Komputer NIE do gier [kodowanie filmów, grafika]

(Lavina Avalanche) #1

Hej

mam ok 2300 na komputer [stacja], który nie będzie służył do grania, ma za to wydajnie kodować filmy i obrabiać grafikę, co do zasady komputer ma mieć:

• dysk 2T [jaki???]

• min. 8 GB Ram,

• nie wiem, czy warto kupić lepszy jak standardowy wiatrak do procka,

• obudowę mam upatrzoną SilentiumPC Brutus 430 Pure Black (bez zasilacza) USB 3.0

• zasilacz be quiet Pure Power [moc???]

• płyta musi mieć USB 3 i Fire-Wire [peryferia mam takie]

proponowano mi następujące zasadnicze elementy:

1. AMD FX-6100 - bo podobno liczy szybko [w miarę]

2. Asus M5A99X EVO - bo w testach za tę cenę wypada najlepiej

3. Radeon HD7770 Gigabyte 1024MB GDDR5 - bo w tej cenie wypada lepiej jak np GTX 550 Ti [czy w ogóle potrzebna mi taka grafika???]

Chętnie przyjmę każdą poradę :wink:

(nnick) #2

Co do grafiki: na pewno do kodowania filmów przyda Ci się wsparcie GPU - z tego co do tej pory zauważyłem najlepiej pod tym względem w koderach jest wspierana technologia CUDA NVidii, zatem ja bym inwestował w jakiegoś GF'a.

(Lavina Avalanche) #3

No właśnie mi doradzono zdecydowanie intela i Nvidię, bo są podobno najlepiej skrojone pod kodowanie filmów.

No to konkretnie jaki miałby to być procek i płyta???

(Kozza) #4

Propozycja na AMD, Kieruj się ku Nvidii ze względu na CUDA, na Intela również popatrzę :slight_smile:

WD nie ma ciekawych propozycji w segmencie 2TB więc tylko Seagate, ew Hitachi

(Lavina Avalanche) #5

wielkie dzięki, zdecydowanie jak możesz pokaż mi coś w oparciu o intela, chyba jestem gotowy dołożyć trochę, jeżeli ma to zdecydowanie lepiej działać

(Bobej) #6

Zainteresuj się jeszcze technologią Intel Quick Sync Video. Nie potrzeba dodatkowej karty graficznej.

(Kozza) #7

To co wyżej tylko z:

Intel CORE i5-3470

ASRock H77 Pro4/MVP

Be Quiet! SYSTEMPOWER (BN090) S6-SYS-UA-450W - tańszy i nieco słabszy ale w tym wypadku procesor nie potrzebuje aż tyle papu

~2 481zł

Tu sobie porównaj

@ Bobej

W zapasie warto mieć dodatkową moc obliczeniową w postaci CUDA, zwłaszcza do grafiki :slight_smile:

(Frankfurterium) #8

Zdecydowanie lepszy. Dobrze skonfigurowany enkoder zajmuje jak największą część zasobów procesora, a kodowanie może trwać nawet kilkadziesiąt godzin (oczywiście, zależy co i jak się koduje). Ekstremalne obciążenie przez naprawdę długi czas -> warto zapewnić jak najlepsze chłodzenie.

Za to jeżeli zamierzasz trzymać się najnowszych technologii i dobrej jakości kodowanego materiału, możesz odpuścić sobie "wypasioną" kartę graficzną. CUDA i pokrewne są fajne, ale nie nadążają za trendami. x264 na średnich i wysokich profilach w ogóle z tego nie korzystają i wszystko odbywa się na procesorze. Są jakieś programy wykorzystujące moc grafiki, działają szybko, ale poza tym efekty są mizerne. Jeżeli kupujesz kompa specjalnie do kodowania, to pewnie i tak będziesz używać tandemu AviSynth + x264.exe, ewentualnie MeGUI albo HandBrake (w przeciwnym wypadku taki komp nie ma sensu - automatyczne konwertery nie wykorzystają potencjału).

Tak czy siak - jak najwięcej rdzeni na CPU, nawet kosztem ich mocy, + dobre chłodzenie. To w kodowaniu (poza umiejętnością posługiwania się enkoderem i skryptową filtracją) jest najważniejsze. Fajnym bajerem byłby też dysk SSD.

(Drobok) #9

Czas to pieniądz, komputer do gier jest tańszy niż ten który chcesz, ja na twoim miejscu bym dozbierał, by potem mieć możliwość szybkiej pracy :slight_smile:

ssd są fajne, ale też drogie, raid0 by się zdał. Dysk 2tera to żenada, lepiej kupić 2x 1 i jest wydajniej(oc znów raid, najlepiej sprzętowy). Oczywiście ssd w raid0 są jeszcze szybsze, ale wyciągnięcie 2tera z takich dysków to ogromny nakład

(Lavina Avalanche) #10

jakieś konkretne 2x1T?