Komputer NIE do gier [kodowanie filmów, grafika]

Hej

mam ok 2300 na komputer [stacja], który nie będzie służył do grania, ma za to wydajnie kodować filmy i obrabiać grafikę, co do zasady komputer ma mieć:

  • dysk 2T [jaki???]

  • min. 8 GB Ram,

  • nie wiem, czy warto kupić lepszy jak standardowy wiatrak do procka,

  • obudowę mam upatrzoną SilentiumPC Brutus 430 Pure Black (bez zasilacza) USB 3.0

  • zasilacz be quiet Pure Power [moc???]

  • płyta musi mieć USB 3 i Fire-Wire [peryferia mam takie]

proponowano mi następujące zasadnicze elementy:

  1. AMD FX-6100 - bo podobno liczy szybko [w miarę]

  2. Asus M5A99X EVO - bo w testach za tę cenę wypada najlepiej

  3. Radeon HD7770 Gigabyte 1024MB GDDR5 - bo w tej cenie wypada lepiej jak np GTX 550 Ti [czy w ogóle potrzebna mi taka grafika???]

Chętnie przyjmę każdą poradę :wink:

Co do grafiki: na pewno do kodowania filmów przyda Ci się wsparcie GPU - z tego co do tej pory zauważyłem najlepiej pod tym względem w koderach jest wspierana technologia CUDA NVidii, zatem ja bym inwestował w jakiegoś GF’a.

No właśnie mi doradzono zdecydowanie intela i Nvidię, bo są podobno najlepiej skrojone pod kodowanie filmów.

No to konkretnie jaki miałby to być procek i płyta???

Propozycja na AMD, Kieruj się ku Nvidii ze względu na CUDA, na Intela również popatrzę :slight_smile:

WD nie ma ciekawych propozycji w segmencie 2TB więc tylko Seagate, ew Hitachi

wielkie dzięki, zdecydowanie jak możesz pokaż mi coś w oparciu o intela, chyba jestem gotowy dołożyć trochę, jeżeli ma to zdecydowanie lepiej działać

Zainteresuj się jeszcze technologią Intel Quick Sync Video. Nie potrzeba dodatkowej karty graficznej.

To co wyżej tylko z:

Intel CORE i5-3470

ASRock H77 Pro4/MVP

Be Quiet! SYSTEMPOWER (BN090) S6-SYS-UA-450W - tańszy i nieco słabszy ale w tym wypadku procesor nie potrzebuje aż tyle papu

~2 481zł

http://pclab.pl/art48623-10.html

Tu sobie porównaj

@ Bobej

W zapasie warto mieć dodatkową moc obliczeniową w postaci CUDA, zwłaszcza do grafiki :slight_smile:

Zdecydowanie lepszy. Dobrze skonfigurowany enkoder zajmuje jak największą część zasobów procesora, a kodowanie może trwać nawet kilkadziesiąt godzin (oczywiście, zależy co i jak się koduje). Ekstremalne obciążenie przez naprawdę długi czas -> warto zapewnić jak najlepsze chłodzenie.

Za to jeżeli zamierzasz trzymać się najnowszych technologii i dobrej jakości kodowanego materiału, możesz odpuścić sobie “wypasioną” kartę graficzną. CUDA i pokrewne są fajne, ale nie nadążają za trendami. x264 na średnich i wysokich profilach w ogóle z tego nie korzystają i wszystko odbywa się na procesorze. Są jakieś programy wykorzystujące moc grafiki, działają szybko, ale poza tym efekty są mizerne. Jeżeli kupujesz kompa specjalnie do kodowania, to pewnie i tak będziesz używać tandemu AviSynth + x264.exe, ewentualnie MeGUI albo HandBrake (w przeciwnym wypadku taki komp nie ma sensu - automatyczne konwertery nie wykorzystają potencjału).

Tak czy siak - jak najwięcej rdzeni na CPU, nawet kosztem ich mocy, + dobre chłodzenie. To w kodowaniu (poza umiejętnością posługiwania się enkoderem i skryptową filtracją) jest najważniejsze. Fajnym bajerem byłby też dysk SSD.

Czas to pieniądz, komputer do gier jest tańszy niż ten który chcesz, ja na twoim miejscu bym dozbierał, by potem mieć możliwość szybkiej pracy :slight_smile:

ssd są fajne, ale też drogie, raid0 by się zdał. Dysk 2tera to żenada, lepiej kupić 2x 1 i jest wydajniej(oc znów raid, najlepiej sprzętowy). Oczywiście ssd w raid0 są jeszcze szybsze, ale wyciągnięcie 2tera z takich dysków to ogromny nakład

jakieś konkretne 2x1T?