Komputer nie czyta dysku

Witam, niefortunna sytuacja w skrócie przewrócił mi się dzisiaj komputer i zgasł od tego momentu gdy odpalam go to nie widzi dysku. Podłączyłem 2 i również go nie widzi a pisze " reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key " tyle że w BIOSIE sprawdzałem i żadnego dysku nie czyta co mogło się stać bo nie widzę żeby coś było uszkodzone w komputerze ale różnie bywa może ktoś coś doradzi, Pozdrawiam :slight_smile:

Laptop czy stacjonarka?

Zresztą nie ma to większego znaczenia. Jak laptop, to rozkręć i dociśnij dysk do złącza. Jak stacjonarka, to rozkręć i sprawdź przewody.

Stacjonarny a ogólnie kiepski jestem w takich tematach wszystko posprawdzałem, podłączyłem ale nadal nic

Hej,

Po uruchomieniu komputera dotknij dysku twardego - czujesz na nim wibracje? Oczywiście, jeśli posiadasz talerzowy dysk twardy, a nie SSD. Sprawdź też w BIOS-ie, czy dobrze ustawione jest bootowanie z poszczególnych mediów - dysk twardy powinien być na pierwszym miejscu sekwencji uruchamiania.

Pozdrawiam,
Dimatheus

1 polubienie

Tak są wibracje a w BIOSIE nawet go nie wykrywa, sprawdziłem na drugim dysku również go nie widzi, posprawdzałem czy coś się odłączyło ale nie, przełączałem kable wpinałem wypinałem ale no dalej ten sam problem

Kable sprawdziłeś tylko po stronie dysku, czy oba końce? :wink:

Oczywiście że oba, nawet każdy inny dla pewności.

Czy dysk nie wydaje dziwnych stuków podczas pracy? Sprawdzałeś w innym komputerze? Coś czuję, że mogły paść dyski, jeśli pracowały podczas upadku, chociaż to trochę mało prawdopodobne, żeby tak umarły oba jednocześnie… :thinking:

Tylko 1 dysk był podpięty ale miałem 2 więc mogłem sprawdzić czy padł dysk ale drugiego również nie widzi.

Próbowałeś dysk podpiąć do innego z portów ATA/SATA na płycie głównej?

Sprawdzałeś to? Nie przywróciły Ci się ustawienia BIOS-u do domyślnych?

Tak, próbowałem pod każde dostępne i niestety nic.
Nie znam się na BIOSIE na tyle żeby to stwierdzić ale z tego co widzę to ustawienia jakie były wcześniej raczej są takie same

W BIOS-ie wciśnij klawisz funkcyjny F8 (przywrócenie bezpiecznych ustawień domyślnych), jeśli pojawi się monit, czy chcesz to wykonać, oczywiście potwierdzasz, a następnie wciskasz klawisz funkcyjny F10, by zapisać ustawienia. Restart komputera. Czy coś się zmieniło?

Odpala się wtedy 2TB Infinity i wyskakuje No Bootable device, press any key to reset

dysk kaput

  1. Live CD i próba naprawy Bootloadera
  2. Live CD, kopiowanie plików i reainstalka Windowsa

Dla mnie poszedł bootloader , ostatnio ciage się na forum pojawiają…

Bootloader? Przecież w BIOSie też ich nie wykrywa.

Pisałem wyżej że testowałem na innym dysku który mam i tamtego też nie widzi.

Masz napęd CD/DVD ?
Podłącz go w miejsce dysku i sprawdź czy go zobaczy BIOS.
Wykluczymy usterkę Dysku albo płyty

Moze i nie on, ale i tak sprawdzenie live cd bym za 1 punkt przyjal. Primo nie wiemy co jest z tym dyskiem od upadku, secundo czy 2 dysk ma system, jaki, czy tez upadl, w hakim stanie etc. Jezeli z poziomu live cd bedzie dysk wykrywany i da sie np dostac do plikow, to potwierdzi moja teorie, jak nie wykryje …gdybamy dalej :slight_smile: