Komputer nie chce się załączyć

Witam. Dzisiaj mój brat grał na lapku w Fifę, przegrywając uderzył w laptopa który zcinał się chwilę po czym zawiesił na dobre. Teraz nie mogę uruchomić systemu. Po wybraniu opcji “uruchom normalnie” pokazuje się czarne tło i dalej nic nie wczytuje, to samo z “uruchom z ostatnią dobrą konfiguracją”, w trybie awaryjnym chwilę wczytuje stery po czym znów czarne tło. Proszę o pomoc!

Tak na odległość trudno jednoznacznie stwierdzić co zostało uszkodzone, może tylko dysk twardy może coś więcej.

Czyli nie ma dużych szans na to, że tylko np. poluzowała się pamięć RAM lub coś w ten deseń?

Nie bardzo wiem skąd miałbym na odległość wiedzieć co mogło ulec uszkodzeniu. Jeżeli laptop włącza się poprawnie a system nie startuje można podejrzewać że albo uszkodzeniu uległ system albo dysk twardy albo coś jeszcze.

Jeżeli masz płyte z systemem możesz go spróbować naprawić choć najpierw przetestowałym dysk twardy programem uruchmianym z płyty bądź pendrive (o ile laptop włącza się poprawnie).

Jeżeli uderzenie nastąpiło w okolicach dysku twardego to prawdopodobieństow jego uszkodzenia jest duże.

Laptop uruchamia się poprawnie, do momentu wczytywania systemu.

Dodane 05.12.2012 (Śr) 19:52

To chyba jednak dysk twardy ;/ A jeżeli kupię dysk zewnętrzny podpinany przez USB, mogę go używać normalnie, czy potrzebuje ten wbudowany?

Najpierw spróbuj sprawdzić dysk twardy:

http://traxter-online.net/parted-magic- … -twardego/

jeżeli będzie z nim wszystko w porządku, spróbuj naprawić system z płyty z systemem. Jeżeli da radę.

Obecnie zainstalowanego systemu nie posiadam na płytce. Mam XP, próbowałem już formatować, jednak po wczytaniu sterowników i jakochś innych informacji, nic się nie dzieje. Wcześniej miałem podobną sytuacje z moim komputerem stacjonarnym, tylko wtedy przy załączaniu wyskakiwyał bluescreen. Przy próbie formatowania, ten sam rezultat.

Prawdopodobnie uszkodził się dysk twardy. Widziałem takie przypadki po uderzeniach w laptop.

Jak to sprawdzić? Jeżeli to laptop Dell to Dell ma wbudowane narzędzie diagnostyczne.

Jeżeli to laptop innej firmy niż Dell to pobierz np. Hiren’s Boot - tam są programy do testowania.

Czyli:

  • pobierz Hiren’s.BootCD.15.2

  • rozpakuj plik Hirens.BootCD.15.2.zip (prawy przycisk myszy na plik - Wyodrębnij…)

  • po rozpakowaniu otrzymasz plik Hiren’s.BootCD.15.2.iso, nagraj go na płytę jako obraz, nie rozpakowuj tego pliku

Aby nagrać obraz ISO na płytę możesz użyć Active ISO Burner, nagrywaj najmniejszą możliwą prędkością

  • uruchom komputer z płyty którą nagrasz

  • w głównym menu przy pomocy strzałek w górę i w dół na klawiaturze wybierz Mini Windows Xp i naciśnij Enter

hiren1.gif

  • poczekaj

hiren2.gif

  • po uruchomieniu Mini Windows XP uruchom z pulpitu HBCD Menu

hiren3.gif

  • w HBCD Menu wybierz Programs - Hard Disk \ Storage - HD Tune

  • u góry w HD Tune wybierz dysk twardy który znajduje się w kieszeni, w HD Tune przejdź na kartę Error Scan i kliknij Scan.

hiren4.gif

Wyniki: czerwone bloczki - bad sectory (uszkodzenia), zielone bloczki - ok.

Jeżeli będą czerwone bloczki, to dysk do wymiany.

Czas sprawdzania dysku - przykładowo dysk 500 GB SATA sprawdzałem 330 minut (5 i pół godziny).

hdtune_samsung.gif

Jeżeli dysponujesz innym komputerem i kieszenią na dysk, to można sprawdzić dysk w inny sposób:

  • wyjmij dysk z laptopa, w którym podejrzewasz uszkodzenie dysku

  • włóż dysk do kieszeni i podłącz go do sprawnego komputera

  • jeżeli dysk nie zostanie wykryty przez system to prawdopodobnie jest poważnie uszkodzony

  • jeżeli dysk zostanie wykryty przez system to pobierz i zainstaluj HD Tune, u góry w HD Tune wybierz dysk twardy który znajduje się w kieszeni, w HD Tune przejdź na kartę Error Scan i kliknij Scan.

Wyniki: czerwone bloczki - bad sectory (uszkodzenia), zielone bloczki - ok.

Jeżeli będą czerwone bloczki, to dysk do wymiany.

Czas sprawdzania dysku - przykładowo dysk 500 GB SATA sprawdzałem 330 minut (5 i pół godziny).

Inna możliwość - dysk jest sprawny, ale uszkodziła się płyta główna.

mam hp. jest możliwość diagnostyki dysku. dochodzi do 6% i dalej nie idzie :slight_smile:

Możesz i tak sprawdzić HD Tune, ale skoro jest tak jak piszesz to prawdopodobnie padł dysk twardy. Trzeba zobaczyć czy to starszy rodzaj dysku (ATA) czy nowszy (SATA) i kupić nowy.