P5KPL

Dzisiaj poszedłem do sklepu komputerowego i zakupiłem trzecią kość pamięci RAM. RAM jest identyczny i wygląda tak samo jak kości, które miałem zamontowane w komputerze. Wszystkie parametry są identyczne, kod również (GR800D264L5/1G). Kiedy wsadziłem pamięć do wolnego slotu i uruchomiłem komputer, nagle jednostka centralna zaczęła wydawać dziwne dźwięki (1długi, 2 krótkie) i nie może się włączyć. Proszę o pomoc w rozwiązaniu tego problemu. [-o<

Pozdrawiam i dziękuję :smiley:

(G Stanislaw) #2

Sprawdź jaki masz BIOS. Następnie w google wpisz "BIOS /podaj firmę/ komunikaty dźwiękowe". No i będziesz wiedział.

(Seba_K.) #3

1 długi i 2 krótkie to błąd parzystości pamięci. Pierwsze co zrób to powyciągaj moduły i pozamieniaj miejscami. Jeśli to nie pomoże to zrób reset BIOSu. Jeżeli i to nie pomoże zaktalizuj BIOS. A jeśli i to też nie pomoże moduły do wymiany. W instrukcji płyty głównej zobacz ile masksymalnie może pamięci obsłużyć twoja płyta i jakie to pamięci.

(Marcinxpd) #4

To co mam zrobić, przecież mogę mieć 3 kości pamięci RAM. Bios, jest to AMI.

Pamięci wsadzałem w inne gniazda i problem nadal jest. Nowa kość jest na pewno sprawna, gdyż kiedy włożę tylko ją, to komputer się włącza. Jak umieszczę nową kość i jedną starą to komputer też się włącza, ale kiedy włożę 3 to już nie :frowning:

Moja płyta główna może obsłużyć maksymalnie 4 GB RAM DDR2(4x1GB)

Spróbuje zresetować ustawienia BIOSU i aktualizować go.

(Seba_K.) #5

Jedno pytanie: kupiłeś jeden moduł czy dwa? Twoja płyta pracuje w dualu (masz już dwa moduły po 1 GB). Do prawidłowej pracy muszą być następne dwa moduły (dual).

(Marcinxpd) #6

W komputerze mam 2 pamięci pracujące w dualu. Ram, który kupiłem jest 1 kością i nie pracuje w dualu :?

(Seba_K.) #7

W tym przypadku nie ma mowy aby komputer ruszył. Na trzech modułach komputer nie zadziała. [-X

Na tej płycie mozesz uruchomić jeden moduł (single channel), dwa moduły (dual), albo cztery moduły(2*dual). Inaczej nie da rady.

(Marcinxpd) #8

A nie da się wyłączyć dual channel??

(Seba_K.) #9

Dwukanałowa architektura kontrolera pamięci

*Support max. 2 DIMM modules only for yellow DIMMs when over-clock to DDR2-1066

*When installing four DDR2 DIMM modules, install only single-sided memory modules.

*When installing total memory of 4GB capacity or more, WindowsR 32-bit operation system may only recognize less than 3GB. Hence, a total installed memory of less than 3GB is recommended.

-- Dodane 30.11.2009 (Pn) 19:38 --

Nie wiem czy da się wyłączyć dual channel. Musisz zobaczyć czy są takie opcje w BIOSie. I tutaj bardzo ważne zdanie: When installing four DDR2 DIMM modules, install only single-sided memory modules, czyli kiedy instalujesz pamięci we wszystkich czterech slotach, pamięci MUSZĄ być jednostronne. Inaczej: kości pamięci na modułach muszą być tylko z jednej strony, nie z dwóch. Te informaje znalazłem na stronie Asusa o twojej płycie.

Przed zakupem pamięci lepiej dobrze zapoznać się z możliwościami płyty :lol:

(Emilmlo) #10

Seba_K. trzy kości mają prawo działać o ile wszystkie trzy kości są jednostronne, a ta płyta obsługuje maksymalnie dwie kości dwustronne (ograniczenie chipsetu G31 i P31).

(Seba_K.) #11

Zgadza się. Moja pomyłka. Czyli wynika, że kolega ma dual dwustronny.

-- Dodane 30.11.2009 (Pn) 20:20 --

When installing total memory of 4GB capacity or more, WindowsR 32-bit operation system may only recognize less than 3GB. Hence, a total installed memory of less than 3GB is recommended - jak chcesz mieć 4GB to system musi być 64-bitowy.

(Marcinxpd) #12

Wszystkie 3 kości są dwustronne. Czy istnieje sposób, aby 3 takie kości mogły pracować ze sobą?

Dokonałem aktualizacji biosu. Problem nadal występuję! :x

(Seba_K.) #13

Dwustronne kości mogą być tylko dwie. Trzy i cztery sztuki muszą być tylko jednostrone. Niestety innej możliwości przy tej płycie nie ma. Żadna zmiana BIOSu nie pomoże, ponieważ ograniczenia nakłada chipset płyty głównej.

(Marcinxpd) #14

To jedynym wyjściem jest oddanie pamięci do sklepu :?

Pamięć RAM, która siedzi w moim komputerze mogłaby pracować z pamięcią jednostronną (2xdwustronna, 1xjednostronna)?

(Seba_K.) #15

Masz następujące możliwości:

• chcesz 3GB: musisz mieć 3 moduły po 1GB wszyskie jednostronne

• chcesz 4GB: musisz mieć 4 moduły po 1GB również wszystkie jednostronne.

Jedynie przy dwóch modułach możesz mieć pamięć dwustronną.

Pamięć jaką masz teraz, czyli dwustronna dwa moduły + jednostonna 1 moduł (a nawet dwa moduły jednostronne) niestety nie zadziała.

W twoim przypadku pozostaje oddać pamięć lub wymienić wszystkie na jednostronne, jeśli chcesz więcej ramu.

(Marcinxpd) #16

Witam,

Postanowiłem, że nie będę oddawał pamięci do sklepu, gdyż kupię jeszcze jedną, taką samą. Będę miał wtedy 4x1GB DDR2 800 Mhz cl 5 (GR800D264L5/1G) GoodRAM. Wszystkie pamięci są dwustronne.

Czy po wsadzeniu 4 kości do gniazd wszystko będzie ze sobą współpracować?

Czy nie będzie żadnych problemów? :slight_smile:

Pozdrawiam :smiley:

(Emilmlo) #17

Nie będą, musisz wymienić na zestaw 2x2GB jak chcesz 4GB.

(Marcinxpd) #18

To nie mogą być 4 dwustronne :evil: . Nie da się coś z tym zrobić, oprócz wymiany?