Komputer nie chce wystartować


(Qci) #1

Dostałem do sprawdzenia od znajomych komputer.

Procesor: Duron 800 MHz

Płyta Gł: ECS K7S5A

RAM: 128MB 133MHz SDRAM

K.Graf: GeForce 2 MX

Zasilacz: jedyne oznaczenie to 300W ATX :D:D:D

W każdym razie komp nie chce działać. Po naciśnięciu przycisku power moim uszom dało się znać kilka sygnałów z pc spakera. Dokładniej były to jakby 2 krótkie, albo jeden taki przerw9any na dwie części (sam się zastanawiam co to ma być) a po nim 8 krótkich. Bios na tej płycie to AMI Bios, więc to wskazuje na:

Osiem sygnałów - Błąd pamięci ekranu

Dziewięć sygnałów - Błąd sumy kontrolnej BIOS-u

Dziesięć sygnałów - Błąd wyłączenia CMOS

któreś z tych w zależności jak tłumaczyć ten pierwszy dziwny sygnał. Miałem swego czasu tą płytę gł ale nie posiadałem w kompie pc speakera, więc dopiero się oswajam z takimi symfoniami. :wink:

Postanowiłem popatrzeć na procek jak on się ma i w ogóle. :slight_smile:

procek1ya5.th.jpg

Zastanawia mnie ta niebieska plama zaraz przy rdzeniu. W ogóle rzuca się też w oczy ile ktoś naładował na niego pasty.

No i moje pytanie: procek to czy płyta postanowiła zakończyć swój żywot?

[Najlepiej pewnie będzie jak zobaczę obie te części na innym kompie. Będę musiał się przejść do kuzyna, który ma mojego starego kompa bardzo podobnego do tego do naprawy.]

{No i wiem, że zasilacz to pierwsza rzecz, którą wypadałoby wymienić no ale to ma być niskobudżetowa naprawa}.

PS. Choć jak widzę na allegro to inne taki Duronki też mają tą niebieską plamę. Więc może grafika jakby policzyć 8 piknięć...


(michalj82) #2

Najprawdopodobniej poszedł zasilacz i zabrał ze sobą płytę główną i kartę graficzną. Niewykluczone, że pamięć też może być do wymiany.


(system) #3

Na poczatek to oczysc tego procka z pasty,i czasami w lewym rogu ten proc niejest ukruszony,jak ta pasta przewodzi proadzik to moze proc jest uwalony.


(Michal Kolatek) #4

Na moim Duronie nie był tyle niebieskiego, pewnie proc jest spalony, sprawdź jeszcze ram (2 krótkie oznaczają uszkodzenie ramu, lub złe parowanie ramu).


(lazikar) #5

Lazikarmaly.gif


(Qci) #6

Ostatecznie okazało się, że powyjmowałem wszystko z kompa. Powpinałem na nowo i zaczął działać, ale w pozycji leżącej (obudowa tower położona bokiem) a w stojącej dalej wyskakiwały te błędy. No to jeszcze raz wszystko podpiąłem jak należy i stał się cud i zaczął działać jak należy. Dziwna sprawa totalnie. :slight_smile:


(Błażej) #7

Możliwe że jakieś zaczepy ramu, grafiki nie trzymały.

W końcu komp ma już za sobą parę wiosen :wink: