Komputer nie odnajduje dysku zewnętrznego

Witajcie :)Potrzebuje Waszej szybkiej pomocy . Mam zewnętrzny dysk twardy (500 GB/5400rpm) na kablu USB 3.0 . Wczoraj podłączyłem go do kompa i było wszystko w porządku , obejrzałem kilka filmów i zostawiłem nie odłączając go z portu USB . Dziś rano podłączyłem go do laptopa , ale po podłączeniu komputer nie wyszukał urządzenia automatycznie (tak jak to zwykle bywało) . Więc podłączyłem go do komputera stacjonarnego i jest dokładnie ten sam problem . poszperałem trochę w systemie w celu rozwiązania problemu i gdy wszedłem w “zarządzanie komputerem” zauważyłem że przy porcie z tym urządzeniem jest wykrzyknik. Wszedłem z tą zakładkę i jest tam komunikat : “Nie można uruchomić tego urządzenia. (Kod 10)”. Doradźcie mi co mogę zrobić , bo mam tam wiele ważnych danych . Za pomoc z góry dziękuję  :slight_smile:

Muszę jeszcze dodać że próbowałem wielu opcji : odinstalowałem i zainstalowałem już to urządzenie , aktualizowałem sterowniki , odinstalowałem urządzenie i zresetowałem komputer aby mógł sam zainstalować sterowniki , przepinałem dysk na różne porty USB , i nadal nie działa 

A masz możliwość wyjąć dysk z obudowy i podłączyć bezpośrednio? Wykluczylibyśmy tym sposobem uszkodzenie dysku.