Komputer nie chce się załączyć

(Katakumby) #1

Witam. Dzisiaj mój brat grał na lapku w Fifę, przegrywając uderzył w laptopa który zcinał się chwilę po czym zawiesił na dobre. Teraz nie mogę uruchomić systemu. Po wybraniu opcji "uruchom normalnie" pokazuje się czarne tło i dalej nic nie wczytuje, to samo z "uruchom z ostatnią dobrą konfiguracją", w trybie awaryjnym chwilę wczytuje stery po czym znów czarne tło. Proszę o pomoc!

(rgabrysiak) #2

Tak na odległość trudno jednoznacznie stwierdzić co zostało uszkodzone, może tylko dysk twardy może coś więcej.

(Katakumby) #3

Czyli nie ma dużych szans na to, że tylko np. poluzowała się pamięć RAM lub coś w ten deseń?

(rgabrysiak) #4

Nie bardzo wiem skąd miałbym na odległość wiedzieć co mogło ulec uszkodzeniu. Jeżeli laptop włącza się poprawnie a system nie startuje można podejrzewać że albo uszkodzeniu uległ system albo dysk twardy albo coś jeszcze.

Jeżeli masz płyte z systemem możesz go spróbować naprawić choć najpierw przetestowałym dysk twardy programem uruchmianym z płyty bądź pendrive (o ile laptop włącza się poprawnie).

Jeżeli uderzenie nastąpiło w okolicach dysku twardego to prawdopodobieństow jego uszkodzenia jest duże.

(Katakumby) #5

Laptop uruchamia się poprawnie, do momentu wczytywania systemu.

-- Dodane 05.12.2012 (Śr) 19:52 --

To chyba jednak dysk twardy ;/ A jeżeli kupię dysk zewnętrzny podpinany przez USB, mogę go używać normalnie, czy potrzebuje ten wbudowany?

(rgabrysiak) #6

Najpierw spróbuj sprawdzić dysk twardy:

http://traxter-online.net/parted-magic- ... -twardego/

jeżeli będzie z nim wszystko w porządku, spróbuj naprawić system z płyty z systemem. Jeżeli da radę.

(Katakumby) #7

Obecnie zainstalowanego systemu nie posiadam na płytce. Mam XP, próbowałem już formatować, jednak po wczytaniu sterowników i jakochś innych informacji, nic się nie dzieje. Wcześniej miałem podobną sytuacje z moim komputerem stacjonarnym, tylko wtedy przy załączaniu wyskakiwyał bluescreen. Przy próbie formatowania, ten sam rezultat.

(adam9870) #8

Prawdopodobnie uszkodził się dysk twardy. Widziałem takie przypadki po uderzeniach w laptop.

Jak to sprawdzić? Jeżeli to laptop Dell to Dell ma wbudowane narzędzie diagnostyczne.

Jeżeli to laptop innej firmy niż Dell to pobierz np. Hiren's Boot - tam są programy do testowania.

Czyli:

• pobierz Hiren's.BootCD.15.2

• rozpakuj plik Hirens.BootCD.15.2.zip (prawy przycisk myszy na plik - Wyodrębnij...)

• po rozpakowaniu otrzymasz plik Hiren's.BootCD.15.2.iso, nagraj go na płytę jako obraz, nie rozpakowuj tego pliku

Aby nagrać obraz ISO na płytę możesz użyć Active ISO Burner, nagrywaj najmniejszą możliwą prędkością

• uruchom komputer z płyty którą nagrasz

• w głównym menu przy pomocy strzałek w górę i w dół na klawiaturze wybierz Mini Windows Xp i naciśnij Enter

hiren1.gif

• poczekaj

hiren2.gif

• po uruchomieniu Mini Windows XP uruchom z pulpitu HBCD Menu

hiren3.gif

• w HBCD Menu wybierz Programs - Hard Disk \ Storage - HD Tune

• u góry w HD Tune wybierz dysk twardy który znajduje się w kieszeni, w HD Tune przejdź na kartę Error Scan i kliknij Scan.

hiren4.gif

Wyniki: czerwone bloczki - bad sectory (uszkodzenia), zielone bloczki - ok.

Jeżeli będą czerwone bloczki, to dysk do wymiany.

Czas sprawdzania dysku - przykładowo dysk 500 GB SATA sprawdzałem 330 minut (5 i pół godziny).

hdtune_samsung.gif

Jeżeli dysponujesz innym komputerem i kieszenią na dysk, to można sprawdzić dysk w inny sposób:

• wyjmij dysk z laptopa, w którym podejrzewasz uszkodzenie dysku

• włóż dysk do kieszeni i podłącz go do sprawnego komputera

• jeżeli dysk nie zostanie wykryty przez system to prawdopodobnie jest poważnie uszkodzony

• jeżeli dysk zostanie wykryty przez system to pobierz i zainstaluj HD Tune, u góry w HD Tune wybierz dysk twardy który znajduje się w kieszeni, w HD Tune przejdź na kartę Error Scan i kliknij Scan.

Wyniki: czerwone bloczki - bad sectory (uszkodzenia), zielone bloczki - ok.

Jeżeli będą czerwone bloczki, to dysk do wymiany.

Czas sprawdzania dysku - przykładowo dysk 500 GB SATA sprawdzałem 330 minut (5 i pół godziny).

Inna możliwość - dysk jest sprawny, ale uszkodziła się płyta główna.

(Katakumby) #9

mam hp. jest możliwość diagnostyki dysku. dochodzi do 6% i dalej nie idzie :slight_smile:

(adam9870) #10

Możesz i tak sprawdzić HD Tune, ale skoro jest tak jak piszesz to prawdopodobnie padł dysk twardy. Trzeba zobaczyć czy to starszy rodzaj dysku (ATA) czy nowszy (SATA) i kupić nowy.