Komputer nie może znaleźć dysku zewnętrznego


(Emortea) #1

Posiadam dysk zewnętrzny WD ELEMENTS DESKTOP 1,5TB 3,5''

Do tej pory działał bez zarzutu. Kilka dni temu podczas kopiowania danych na dysk zawiesił mi się komputer i musiałam go zresetować. System Windows 7 Ultimate 32bit. Od tamtej pory nie mogę używać dysku. Wyświetla się jako podłączony, pokazuje go w panelu zarządzania dyskami, ale nie pokazują zawartości, tego ile jest na nim miejsca zajętego i wolnego. Przy próbie sformatowania komputer wyświetla komunikat że nie był w stanie wykonać zadania. Przy próbie jakiegokolwiek innego użycia pojawia się informacja, że nie może znaleźć elementu. dysk wykazuje oznaki działania tzn. buczy i świecą się światełka. Kabelek USB jest sprawny - działa z innymi dyskami. Po podłączeniu do innego komputera efekt jest taki sam. Nie znam się na komputerach i dlatego zwracam się z prośbą czy ktoś mógłby mi pomóc samodzielnie coś z tym zrobić czy musze szukać jakiegoś specjalisty?


(falcon89) #2

Pobierz CrystalDiskInfo portable, wypakuj i uruchom, zmień ustawienia (Funkcje, Advanced Feature, Wartość Raw i ustaw 10 [DEC]), wybierz dysk przenośny, zrób zrzut ekranu (rozciągnij okno programu by było widać wszystkie parametry), umieść np. na http://postimage.org/ i podaj link na forum.


(Tabexger) #3

Miałem to samo. Okazało się że dysk posiadał Bad Sectory i musiałem go odzyskiwać. Polecam program Recuva.


(Emortea) #4

Początkowo program nie widział dysku, po ponownym uruchomieniu komputera pokazał taki odczyt: image.jpg  potem wyłączyłam i włączyłam jeszcze raz program pokazał inny odczyt: image.jpg a dysk zaczął działać. Wcześniej gdy próbowałam włączyć komendę chkdsk G: /r w cmd pojawiał się komunikat: image.jpg teraz komenda zadziałała i po skanowaniu pokazał się odczyt: image.jpg . Co powinnam jeszcze zrobić żeby poprawić jego stan i zapobiec podobnym sytuacją w przyszłości?


(Dimatheus) #5

Hej,

Generalnie dysk złom - z taką ilością bad sektorów nie nadaje się na nic. Jeśli masz na niego gwarancję, czym prędzej oddaj dysk.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Emortea) #6

Niestety już dawno po gwarancji ;(

Jak zaczął działać to miałam nadzieje, że jeszcze trochę podziała.

Od czego się zepsuł? Nie przeżył uszkodzeń mechanicznych.


(Dimatheus) #7

Hej,

Po prostu trafiłeś na fatalny egzemplarz dysku. Bad sectory powstają same z siebie - nie potrzebny im czynnik mechaniczny.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Emortea) #8

Dziękuje :slight_smile: